Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Na Struny podzimu míří extravagantní varhaník Cameron Carpenter

Přidat na Facebook
Vizáží připomíná spíše hvězdu showbusinessu, zaujme však nejen osobitou výstředností, ale především nezpochybnitelnou muzikálností, oslnivou technikou i inteligencí. Koncert teprve 34letého kontroverzního varhaníka Camerona Carpentera, který se zjeví 25. října od 19.30 hod. ve FORU Karlín v rámci Strun podzimu, již nyní budí zaslouženou zvědavost i velká očekávání. Na festivalu představí vlastní mobilní digitální varhany, tzv. International Touring Organ, na míru postavené v dílně Marshall & Ogletree, které přiváží do Prahy ve třiceti boxech sedmnáctimetrový kamion. Vývoj tohoto nástroje trval přes deset let a stál více než milión dolarů. Je prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy, jeho album If You Could Read My Mind na sklonku léta ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku. Carpenter potěší návštěvníky Strun podzimu ještě v rámci festivalového přídavku Encore od 22.00 hod., na kterém uvede mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias KATT, jež jinou cestou došla k podobnému výsledku, vlastním mobilním varhanám. V rámci Encore proběhne i diskuse s oběma umělci.

Vstupenky na koncert od 19.30 hod. jsou v prodeji od 390 Kč a na koncert od 22.00 hod. v ceně 190 Kč. Více informací na www.strunypodzimu.cz

„Superstar, jehož extravagance vystupování jde ruku v ruce s jeho nezpochybnitelnou virtuozitou,” tak označil nedávno Camerona Carpentera The New Yorker. Majestátní píšťalové varhany jsou historicky považovány za „královský nástroj“ s nejvyšším duchovním posláním a Carpenter má už jen svým zjevem a hypermódním outfitem k sakrálnímu prostoru velmi daleko. Svou mimořádnou virtuozitu staví na odiv, brilantně a individualisticky interpretuje klasickou varhanní literaturu a adaptuje pro varhany v podstatě jakoukoliv jinou hudbu. Na Strunách podzimu první půli koncertu věnuje geniu Johanna Sebastiana Bacha. Po přestávce zazní předehra k Wagnerovým Mistrům pěvcům norimberským. Prostor dostanou i Carpenterovy improvizace, ve kterých proniká do mnoha hudebních žánrů.
Carpenter začal na varhany hrát ve 4 letech a jeho obrovský talent mu zajistil pověst zázračného dítěte. Zásadním mezníkem jeho kariéry se stala právě stavba jeho vlastního mobilního luxusního nástroje, které nahrazují obří chrámové nástroje. Cameron Carpenter jako první mezi varhaníky získal nominaci na cenu Grammy za debutové album Revolutionary z roku 2008. Své nejnovější album If You Could Read My Mind nazval podle písně kanadského písničkáře Gordona Lightfoota – i to svědčí o tom, že jeho žánrový rozptyl je veliký. Pro úžasně citlivou techniku nohou obouvá speciální, na míru šité boty z jemné kůže, která se obvykle užívá na rukavice, a tyto boty mu prý umožňují používat nohy jako „tříprsté končetiny“ za použití prstů, klenby chodidla i paty. Carpenter nezapře, že tanec studoval celých čtrnáct let.

Své vlastní varhany využívající nesamplované zvuky píšťalových varhan si podle vlastního návrhu dala postavit i varhanice a cembalistka Kateřina Chroboková (KATT). Vytváří též autorskou hudbu, ve které originálně kombinuje zvuk klasických varhan s elektronikou a zpěvem. Svou mezinárodní kariéru zahájila vítězstvím na Oundle International Organ Festival v Anglii. Spolupracovala s významnými zahraničními i českými orchestry a hostovala na předních mezinárodních hudebních festivalech a na celé řadě evropských varhanních festivalů. Její nahrávka Concert Champetre pro cembalo a orchestr z roku 2011 (s orchestrem Anima Eterna pod vedením Jos van Immersela) získala nejvyšší ocenění časopisu Diapason. V současné době dokončuje CD Veni Sancte Spiritus pro Supraphon. V rámci Encore představí KATT průřez svou tvorbou pro varhany a zpěv, zazní její autorské písně, ale například i skladba Veni Sancte Spiritus. Koncert uzavře Bachova slavná Toccata d moll.

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 22. 10. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. Na Struny podzimu míří extravagantní varhaník Cameron Carpenter. Vychytané.cz. [Online] 22. 10. 2015. [Citace: 2. 6. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9570. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/-Na-Struny-podzimu-miri-extravagantni-varhanik-Cameron-Carpenter
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.075s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.237.16.173
Serverový čas: pátek 2. června 2023 23:15