Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

C&K Vocal vzpomíná boxem Dřív než něco začne

Křest proběhne 22. 11. v Malostranské besedě
Přidat na Facebook
Měl to být dárek k letošním sedmdesátinám spoluzakladatele C&K Vocal Ladislava Kantora. Osud tomu však chtěl jinak. Box 4CD Dřív než něco začne (1969 - 1989), který vyjde u Supraphonu v pátek 20. listopadu, je tak především vzpomínkou na zásadní osobnost české kulturní scény a poctou nepochybnému fenoménu naší hudební historie.

Fenoménu jménem C&K Vocal, který výpravně pojatý box s alby Generace (1977), Balada o zemi (1985), Causa Krysař (1989) a s nimi úzce souvisejícího počinu Heleny Arnetové Všechno nebo nic/V nijakém městě (1988), slavnostně pokřtí na vzpomínkovém koncertě 22. 11. v pražské Malostranské besedě.

„Jsou prvou naší skupinou poswingové éry, která mne zaujala po těchto stránkách: zaměřením, repertoárem, jeho provedením, zvukem, nápady i uměleckou poctivostí,“ prohlásil o C&K Vocalu v sedmdesátých letech minulého století umělecký náměstek ředitele vydavatelství Artia a hudební kritik Leo Jehne, který bez váhání vydal v roce 1976 vokální skupině okolo Jiřího Cerhy a Ladislava Kantora (odtud ono starorakouské C a K v názvu) debutové album Generation.

To následně vyšlo u Supraphonu v české verzi v roce 1977 pod názvem Generace a Jehneho pochvalná slova předznamenala dnes již více než čtyřicetiletou úspěšnou kariéru souboru, který si i přes nepřízeň doby dokázal zachovat svou tvář a neohýbat se pod diktátem režimu.

Mimořádný přínos C&K Vocalu pro tuzemskou hudební scénu tkví především ve výjimečných vokálních aranžích, generační pocity reflektujících textech, doplněných maximálně minimalisticky originálními skladbami i aranžemi skladatele a kytaristy Oty Petřiny, který byl nedílnou součástí skupiny právě od alba Generace.

„…nedržíme se klišé, jakým je kupříkladu lpění na tradiční úplné harmonii – my naproti tomu používáme prázdné akordy a nevyhýbáme se harmonickým nezvyklostem, ba přímo věcem zakázaným, jako jsou třeba paralelní kvinty,“ vysvětlovali Cerha s Kantorem svůj novátorský přístup v časopise Melodie v roce 1973.A hudební publicista Jiří Černý k tomu ve vzpomínkovém textu v bookletu dodává: "Pro charakteristiku C&K Vocalu se ukázal být příliš těsný i příliš obecný jak termín 'rockový šanson', tak i Kantorův obsahově určitější, ale neživotný 'verš-rock'. V C&K Vocalu šlo taky o mnohem víc, než pouze nedělat zlatým slavíkům 'křoví' a neozvláštňovat svou přítomností libové prorežimní estrády. Pouhá negace popmuzikální scény, byť sama o sobě hrdá, by byla jalová."

Albová krabička, kterou sestavil skladatel a zpěvák Jiří Cerha, a o jejíž grafiku se postaral Karel Haloun, je reprezentativním potvrzením všeho výše zmíněného. Posluchači servíruje skvělou přehlídku dalších vokalistů (také Luboš Pospíšil, Petra Janů, Zuzana Hanzlová, Ivana Štréblová, Hana Horká, Jiří Malšovský nebo Jiří Šlupka Svěrák) i muzikantů (také Pavel Fořt, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Kubík, Pavel Větrovec, Tolja Kohout, Luboš Andršt, Lubor Šonka či Aleš Charvát). Většinový původní (především Cerha, Petřina, Kantor), ale také převzatý (Flamengo, Marek Grechuta) repertoár pak dokazuje, že s časem rozhodně nestárne a stále si drží svou pozoruhodnost a vysokou kvalitu.

Dodal: Lukáš Kadeřábek
Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 20. 11. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. C&K Vocal vzpomíná boxem Dřív než něco začne. Vychytané.cz. [Online] 20. 11. 2015. [Citace: 26. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9688. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/C&K-Vocal-vzpomina-boxem-Driv-nez-neco-zacne
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.1s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.229.117.149
Serverový čas: sobota 26. listopadu 2022 21:07