Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Lákadla londýnského víkendu Dvořákovy Prahy

Londýnský víkend Dvořákovy Prahy láká na skvělé orchestry i dirigenta von Dohnányiho
Přidat na Facebook
Nadcházející víkend bude na Dvořákově Praze patřit hned dvěma prestižním londýnským orchestrům Philharmonia Orchestra London a Academy of St Martin in the Fields. Oba mají na svém kontě na tisíc nahrávek, jsou častými hosty světových koncertních sálů, ale jsou i v hledáčku filmových režisérů. V sobotu 12. září festival Dvořákova Praha poctí svou návštěvou nestor světového dirigentského umění Christoph von Dohnányi. Vystoupí společně s věhlasným londýnským ansámblem Philharmonia Orchestra London a všestrannou houslistkou Carolin Widmann. Dohnányi oslavil před dvěma dny 86té narozeniny, narozeniny oslavil ve stejné datum, kdy si připomínáme narození Antonína Dvořáka. Philharmonia Orchestra London má na svém kontě více než tisícovku titulů a často žádaný filmaři i tvůrci počítačových her, nahrál například hudbu k videohře Harry Potter či Pán prstenů a spolupracoval na Formanově filmu Goyovy přízraky. Hvězdné obsazení večera se jistě stane jedním z vrcholů festivalu.

Neděle 13. září bude pak Rudolfinum patřit dalším vzácným hostům z Londýna - Orchestru Academy of St Martin in the Fields, jehož soundtrack k filmu Amadeus rovněž Miloše Formana oblétl svět. Vystoupí společně s úžasnou německou klarinetistkou Sabine Meyer. Ta byla na počátku 80. let jednou z prvních žen v orchestru Berlínských filharmoniků a šéfdirigent Herbert von Karajan musel tehdy svést o její výsadní místo s ostatními hráči boj.

Oba koncerty se konají v Rudolfinu. Zájemci o koncertní zážitky mohou využít nejen tradiční Vstupenkové centrum festivalu (Palackého 1), ale i pokladnu v Rudolfinu, která dnes zahájila provoz. Více informací na www.dvorakovapraha.cz

Návštěvníky Dvořákovy Prahy slavný dirigent Dohnányi společně s Philharmonia Orchestra London potěší v sobotu Devátou “Velkou” symfonii Franze Schuberta, jež se klene jako most mezi klasicismem a romantismem. Dále působivou orchestrální fantazii Nezodpovězená otázka Charlese Ivese a Koncertem pro housle a orchestr „Památce anděla“ od Albana Berga, který spojuje krásným způsobem ohlasy pozdního romantismu a expresionismu s kompozičními principy moderní klasické hudby. Jedinečný houslový part bude patřit brilantní sólistce Carolin Widmann.

Nedělní koncert Orchestru Academy of St Martin in the Fields přinese skladby britského skladatele Edwarda Elgara, tichého Dvořákova obdivovatele, který ve svých 27 letech seděl na pozici houslisty ve worchesterském orchestru, když sem Dvořák přijel dirigovat svou Stabat Mater. Na koncertě zazní i klasicistně idylická Dvořákova Smyčcová serenáda, Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr přednese klarinetistka Sabine Meyer, proslulá zázračně měkce zpěvným tónem a perlivou virtuozitou a závěr bude patřit Haydnově symfonii “Na odchodnou” z roku 1772, v níž Haydn experimentoval s dynamikou i výrazem. Symfonie je proslulá postupným odcházením hudebníků před koncem skladby. Traduje se, že tato hříčka měla knížeti Esterházymu připomenout, že už byl u jeho kapely překročen termín obvyklého odchodu na dovolenou.Pracovní diář Christopha von Dohnányiho je stále velmi plný, i proto se do Prahy vrací po dlouhých šesti letech. Během své umělecké dráhy ovlivnil několik generací hudebníků, dirigoval v nejslavnějších operních domech a spolupracoval s většinou nejvýznamnějších těles Evropy i Ameriky. Cleveland Orchestra coby šéfdirigent přivedl k renomé nejlepšího amerického orchestru, dlouhých jedenáct let stál v čele londýnských filharmoniků a post šéfdirigenta zastával i v NDR Sinfonieorchester Hamburk. Christoph von Dohnányi je jedním z posledních žijících dědiců rakousko-německé interpretační tradice, náročným a nekompromisním cizelérem detailů, který po celý život věnoval pozornost současně symfonickým programům i opeře.

Philharmonia Orchestra vznikl v Londýně v roce 1945 pro potřeby nahrávání gramofonové firmy EMI, a to z větší části z mladých hudebníků, kteří se právě vrátili z vojenské služby ve válce. S orchestrem spolupracovali Arturo Toscanini, Richard Strauss nebo Wilhelm Furtwängler, po nějakou dobu byl jeho hlavním dirigentem Herbert von Karajan a po jeho odchodu k Berlínským filharmonikům Otto Klemperer. Od poloviny 90. let do roku 2008 byl uměleckým šéfem tělesa Christoph von Dohnányi a nadále zůstává jeho čestným dirigentem. 

Houslistka Carolin Widmann je pozoruhodná svou všestranností – její repertoár sahá od klasických děl po současné skladby, napsané přímo pro ni, a zasahuje vedle účinkování s významnými světovými orchestry a dirigenty stejně široce i do komorní hudby.

Orchestr Academy of St Martin in the Fields nese jméno známého londýnského kostela, kde má kořeny a kde měl první koncert, ale v současnosti je mezinárodně působícím tělesem bez stálého působiště. V roce 1958 založil Akademii sv. Martina dirigent Neville Marriner, její dlouholetý umělecký šéf, a výrazně tím přispěl k oživení zájmu o starou hudbu v Anglii. Soubor proměnlivé komorní velikosti staví svůj profil zejména na muzikalitě – na brilantní zasvěcené intepretaci starší hudby, skladeb, které patří ve světě k těm nejoblíbenějším. Nevyhýbá se však ani premiérám soudobých děl.

Německá klarinetistka Sabine Meyer byla na počátku 80. let jednou z prvních žen v orchestru Berlínských filharmoniků. Velmi brzy se však začala plně věnovat sólové dráze a především díky ní se klarinet definitivně stal respektovaným sólovým koncertním nástrojem. Jako žádaná prominentní sólistka s mimořádně proslulým krásným tónem a se širokým uměleckým záběrem spolupracuje s předními světovými orchestry, ale hraje také se svým bratrem a manželem, rovněž klarinetisty, v Triu di Clarone. Vyučuje studenty na Hochschule für Musik v Lübecku. 

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 10. 9. 2015 10:00
Chovancová, Michaela. 2015. Lákadla londýnského víkendu Dvořákovy Prahy . Vychytané.cz. [Online] 10. 9. 2015. [Citace: 8. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9429. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Lakadla-londynskeho-vikendu-Dvorakovy-Prahy-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.069s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.238.72.180
Serverový čas: čtvrtek 8. prosince 2022 03:14