Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Dvacetileté Struny podzimu vypuknou za tři týdny

...lákají na hvězdná jména i projekt Marketa Lazarová
Přidat na Facebook
Vysoká umělecká kvalita, důraz na mísení žánrů, dramaturgická pestrost, odvaha přivážet neznámá jména a především snaha učinit z každého koncertu mimořádnou událost – tato náročná pořadatelská kréda definují podobu Strun podzimu už celých dvacet let. Oslavy zahájí 5. října ve Státní opeře živelná mallorská zpěvačka Buika, která u nás vystoupí vůbec poprvé, stejně jako kontroverzní varhaník třetího tisíciletí Cameron Carpeneter. Historicky poprvé zazní koncertní provedení magické filmové hudby k filmu Marketa Lazarová. Projekt vznikl Strunám „na míru“, když skladatel Petr Ostrouchov dokázal získat od dědiců skladatele Zdeňka Lišky mimořádný souhlas k citlivým úpravám. „Rozsáhlá partitura k Marketě Lazarové se naprosto vymyká běžné praxi tvorby filmových soundtracků. Jde o nejzásadnější dílo naší filmové hudby vůbec, a proto jsem nadšen, že na Strunách poprvé zazní samo o sobě v celé své uhrančivosti,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu. Provedení se ujmou Radek Baborak Ensemble, Martinů Voices, Kateřina Kněžíková, Josef Moravec, Jana Štěpánková či Josef Somr.

V rámci oslav kulatých narozenin se na Struny podzimu vrátí i zahraniční hosté, jejichž koncerty z předchozích let patří k nezapomenutelným festivalovým milníkům. Přijede houslista Gil Shaham, jehož sólový recitál se v roce 2009 zařadil mezi nejmagičtější festivalové okamžiky vůbec, i kontratenor Philippe Jaroussky, který zahajoval festival světovou premiérou Porporových árií pro Farinelliho v roce 2012. Jeho koncert na Pražském hradě s programem zhudebněných Verlainových veršů bude věnován přímo oslavám 20. výročí. Vrací se i fantastická korsická vokální skupina A Filetta, newyorský jazzový vizionář Jason Moran i majitelka temně sametového hlasu Cassandra Wilson, která 18. listopadu festival uzavře.

K oslavám patří samozřejmě i dárky. „Pro návštěvníky jsme připravili k našim narozeninám hned tři. Po hlavních koncertech čekají na posluchače ještě tzv. Encores, jakési ‚velké přídavky' od 22.00, kdy se budou moci setkat ještě jednou s festivalovými hvězdami a jejich hosty v uvolněné, přátelské atmosféře,“ láká Marek Vrabec. Cameron Carpenter se setká s českou varhanistkou KATT, Jason Moran rozpoutá v Lucerna Music Baru Fats Waller Dance Party a skladatel David Lang uvede pod Vítkovem svou oblíbenou skladbu Stimmung v podání souboru Theatre of Voices.

Samozřejmě, že i letos myslí dramaturgie festivalu na mladé talenty, o kterých hudební svět teprve uslyší. Zavedená série Spotlight se v letošním roce vrací ke komornějšímu koncertu, na kterém představí mladou naději britského jazzu a soulu, zpěvačku Zaru McFarlane. Struny dětem se etablovaly jako rodinná akce, která zážitkovou formou přibližuje pestrost a magii uměleckých disciplín. Z návštěvníků oblíbeného víkendového festiválku dorůstají teenageři, a proto letošní program myslí i na ně. Nově nabízí projekt Open Mic / Mik volný En.drua, na kterém si mladí interpreti mohou vyzkoušet vystoupení s profesionální kapelou. Letošní novinkou je i benefiční Pianoštafeta „umění podporuje umění“. Struny podzimu pátým rokem také podporují talentované hudebníky při studiu na prestižních zahraničních školách. V letošním roce díky podpoře Bakala Foundation činí podpora 300 000 Kč. Stipendistu mohou samozřejmě podpořit i návštěvníci koncertů nákupem Jazzbrains – druhého dílu speciální limitované edice z kuchyně MixIt.

Pro ty, kteří si rádi zavzpomínají za koncertní zážitky uplynulých dvaceti let, bylo v rámci letošních oslav spuštěno on-line ohlédnutí na webových stránkách festivalu – 20 let Strun podzimu. Nabízí průřez historií festivalu – od prvních koncertů na Pražském hradě až po loňský ročník. „Listování fotografiemi a záznamy koncertů minulých ročníků spolehlivě navodí silné vzpomínky, které na tato setkání uchováváme. Lemují naše dvě uplynulé dekády a věříme, že též potěší festivalové publikum, pro které jsme je připravili. Děkujeme všem podporovatelům a partnerům, bez kterých bychom nemohli festival realizovat, rozrůstajícímu se kruhu mecenášů, vstřícným Aficionados, a v neposlední řadě pozornému a vnímavému publiku,“ 
komentuje výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová.

Vstupenky na všechny koncerty a další informace jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz


Jubilejní ročník doslova „odpálí“ svým úžasně syrovým projevem mallorská zpěvačka Buika. Koncertem 5. října ve Státní opeře zahájí nejen festival, ale celé své turné s programem z nového CD Vivir sin miedo, které oficiálně vyjde 16. října. Živelnou a žánrově nezařaditelnou Buiku vystihly v New York Times slovy: „Její hudba, zakořeněná na čtyřech kontinentech, čerpá z tak široké palety vlivů, z jazzu, flamenka, popu, soulu i afrických polyrytmů, že se někdy zdá, jako by pocházela odevšad naráz, anebo vůbec odnikud.“Unikátní událost české hudební scény se odehraje hned druhý festivalový večer. 9. října ve FORU Karlín dojde k historicky vůbec prvnímu koncertnímu provedení hudby k fenomenálnímu filmovému opusu Marketa Lazarová režiséra Františka Vláčila z roku 1967. Událost inicioval skladatel Petr Ostrouchov (např. filmy Želary, Občanský průkaz), který se ujal i úprav partitury do formy programové symfonie. „Je to velké dobrodružství,“ říká Ostrouchov. „Partitura má kolem tři sta padesáti stran, hudba pokrývá celou délku filmu. Součástí partitury jsou totiž často i ruchy, například rolničky zvonící na saních, které vezou Marketu do kláštera.“ Ostrouchov proto využije umění šesti bubeníků. Speciální výzvou je nastudování pro pěvecký sbor, protože v kompozici hraje velkou roli magie lidského hlasu, modlení, šepot a deklamování liturgických textů. Této nelehké úlohy se ujme Martinů Voices pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka, vynikající Baborak Ensemble bude řídit Radek Baborák, sólové party zazpívají sopranistka Kateřina Kněžíková a tenorista Josef Moravec. Koncertu se zúčastní i herci Anna Kratochvílová, Jana Štěpánková a Josef Somr, aby udrželi divákovu orientaci v ději.

Po legendě soudobé hudby Stevu Reichovi přijíždí na Struny podzimu další skladatelská hvězda: postminimalista David Lang. Jeho vysoce ceněná díla The Little Match Girl Passion a Ark Luggage zazní 12. října v akusticky jedinečném prostoru památníku na Vítkově v podání nanejvýš povolaného ansámblu Theatre of Voices. Jeho leader Paul Hillier, umělec doslova rozkročený přes staletí, je specialista na nejstarší i nejnovější vokální tvorbu. Druhé z Langových děl Ark Luggage, zhudebňující text filmaře Petera Greenawaye, zazní v doprovodu české komorní formace Epoque Quartet. Po koncertě následuje první narozeninový Encore, na kterém David Lang osobně uvede legendární skladbu Stimmung Karlheinze Stockhausena. Provede jej opět Paul Hillier se svým ansámblem, který za nahrávku tohoto díla získal mj. cenu Grammy. K památníku bude zřízena kyvadlová doprava.

20. října zvou Struny podzimu do Českého muzea hudby, kde čeká návštěvníky fascinující autentický vokální korsický sbor A Filetta. Při svém festivalovém návratu předstoupí před publikum v dialogu s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hage. Choreograf Sidi Larbi Cherkaoui, díky kterému se umělci poprvé setkali, prohlásil: „A Filetta je polyfonní skupina, která zpívá jedním hlasem, kdežto Fadia zpívá sama, a přitom zní jako celý sbor. Když je slyšíte dohromady, máte dojem, jako by zpívala celá planeta.“

Koncert kontroverzního varhaníka Camerona Carpentera, který se zjeví 25. října ve FORU Karlín, budí zaslouženou zvědavost i velká očekávání. Teprve 34letý hudebník oplývá osobitou výstředností, nezpochybnitelnou muzikálností a oslnivou technikou. Navíc si přiváží nástroj budoucnosti – tzv. International Touring Organ, na míru postavené, digitální cestovní varhany postavené v dílně Marshall & Ogletree. Carpenter je prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy, jeho album If You Could Read My Mind před pár týdny ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku. V rámci Encore uvede mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias KATT, která jinou cestou došla k podobnému výsledku, vlastním mobilním varhanám, na něž vytváří autorskou hudbu.

První listopadový den lákají Struny podzimu na intenzivní komorní večer v rámci své řady Spotlight – na koncert mladého hudebníka, který ve své tvorbě snoubí kréda festivalu – žánrovou prostupnost, průkopnickou kuráž a samozřejmě uměleckou kvalitu. V letošním roce padla volba na britskou zpěvačku Zaru McFarlane, kterou Daily Telegraph neváhal označit za „nejzajímavější objev jazzového zpěvu posledních let“. Ještě než se Zara vydala na sólovou dráhu, věnovala se soulu a žánrovému mixu od ska po house, což v jejím zpěvu zanechalo pozoruhodnou stopu.

Hned dvě tváře jazzového klavíristy Jasona Morana poznají návštěvníci Strun podzimu 2. listopadu. Letos čtyřicetiletý klavírista se představí nejprve jako sólista a poté i jako kapelník a skvělý bavič. Moran zaujal festivalové publikum již v roce 2011 jako sideman Charlese Lloyda. Nyní v sólovém recitálu zazáří jeho schopnost spojit harlemské piano dvacátých let, chicagskou avantgardu 60. let i hiphopový odpich. V deset hodin večer pak v rámci Encore vystoupí Moran v Lucerna Music Baru jako ztělesnění legendárního Fatse Wallera a rozpoutá taneční party se zpěvačkou Lisou Harris a Fats Waller Dance Party Bandem. Projekt, který vyšel i na CD, je promyšlenou adaptací harlemského stride piana Fatse Wallera pro hudební prostředí 21. století. Waller byl nesmírně úspěšnou a vlivnou personou 20. a 30. let – zpěvák, klavírista, varhaník, ale také showman a skvělý komik.

Vystoupení amerického houslisty Gila Shahama 8. listopadu v Rudolfinu patří k dalším velkým festivalovým návratům. Tentokrát přijíždí s newyorským orchestrem Sejong Soloists a nabídne další zajímavou variaci na Vivaldiho Čtvero ročních dob z pohledu jihokorejského skladatele Sukhi Kanga. Gil Shaham bývá označován za jednoho z nejvýraznějších houslistů naší doby. Kritikou je vyzdvihována jeho technika i vřelost. Od debutu pod taktovkou Zubina Mehty s Izraelskou filharmonií, kdy mu bylo deset let, se zařadil mezi nejvyhledávanější sólisty, posbíral celou řadu prestižních ocenění včetně Grammy.

Na Pražský hrad, kde se před dvaceti lety začala psát historie Strun podzimu, zavítá francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. V komorním programu představí v hudbě různých francouzských autorů a žánrů písně na slova básníka Paula Verlaina, jehož verše inspirovaly název festivalu a jsou také dodnes festivalovým mottem. Jaroussky si k celé řadě prestižních ocenění letos v srpnu připsal Cenu Echo Klassik za nahrávku roku ve světové premiéře za Agostino Steffani: Niobe, Regina di Tebe.

Velké festivalové finále bude 18. listopadu patřit jazzové divě Cassandře Wilson. Ta do Velkého sálu Lucerny přijíždí se svým novým projektem Coming Forth by Day, ve kterém skládá poctu královně blues Billie Holiday. CD dvojnásobné držitelky Grammy bylo kritikou nadšeně přijato a stalo se dalším významným milníkem v její kariéře. Ostatně The Washington Post album zhodnotil slovy: „Cassandra Wilson má nakročeno k vlastnímu statusu legendy”. Cassandřin temně sametový sugestivní hlas už dávno uhranul i fanoušky mimo jazzový žánr.

V rámci oblíbeného rodinného víkendu Struny dětem číhají od 16. do 18. října v Minoru na děti všech věkových kategorií od 4 do 19 let opět desítky hudebních workshopů, tvůrčích dílen a koncertů, na kterých vystoupí Skety, Bezobratři nebo Beata Hlavenková s Milanem Caisem, Ivanem Trojanem a Lenkou Novou v premiéře audioknihy Pišlici. Struny dětem se letos ještě rozrostly – neslevují z intimity a omezené kapacity oblíbených workshopů ani z žánrové pestrosti a množství nabízených koncertů, pro větší komfort posluchačů však přesunují průběžné dílny a hravé zóny nově do prostor Novoměstské radnice. A protože rostou též věrní návštěvníci Strun dětem, je pro ty větší vyhrazen letošní sobotní podvečer: Struny teens se předvedou pod patronací čerstvého vicemistra světa v loopingu En.drua. Letošní novinkou je i benefiční Pianoštafeta pro malé, velké, zkušené i novopečené, profesionální i zapálené pianisty. Každá odehraná minuta přinese 100 Kč Studiu BUBEC, které pod vedením Čestmíra Sušky vytváří za Prokopským údolím v Řeporyjích unikátní ostrov kreativity na ploše 10 000 m2. „Děkujeme mecenášům Veronice a Liborovi Winklerovým za podporu piano štafety a Ondřeji Škarkovi, Aficionado Strun podzimu a řediteli sochařského festivalu Sculpture line, za podporu umění ve veřejném prostoru.“ říká výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová. „Díky jeho entusiasmu vznikne přímo v prostoru mezi divadlem Minor a Novoměstskou radnicí za aktivního přispění posluchačů unikátní instalace nevšedních rozměrů v koncepci Čestmíra Sušky a Studia Bubec.“ Pod vedením umělců se budou děti podílet na vzniku a instalaci originálních objektů.

I v letošním roce Struny podzimu pomohou talentovaným studentům, pro něž představuje odborné studium v zahraničí odrazový můstek pro úspěšnou uměleckou dráhu. Od roku 2010 festival podporuje studenta přijatého na prestižní zahraniční hudební školu, kterého vybírá speciální porota. Zatímco dosud festival uděloval stipendium ve výši 100 000 Kč, v roce 2015 díky podpoře Bakala Foundation činí podpora 300 000 Kč. Na festivalových koncertech bude možné zakoupit speciální edici vlašských jader v mléčnočokoládové polevě se skořicí od MixIt. Z každého zakoupeného originálního balení Jazz Brains poputuje výtěžek na podporu talentovaných jazzových hudebníků při jejich zahraničním studiu.V předchozích letech získali stipendium pro studium na prestižních zahraničních uměleckých školách kytarista Ian Mikyska, perkusionista Martin Novák, saxofonista Luboš Soukup a klavírista Martin Konvička. Stipendium Strun podzimu 2014 ve výši 100 000 Kč získal jazzový saxofonista a skladatel Michal Wroblewski. Festival podpoří jeho studium na Norwegian Academy of Music ve školním roce 2015/2016. „Věříme, že zahraniční studijní zkušenost je pro další vývoj a uměleckou dráhu mladých hudebníků formující a zásadním způsobem může přispět k navázání mezinárodních kontaktů,“ vysvětluje Dana Syrová.

Předprodej vstupenek
Vstupenky jsou dostupné on-line na www.strunypodzimu.cz, ve Vstupenkovém centru Strun podzimu a dále v sítích Perfect System a Ticketpro. Zbylé vstupenky je možné zakoupit i v den koncertů v místě konání vždy od 18.30 hodin. Vstupenkové centrum Struny podzimu je na adrese Palackého 740/1, 110 00 Praha 1, 3. patro. E-mail: vstupenky@strunypodzimu.cz, tel. +420 606 021 050. Otevřeno pondělí až pátek od 10.00 do 15.00 hod. Infolinka pro dotazy k prodeji vstupenek je k dispozici v pracovních dnech od 8.00 do 16.30 hod. na tel. +420 226 539 623, případně též na e-mailu vstupenky@colosseum.eu.

Věrným návštěvníkům nabízí Struny podzimu opět finanční zvýhodnění – při on-line nákupu obdrží za každých vynaložených 2000 Kč poukaz na slevu v hodnotě 200 Kč, který lze uplatnit při dalším nákupu. Podmínkou pro získání věrnostního poukazu je registrace na www.strunypodzimu.cz před nákupem vstupenek. Tradičně budou poskytovány slevy pro držitele průkazů ISIC, ITIC a seniory nad 65 let, děti, držitele průkazek ZTP a ZTP-P a školy. Opět mohou zájemci využit tzv. studentský speciál – vstupenku za 100,- Kč opravňující ke vstupu do sálu a zaujmutí volných sedadel a přístavků po 3. zvonění.

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 16. 9. 2015 18:00
Chovancová, Michaela. 2015. Dvacetileté Struny podzimu vypuknou za tři týdny. Vychytané.cz. [Online] 16. 9. 2015. [Citace: 3. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9446. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Dvacetilete-Struny-podzimu-vypuknou-za-tri-tydny
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.07s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.211.239.1
Serverový čas: pátek 3. února 2023 14:49