Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Věděli jste, co je to a odkud vůbec pochází slovo "karanténa"?

Je to sice děsná kravina, ale brouzdáním po netu, hledáním nějaký přesných výrazů, jsem se dostal k tomu, jak a odkud vlastně pochází slovo karanténa. Jsem vůbec nevěděl, že to má něco společného s francouzským číslem čtyřicet :)
Přidat na Facebook


Slovo karanténa souvisí s francouzským číslem čtyřicet. Když totiž koncem 14. stol. řádila v Evropě černá smrt – jak tehdy nazývali mor – museli se všichni cestující, kteří v Marseilli vystupovali z lodi, podstoupit čtyřicetidenní lékařské pozorování.

Avšak karanténa sama je však mnohem starší než její název. Traduje se, že při morové epidemii v Římě roku 293 př. n. l. vyslali poselství k Asklepiovi se žádostí o radu. Ten jim místo rady dal svůj symbol lékařství - hada. Když se poselství vracelo po řece Tibeře zpět, had jim utekl a přeplaval na ostrov. To bylo vyloženo tak, že se tam Římané mají uchýlit za ním. Tak byli odděleni zdraví od nemocných a epidemie skutečně pominula.

Prokazatelně byli nemocní od zdravých oddělováni poprvé ve středověku v osadách pro malomocné (tzv. leproseriích). Takových osad bylo počátkem 13. stol. v Evropě téměř 20 000.

První časově omezenou karanténu vyhlásil 17. ledna 1374 vévoda Bernabo z Reggia v Itálii. Byla jen desetidenní. Ta zmíněná marseilleská byla vyhlášena až o 3 roky později. A proč zrovna 40 dní? Zřejmě proto, že 40 dní trvala biblická potopa a že čtyřicetidenní období mělo zvláštní význam i v alchymii. Jak je tedy vidět, i nevědecké předpoklady mohou mít někdy praktický výsledek.

zdroj: http://www.quido.cz/Objevy/karantena.htm
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
čtvrtek 28. 2. 2008 08:00
Prachař, Štěpán. 2008. Věděli jste, co je to a odkud vůbec pochází slovo "karanténa"?. Vychytané.cz. [Online] 28. 2. 2008. [Citace: 24. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=965. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vedeli-jste,-co-je-to-a-odkud-vubec-pochazi-slovo-_karantena_?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.081s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.235.188.113
Serverový čas: neděle 24. září 2023 05:02