Je to sice děsná kravina, ale brouzdáním po netu, hledáním nějaký přesných výrazů, jsem se dostal k tomu, jak a odkud vlastně pochází slovo karanténa. Jsem vůbec nevěděl, že to má něco společného s francouzským číslem čtyřicet :)
Slovo karanténa souvisí s francouzským číslem čtyřicet. Když totiž koncem 14. stol. řádila v Evropě černá smrt – jak tehdy nazývali mor – museli se všichni cestující, kteří v Marseilli vystupovali z lodi, podstoupit čtyřicetidenní lékařské pozorování.
Avšak karanténa sama je však mnohem starší než její název. Traduje se, že při morové epidemii v Římě roku 293 př. n. l. vyslali poselství k Asklepiovi se žádostí o radu. Ten jim místo rady dal svůj symbol lékařství - hada. Když se poselství vracelo po řece Tibeře zpět, had jim utekl a přeplaval na ostrov. To bylo vyloženo tak, že se tam Římané mají uchýlit za ním. Tak byli odděleni zdraví od nemocných a epidemie skutečně pominula.
Prokazatelně byli nemocní od zdravých oddělováni poprvé ve středověku v osadách pro malomocné (tzv. leproseriích). Takových osad bylo počátkem 13. stol. v Evropě téměř 20 000.
První časově omezenou karanténu vyhlásil 17. ledna 1374 vévoda Bernabo z Reggia v Itálii. Byla jen desetidenní. Ta zmíněná marseilleská byla vyhlášena až o 3 roky později. A proč zrovna 40 dní? Zřejmě proto, že 40 dní trvala biblická potopa a že čtyřicetidenní období mělo zvláštní význam i v alchymii. Jak je tedy vidět, i nevědecké předpoklady mohou mít někdy praktický výsledek.
zdroj:
http://www.quido.cz/Objevy/karantena.htm
.Štěpán(Štěpán Prachař)
čtvrtek 28. 2. 2008 08:00
Prachař, Štěpán. 2008. Věděli jste, co je to a odkud vůbec pochází slovo "karanténa"?.
Vychytané.cz. [Online] 28. 2. 2008. [Citace: 23. 11. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=965. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Vedeli-jste,-co-je-to-a-odkud-vubec-pochazi-slovo-_karantena_?