Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Bláznivá historie antikoncepce

Co všechno byste byli ochotni udělat, aby byly vaše sexuální hrátky bez následků? Použít pesar z krokodýlího trusu nebo prezervativ z ovčích střívek? Nebo je libo spíše vykuřování pochvy? Ne, to není nesmysl, tak to skutečně bylo..
Přidat na Facebook
Antikoncepční metody se vyvíjejí odpradávna. Především tu natěšenější mužskou část populace jistě potěší informace, že podle mytologie existoval jistý bůh Onan. Ten si rád užíval s manželkou svého zesnulého bratra a své semeno přitom vypouštěl na zem. Odsud nám pochází nejstarší a také nejpoužívanější antikoncepční metoda- přerušovaná soulož.

Ve starověkém Egyptu byli již o něco důmyslnější. Egypťanky si do útrob zaváděly voskové zátky nebo rostlinné tampony z bylin, které měly údajně zabíjet spermie. Bohužel neměly zaručeno, že tyto byliny hubí opravdu jen spermie... Už v tomto období se objevuje první obdoba pesaru, což je jakýsi klobouček z pružné gumy, který se zavádí do pochvy. Nejeden nadšenec pokroku by zaplesal. My však říkáme NE- tyto pesary byly totiž vyrobeny z krokodýlího trusu. Další unikátní metodou bylo vykuřování pochvy, ke kterému existovalo dokonce speciální zařízení. V Indii byly populární například sloní výkaly.

Egyptské a indické metody antikoncepce sice působí malinko divně, ale až na sem tam nějakou infekci byly neškodné. Něco takového se rozhodně nedá říct o Číně, kde do sebe ženy jako ochranu před nechtěným početím vpravovaly olovo nebo rtuť. Nemusím ani poznamenávat, že jich moc nepřežilo..


Počátek pánské antikoncepce můžeme hledat ve středověku, kdy se začaly používat prezervativy z přírodních materiálů- nejpopulárnější byla ovčí střívka, nebo rybí měchýře. Středověké ženy na tom byly s antikoncepcí mnohem hůř. Od nežádoucího početí mělo ženu uchránit pouze to, že plivla žábě třikrát do tlamy. Až později se sešlo pár moudrých hlav, které vynalezly důmyslnější metodu jak zabránit otěhotnění (a veškerým radovánkám vůbec)- pás cudnosti.

V devatenáctém století se zdokonalila výroba gumy, což s sebou přineslo i první "moderní" kondomy. Od poloviny století si pak mohly "zajuchat" i ženy. Na svět totiž přišla první hormonální antikoncepce. Roku 1960 byla hormonální antikoncepce povolena ve Spojených státech a o rok později se s velkým nadšením dostala i k nám, do Evropy.

Již v roce 1967 přišel na trh původní český model antikoncepce s názvem DANA - Dobrá A Neškodná Antikoncepce :-)

V dnešní době si na trhu můžeme vybrat z opravdu široké škály přípravků. Ať už jsou to pilule, náplasti, injekce, nitroděložní tělíska nebo nejnovější plastový kroužek, jedno je bohudík jisté- egyptský vykuřovač pochvy na nás už nikdo nikdy nevytáhne..
C.l.a.r.a.
(Klára Dohnalová)
úterý 12. 2. 2008 08:00
Dohnalová, Klára. 2008. Bláznivá historie antikoncepce. Vychytané.cz. [Online] 12. 2. 2008. [Citace: 3. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=946. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Blazniva-historie-antikoncepce
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.116s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: sobota 3. prosince 2022 23:21