Spousta mých kamarádů si rádo pochutnává na skleničce dobré whisky a tak jsem se rozhodla chytat v ječmeni pravdu o tomto zlatavém moku. Možná jsem mohla zaskočit i do kukuřice...
O tomto velmi oblíbeném a proslulém destilátu kolují různé fámy a tak jsem se rozhodla osvětlit co je na nich pravdy, abychom pak nevypadali jako národ barbarů, kdyby se nám někdy poštěstilo dát si skleničku skotské s nějakým skotem ééééééééééééé pardon, Skotem.
Základní fakta:
Whisky je nápoj destilovaný z obilnin, zrající v dřevěných sudech. Podle znalců nechutnají dvě značky whisky stejně. Nápoj se připravuje převážně z ječmene s použitím kotlíkového nebo-li periodického přístroje. Převážně v Americe se ale whisky připravuje destilací z kukuřice.
Skotská whisky je nejčastěji destilovaná z ječmene, který byl vysušen nad rašelinou. Irská whisky(whiskey) je třikrát destilovaná a po tři roky skladovaná v dubových sudech. Americká whisky je nejčastěji destilovaná z kukuřice. Bourbon je americká whisky pocházející ze státu Kentucky. Whisky z jiných států se většinou neoznačuje jako bourbon, nejznámější je Tennessee whiskey.
Pravidel, co dělat, abychom si skleničku(nebo lahvinku?) vychutnali, je tolik, že vypít ji a neztrapnit se u toho vyžaduje určité znalosti. Takže na co si dát pozor?!
1) Do whisky patří led
Tak tohle je spíš obecný stereotyp, převzatý především z hollywoodských filmů. Ve skutečnosti se whisky nechladí a podávat zchlazená se nemá. Led nám otupí chuťové pohárky, a tak si výtečnou chuť nemůžeme plně vychutnat. Avšak, pijete-li americkou odrůdu, tedy bourbon, led je nezbytnou součástí. Skotové, otcové whisky, si zase zjemňují její chuť citronovou limonádou.
2) Whisky doma dozraje
U whisky je důležité umět si na správný výsledek počkat. Skotská whisky má například ze zákona danou minimální dobu zrání šest let, ale určitě se nestane, že by vám doma whisky ještě dozrála. V lahvi své vlastnosti zásadně nemění, zraje jen v sudech. Takže by jste si ji museli doma přelít
3) S whisky se má kroužit(ne po obloze, po sklenici)
Efektní to sice je, ale žádný jiný efekt to nemá, snad kdyby jste to nevychytali a polili se
Kroužit ve sklenici by se s ní nemělo, protože takto uvolněné aroma je příliš silné a kazí výsledný dojem. Měla by se pít pomalu, první doušek by měl být malý a měl by se poválet pod vaším, doufám, že vytříbeným jazýčkem, když už bumbáte takové pití. Pod jazykem jsou totiž nejcitlivější chuťové buňky.
4) Whiskey se neříká. Jen whisky!
Název whiskey pochází z irské gaelštiny uisce beatha, což znamená „voda života“. Tvar whisky (množné číslo whiskies) je používán pro destiláty ze Skotska, Walesu, Kanady a Japonska, zatímco původní tvar whiskey je používán v Irsku a USA.
5) Whisky se neředí
Zdá-li se nápoj příliš silný, není žádným faux-pas přidat do něj vodu. Jen vlažná voda však whisky nevadí, navíc umocní její kvality. U některých značek je přidání malého množství vody dokonce doporučováno. To ale neznamená, že tam můžete prsknout jakoukoli vodu, třeba chlorovanou z kohoutku! Doporučuje se voda minerální. A co velmi oblíbená whisky s colou? Tahle zhovadilost nechť zůstane fenoménem mimopražských diskoték!
)
6) Láhev vydrží dloouho
Zrovna tahle rada není dvakrát zdravá, ale faktem je, že jakmile jednou láhev otevřete, měla by se co nejrychleji spotřebovat. Ale taky není nutné ji do sebe okamžitě překlopit a chlemtat ji jako bůhví co! Čím déle je whisky v otevřené láhvi, tím více a rychleji ztrácí své kvality.
7) Vejce do whisky? Brrr
Tak tenhle názor si alespoň mimo zemí pod jurisdikcí Skotska nechte pro sebe. Postaví-li před vás někdo sklenici whisky s pivem, šlehanými vejci a muškátovým oříškem (jestli nevíte co to je a jak to vypadá zavítejte do oddělení koření a nebo se zeptejte maminky), jedná se o tzv. Het Pint. A najdou se i tací, kteří to prý i pijí....
Tak to je všechno. Doufám, že jste si z toho něco zapamatovali, kdyby jste náhodou pili whisky se Skotem, tak ať si, a taky nám, neutrhnete ostudu...škyt!
Jarešová, Veronika. 2008. WHISKY, WHISKEY A PRAVDA O BOURBONU.
Vychytané.cz. [Online] 9. 1. 2008. [Citace: 21. 11. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=907. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/WHISKY,-WHISKEY-A-PRAVDA-O-BOURBONU