Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

V pondělí odstartuje Struny podzimu mallorská zpěvačka Buika

Fascinující mix jazzu, flamenka, popu, soulu i afrických rytmů zažijí návštěvníci slavnostního zahajovacího koncertu letos dvacetiletých Strun podzimu 5. října ve Státní opeře.
Přidat na Facebook
Živelná mallorská zpěvačka Buika s naprosto specifickým hlasem v Praze odstartuje světové turné k novému CD Vivir sin miedo (Žít bez strachu), které oficiálně vyjde 16. října. Na tomto albu Buika mísí všechny své zkušenosti, city, vášně i rytmy, které se díky cestám po celém světě v posledním desetiletí staly součástí jejího kreativního DNA. „Bude to parádní věc, ale radši nechoďte, pokud nemáte rádi překvapení. Obávám se, že vždycky budu dělat divokou hudbu,“ říká o programu své české premiéry Buika.

Oblíbenkyně Pedra Almodóvara, která je nejčastěji typově přirovnávána k Nině Simone nebo Billie Holiday, svým úžasně syrovým projevem a nenapodobitelným hlasem okouzluje posluchače po celém světě. Za předchozí nahrávku La Noche Más Larga si vysloužila nominaci na Grammy. „Po portugalské Marize představujeme českému publiku další výjimečnou osobnost současného hudebního světa. Žánrová nezařaditelnost, bezbřehá svoboda projevu i objevování zcela nových hudebních světů jdou v duchu s krédem Strun podzimu,“ vysvětluje Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.Buiku doprovodí šestičlenná kapela: klavírista Glenvin Scott, hráč na cajón Ramon Porrina, bubeník Kristoffer Sonne, baskytarista Sven Lindvall, kytarista Ahmed King a flétnistka Erin Corine Johnson. Na koncert, který 5. října začíná v 19:30, zbývají poslední vstupenky. Více informací na www.strunypodzimu.cz

Buika je skutečně ztělesněním dnešní doby, která si bere to dobré z tradice, ale absolutně netrvá na jejím ortodoxním kopírování. „Její aranžmá jsou probarvena doteky flamenka a v momentech, kdy její písně projasní radostná atmosféra, pustí do nich rytmy afrolatinského jazzu. Umí zazpívat uhrančivé arabesky i vířivé improvizace flamenka nebo se proletět popovou melodií či spustit scat s jásavým nádechem swingu,“ uvedli před časem v The New York Times. Talent Buiky je jako fascinující přírodní úkaz. Když byla malá, vyhodili ji prý z kostela se slovy, že zpívá ošklivě jako pes. Nedala se, svůj přirozený dar autentického „prazpěvu“ umanutě pěstovala celé dětství, obklopená drsným flamenkem a sbírkou desek své matky.

Dnes je z ní světová hvězda, která píše hudbu i básně. Žije v Miami a spolupracuje s nejslavnějšími hudebníky planety (například Chavela Vargas, Pat Metheny, Chick Corea, Charles Aznavour nebo Nelly Furtado). Její hudbu si do svého filmu Kůže, kterou nosím (La piel que habito) vybral oscarový Pedro Almodóvar. V roce 2001 debutovala albem Mestizüo, které následovalo CD Buika (2005) a trilogie produkovaná Javierem Limonem. Deskou En Mi Piel (2008), jakousi antologií svých zásadních písní, uzavřela jednu životní kapitolu, aby v roce 2013 načala novou etapu sedmým albem La Noche Más Larga (Má nejdelší noc).

Až do 18. listopadu budou Struny podzimu oslavovat dvě dekády bohatého koncertního života napříč nejrůznějšími žánry ve společnosti výsostných gratulantů na pódiích. Hned v pátek 9. října se uskuteční mimořádné první koncertní uvedení hudby Zdeňka Lišky k filmu Marketa Lazarová. Na Struny podzimu se vrátí zahraniční hosté, jejichž koncerty z předchozích let patří k nezapomenutelným festivalovým milníkům. Přijede houslista Gil Shaham, kontratenor Philippe Jaroussky, jazzový pianista Jason Moran, vokální skupina A Filetta či jazzová diva Cassandra Wilson. Struny podzimu věrni svému krédu „zážitek z objevování“ představí kontroverzního varhaníka třetího tisíciletí Camerona Carpentera či Davida Langa ve společnosti souboru Theatre of Voices a Paula Hilliera. V rámci série Spotlight uvedou mladou naději britského jazzu a soulu, zpěvačku Zaru McFarlane.

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
neděle 4. 10. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. V pondělí odstartuje Struny podzimu mallorská zpěvačka Buika. Vychytané.cz. [Online] 4. 10. 2015. [Citace: 5. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9501. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/V-pondeli-odstartuje-Struny-podzimu-mallorska-zpevacka-Buika
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.063s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.70.233
Serverový čas: neděle 5. února 2023 01:37