Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Akce KNIHY MAJÍ ZELENOU zná vítěze soutěže pro děti základních škol

Akce Svazu českých knihkupců a nakladatelů KNIHY MAJÍ ZELENOU s podtitulem „najděte cestu ke svému knihkupci“ proběhla ve Světový den knihy a autorských práv, 23. dubna 2015. Měla však ještě jednu důležitou navazující aktivitu, kterou bylo posouzení a vyhlášení vítězů soutěže pro nejmenší čtenáře, pro žáky základních škol.
Přidat na Facebook
Start soutěže s názvem CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI aneb Reportáž z našeho knihkupectví byl slavnostně vyhlášen v den konání akce KNIHY MAJÍ ZELENOU, vyhodnocení soutěže proběhlo k 8. červnu 2015. Seznam vítězných tříd v každé kategorii najdete na www.knihymajizelenou.cz Celkovým vítězem se stala a den s knihou si vítězná třída - 1. A. ze ZŠ Jeseniova z Prahy 3 - užila 19. června.

Akce KNIHY MAJÍ ZELENOU přilákala do knihkupectví velký počet zákazníků, což byl hlavní cíl kampaně. Lidé si našli cestu ke svým knihkupcům i díky speciální interaktivní mapě, která k této akci vznikla, a zároveň se mohli setkat se svými oblíbenými autory napříč republikou.

SČKN však chtěl oslovit i ty nejmenší, budoucí návštěvníky knihkupectví. Proto ve spolupráci s Klubem mladých čtenářů Albatros a Knižním klubem Fragment vyhlásil 23. dubna slavnostně soutěž CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI aneb Reportáž z našeho knihkupectví.

Výsledky byly známé již druhý týden v červnu a minulý pátek tj. 19. června si zážitkovou cenu přišly převzít děti z 1. A ZŠ Jeseniova z Prahy 3. Kromě finanční částky 10 000 Kč a balíčku knih za 1000 Kč si děti užily den plný knih. Páteční ráno začaly ve firmě Albatros Media zhlédnutím pořadu s názvem Jak se vaří kniha. Poté se přesunuly do dětského knihkupectví Baobab, kde na ně čekala tvůrčí dílna s výtvarnicí knížky Jak zvířata spí Marií Štumpfovou.„Těšili jsme se na pátek 19. 6. 2015. Na tento den pro nás organizátoři soutěže připravili speciální program. Vrátili jsme se do školy se dvěma novými knihami, které si společně ve druhém ročníku přečteme. Milým překvapením byl rovněž balíček s diplomem a dalšími knižními tituly. Všem, kteří se podíleli na organizaci této soutěže, a programu patří upřímné poděkování,“ říká třídní učitelka PhDr. Gabriela Babušová PhD.

Vítězné dílo dětí 1. A si můžete prohlédnout na fotkách v příloze. Na jejich bezkonkurenčním vítězství se jednohlasně shodla odborná porota ve složení: Jiří Seidl – knihkupec, Martin Vopěnka – nakladatel a předseda SČKN a Eva Sadílková – manažerka Knižního klubu. Na první pohled se lišila se od všech ostatních. Děti poslaly do soutěže velikou maketu knihy, na jejímž povrchu i uvnitř zanechaly své zprávy o vztahu ke knihám, knihkupectví a čtení.

Proces vzniku vítězného díla popisuje třídní učitelka: „Se svou třídou jsem se vydala v zelených oděvech do knihkupectví Na Ohradě. Proč právě v zelených oděvech? Odpověď je jednoduchá. Řídili jsme se heslem soutěže: Knihy mají zelenou. Připravili jsme si pro paní prodavačku otázky, na které nám ochotně odpovídala. Každý si poznamenal její odpovědi ke svým otázkám. Vše jsem nahrávala na kameru a po návratu z knihkupectví jsme své odpovědi sepsali. Společně jsme pak vytvořili knihu s názvem: První reportáž. Na titulní stranu jsme umístili fotografii, která je důkazem toho, že jsme v knihkupectví opravdu byli. Na zadní stranu se podepsali všichni její autoři. Uvnitř knihy najdete ilustrace, které vám napoví, jak vytáhnout z knihy jednotlivé stránky otázek a odpovědí. O ilustracích, které jsme umístili do knihy, jsme hlasovali. Knihu jsme vložili do papírového boxu, který jsme polepili zbývajícími ilustracemi.“

Reportáž z přebírání zážitkových cen třídou 1. A ZŠ Jeseniova můžete vidět zde: http://decko.ceskatelevize.cz/zpravicky ze dne 20. 6., začíná ve druhé minutě.

Díky akci KNIHY MAJÍ ZELENOU a jejím webovým stránkám www.knihymajizelenou.cz si mohli čtenáři najít si svého knihkupce a zúčastnit se autorských čtení či setkání s autory.

Cellkem se do akce zapojilo 371 knihkupectví po celé republice. Proběhlo 34 akcí – setkání s autory, čtení, diskuze, autogramiády.

KNIHY MAJÍ ZELENOU pořádaná SČKN volně navázala na loňskou velmi úspěšnou akci KNIHY BEZ DPH. Do budoucna by se akce konaná v den Světového dne knihy a autorských práv měla dále profilovat především jako svátek onoho krásného inspirativního nositele myšlenek, ponaučení, citů i zábavy, jímž kniha beze sporu je.

„Věříme, že knihy budou mít v české společnosti zelenou natrvalo,“ dodává předseda SČKN Martin Vopěnka.

KNIHY MAJÍ ZELENOU pořádal Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve spolupráci s Asociací spisovatelů, za podpory významných nakladatelů, distributorů i tiskáren a pod záštitou MŠMT ČR.

Dodala: Johana Turner
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 24. 6. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. Akce KNIHY MAJÍ ZELENOU zná vítěze soutěže pro děti základních škol. Vychytané.cz. [Online] 24. 6. 2015. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9219. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Akce-KNIHY-MAJÍ-ZELENOU-zna-viteze-souteze-pro-deti-zakladnich-skol
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.072s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 17:51