Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Struny podzimu: Postminimalista David Lang a Paul Hillier

V pondělí 12. října Struny podzimu poctí svou návštěvou skladatelská hvězda - postminimalista David Lang.
Přidat na Facebook
V průběhu jednoho večera uvede hned dva koncerty a zúčastní se diskuse s publikem. Jeho vysoce ceněná díla The Little Match Girl Passion a Ark Luggage zazní v akusticky jedinečném prostoru památníku na Vítkově v podání nanejvýš povolaného ansámblu Theatre of Voices. Jeho leader Paul Hillier, umělec doslova rozkročený přes staletí, je specialista na nejstarší i nejnovější vokální tvorbu. Skladba The Little Match Girl Passion, New Yorkerem označená za nejoriginálnější a nejsilnější hudbu posledních let, vznikla přímo pro Theatre of Voices, který za nahrávku skladby získal cenu Grammy. Druhou skladbu večera Ark Luggage na text Petera Greenawaye napsal Lang rovněž pro Hillierův ansámbl, resp. pro jeho sopranistku Else Torp. Na Strunách podzimu zazní v doprovodu české komorní formace Epoque Quartet.

Návštěvníci Národního památníku na Vítkově se budou moci po koncertě těšit na festivalový přídavek – Encore od 22.00 hod. David Lang osobně uvede svou nejoblíbenější skladbu 20. století – legendární a zvláštní Stimmung Karlheinze Stockhausena, vokální dílo pro 6 hlasů a 6 mikrofonů. Provede jej opět Paul Hillier se svým ansámblem. Celý večer bude jedinečnou oslavou práce Davida Langa, jehož součástí bude také diskuse s tímto výjimečným umělcem.

David Lang, spoluzakladatel legendárních Bang on a Can, neustále překvapuje novými hudebními formami a hudbou, která odolává jakékoliv kategorizaci. Stal se jedním z nejčastěji uváděných skladatelů své země, a to zdaleka ne pouze v USA. Spoluurčuje kulturní dění v New Yorku i na mezinárodní scéně soudobé alternativní vážné hudby. Na svém kontě má opery, orchestrální, komorní i vokální skladby, proslavil se rovněž scénickou a filmovou hudbou, například filmům Paola Sorrentina Velká nádhera a Mládí, který právě vstupuje do českých kin. Návštěvou Davida Langa Struny podzimu pokračují v představování současných mezinárodně uznávaných komponistů. V minulosti byli hosty festivalu Steve Reich, Heiner Goebbels, Gavin Bryars či Michael Nyman.

Pěvec a dirigent Paul Hillier je skutečným mistrem na poli vokální hudby. Před čtyřmi desítkami let založil proslulé mužské kvarteto Hilliard Ensemble. V roce 1990 založil soubor Theatre of Voices, který kombinuje zejména starou a novou hudbu a patřil k prvním interpretům řady děl Steva Reicha, Arvo Pärta nebo Johna Adamse. Po léta působil též jako umělecký ředitel a dirigent  Estonského komorního sboru. Nyní je hlavně spojován se jménem kodaňskému souboru Ars nova Copenhagen.

Poslední volné vstupenky lze zakoupit v předprodejním centru Strun podzimu či on-line na www.strunypodzimu.cz Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy je připravena pro návštěvníky koncertů zvláštní autobusová doprava mezi zastávkami Florenc (též zastávka pro autobusy číslo 133 / 175 / 207) a Vítkov s mezizastávkou Ohrada (zřízena dočasná zastávka v ulici Pražačka). Návštěvníci mohou rovněž před koncertem či v přestávce mezi koncertem a Encore využít možnosti prohlídky Národního památníku.

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
neděle 11. 10. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. Struny podzimu: Postminimalista David Lang a Paul Hillier. Vychytané.cz. [Online] 11. 10. 2015. [Citace: 7. 7. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9525. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Struny-podzimu:-Postminimalista-David-Lang-a-Paul-Hillier
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.079s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.235.228.219
Serverový čas: čtvrtek 7. července 2022 08:59