Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Kniha: Listopad ve znamení historických románů

Vychází třetí pokračovaní HUSITSKÉ EPOPEJE Vlastimila Vondrušky, ZLATODĚJOVÉ – TAJEMSTVÍ CÍSAŘSKÉ PRAHY Jana Bauera a JEPTIŠKA PRO MARKRABĚTE Nadi Horákové.
Přidat na Facebook
Třetí pokračování sedmidílné ságy HUSITSKÁ EPOPEJ Vlastimila Vondrušky vyjde 24. listopadu. Tentokrát s podtitulem ZA ČASŮ CÍSAŘE ZIKMUNDA. Tento díl se odehraje v letech 1426 až 1440. Rodina Prokopů prožívá krizi husitské revoluce. Hlad, mor, rozvrat země amorální devastace, to provází osud země i rodu Prokopů. V knize se popisuje závěr radikálního husitství, úpadek polních vojsk, jednání basilejského koncilu, nástup císaře Zikmunda na český královský trůn, jeho smrt a vzestup vlivu kališnického panstva.

Sága HUSITSKÁ EPOPEJ vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne úprosný osud proti sobě.

V historické krimi Jana Bauera ZLATODĚJOVÉ – TAJEMSTVÍ CÍSAŘSKÉ PRAHY se dostaneme do rudolfínské Prahy, kde je prý už od časů Karla IV. ukryt recept na kámen mudrců. Pátrají po něm všichni alchymisté, včetně učeného Angličana Johna Deeajeho přítele Edwarda Kelleyho, tajemný hrabě Bragadino, císařský antikvář Jakub de Strada i tajný agent Tovaryšstva Ježíšova. Rudolfínské Čechy se stávají dějištěm dramatických událostí, v nichž jde až příliš často o život. Je onen alchymistický recept pouhou legendou, nebo skutečností? Kdo z těch, kteří o něj usilují s leckdy ne právě chvályhodnými úmysly, se ho nakonec zmocní?

Historický román JEPTIŠKA PRO MARKRABĚTE Nadi Horákové čtenáře zavede do Brna za moravským markrabětem Janem Jindřichem, který po smrti markraběnky Markéty Opavské hledá další ženu, v pořadí již třetí. Zvolí si Alžbětu Těšínskou, jenže ta vstoupila v mládí do kláštera a ani císař Karel IV. tomuto sňatku nepřeje. V životě Jana Jindřicha se navíc objevují stíny zdoby, kdy byl ženatý s Markétou Tyrolskou, a také jeho vznešená milenka Diemuth z Lichtenštejna má svůj vlastní plán, jak k sobě markraběte připoutat. Události v Brně též nevěstí nic dobrého, neboť brněnský rychtář Jakub z Rohru řeší loupežnou vraždu dvou kupců a případ ženy obviněné z čarodějnictví….

Unikátní publikací je obsáhlá encyklopedie Aleny Vondruškové ČESKÝ LIDOVÝ A CÍRKEVNÍ ROK přinášející přehled českých a moravských tradičních svátků, svázaných buď s liturgickým kalendářem (např. Velikonoce, Vánoce), anebo s důležitými mezníky hospodářského a společenského života našich předků (např. cechovní slavnosti, poutě a posvícení, masopust). Dozvíme se mnoho zajímavých informací o tom, jak jednotlivé svátky historicky vznikaly, jak se časem prolínala církevní liturgie s lidovými zvyky a obyčeji, jaký vliv na jejich vývoj měly posuny kalendáře nebo pohanské tradice. Součástí publikace je také přehled významných světic a světců.

Listopadové novinky z nakladatelství MOBA:
NA VELKÉ PLANINĚ, Johan Theorin, severská krimi
DÍVKA, KTERÁ NIKOMU NECHYBĚLA, Hakan Nesser, severská krimi
MODLITBA ZA MLČENÍ, Linda Castillo, světová krimi
ČERNOOKÁ BLONDÝNKA, Benjamin Black, světová krimi
POD HVĚZDOU BLÁZNŮ, Jarmila Pospíšilová, román
VELKÁ VÁNICE, Milan Dušek, edice Původní česká detektivka
ŠAMANSKÝ BUBÍNEK, Jarmila Pospíšilová, edice Původní česká detektivka
KDYŽ ZRAJE TRÁVA, Jaroslav Kuťák, edice Původní česká detektivka

Dodala: Johana Turner
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 17. 11. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. Kniha: Listopad ve znamení historických románů. Vychytané.cz. [Online] 17. 11. 2015. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9680. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Kniha:-Listopad-ve-znameni-historickych-romanu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.097s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 02:35