Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Legendární Bez ladu a skladu oslaví v Praze a Ostravě třicetiny

Příští týden zahájí legenda slovenské alternativní scény 80. a 90. let - trenčínská kapela Bez ladu a skladu turné u příležitosti oslav třiceti let na scéně, na kterém je podpoří o deset let mladší kultovní, garážově punk-popová bratislavská kapela Para.
Přidat na Facebook
První koncert se uskuteční 5. listopadu v Ostravském klubu Garage a pražský Palác Akropolis uvítá slovenské bratry v rock’n’rollovo punkově novovlné zbrani o den později, 6. listopadu. Česká metropole v turné chybět nemohla, vždyť velký triumf kapely začal před 29 lety právě v Praze. Poté se oba bandy vrátí na rodné Slovensko, kde triumfální jízdu, která připomene i česko-slovenskou rockovou vzájemnost, uvidí dalších 10 měst.

Koncert v ostravském klubu Garage začíná 5. listopadu od 20.00 hodin, v pražském Paláci Akropolis se 6. listopadu bude začínat v 19.30. Další informace na webech Paláce Akropolis a Garage clubu. Předprodej vstupenek na koncerty v místech konání a sítí Ticketpro. Turné pořádá agentura Dr.Horák – www.drhorak.sk.

Bez ladu a skladu se v bývalém Československu stali kultovní kapelou. Čechám, zvyklým si realitu (nejen) té doby pojmenovávat spíše nekonkrétní skepsí a kafkovskými jinotaji, náhle někdo vyrazil dech přímočarostí, originalitou i humorem. V roce 1986 došlo k zvláštní akci zvané Rockfest, kde se poprvé proťaly cesty víceméně nezávislé hudební scény s konformním prostorem tehdejšího Paláce kultury, zvaném nepříliš lichotivě Pakul. Kdo ovšem byl tehdy ve sjezdovém sále, nezapomene na zjevení, které způsobila parta trenčínských teenagerů, která si přivezla jako frontmana mladšího, teprve třináctiletého bratra baskytaristy. Jmenoval se Mišo Kaščák. Všichni byli šokovaní písní Udavač, která měkkou slovenštinou zcela tvrdě a přesně trefila realitu marasmu rozvitého socialismu. Když zazněl poprvé ironický finální slogan “Udávám, udávám, udávám RYTMUS”, osvobozující exploze smíchu a nadšení plného auditoria možná zatřásla nejen obskurním svatostánkem moci, ale spoluvytvořila rytmus doby, která o tři roky později pomohla smést ztrouchnivělý komunistický totalitní režim.

Klip k písni:Bez ladu a skladu vznikli o rok dříve na trenčínském gymnáziu. Průlomové koncerty v bratislavském klubu Mladá garda přinesly pozvání právě na pražský Rockfest, kde se takřka přes noc stali kultovními hvězdami československé nezávislé scény i undergroundu. Legendární pražský Junior klub Na chmelnici pak nemíval problém vyprodávat čtyři koncerty ve dvou dnech. Kapela, k jejíž image patřily černé obleky s bílými košilemi, úzké černé kravaty a bílé ponožky, ale hlavně originální, rytmicky úderná hudba, využívající prvky minimalismu, punku či nové vlny a poetické, leckdy sžíravě černohumorné texty s prvky dada, se dostával často do konfliktu s mocí a jejími cenzory. Přesto se jí podařilo usadit se pevně na kulturní mapě rodného Slovenska i Čech, vyjela i na turné do Francie či Polska. Kapela má na kontě tři studiová alba (Xmetov, Horúce hlavy, Iba raz), několik neoficiálních záznamů koncertů a jedno DVD (8505). Svoji činnost Bez ladu a skladu ukončili v roce 1997, jejich občasné návraty na pódia však dodnes patří k mimořádným událostem. V roce 2009 je americký deník New York Times po právu zařadil mezi “skupiny, které přispěly k pádu železné opony…” Michal Kaščák je na hudební scéně ostatně stále nepřehlédnutelnou osobností: Je zakladatelem a ředitelem jednoho z nejlepších a největších evropských festivalů, trenčínské Pohody.

Skupina Para vznikla v bratislavských garážích v roce 1995, od roku 1998 po příchodu frontmana Tomáše Šedivého – Laskyho se datuje její nástup do širšího povědomí. Vybudovala si osobitý styl, její písničky jsou snadno rozpoznatelné a bývají označovány jako “silné písně s civilními texty a nosnými refrény, které se dobře pamatují a na koncertech se s oblibou skandují...” Ty z nich spolu s nekompromisním nasazením hudebníků na pódiu a jejich přirozeným komunikačním talentem tvoří jednu z nejlepších koncertních kapel na Slovensku.

Nicméně vše nasvědčuje tomu, že rozličná témata, která s poetickou elegancí i řezavým humorem Bez ladu a skladu nasvěcují z různých úhlů, jsou stále aktuální. A kapela má při svých nepříliš častých návratech na pódium stále dost energie, aby si s nimi poradila. Dokáže to, společně se spřátelenou Parou, jejíž mix punku, ska a funku se také umí trefit do černého, i na koncertech v Praze, Ostravě a deseti slovenských městech. Třicetiletí Bez ladu a skladu s dvacetiletou Parou tak jistě připraví všem nezapomenutelné večery.


5.11. Ostrava, Garage club
6.11. Praha, Palác Akropolis
10.11. Nitra, Klub Tatra
11.11.Poprad, Rock Fabrik
12.11. Košice, Tabačka
13.11. Žilina, Synagóga
14.11. Piešťany, Elektrárňa
19.11. ZVOLEN, VAD
20.11. Trenčín, Piano klub
25.11.Trnava , Art klub
26.11. Banská Bystrica, Záhrada CNK
Fred
(Fred Durst)
úterý 27. 10. 2015 15:07
Durst, Fred. 2015. Legendární Bez ladu a skladu oslaví v Praze a Ostravě třicetiny. Vychytané.cz. [Online] 27. 10. 2015. [Citace: 18. 5. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9590. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Legendarni-Bez-ladu-a-skladu-oslavi-v-Praze-a-Ostrave-tricetiny
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.043s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.239.95.36
Serverový čas: sobota 18. května 2024 19:34