Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Daniel Hope na Jarním GALA pro Struny podzimu

Jarní GALA pro Struny podzimu s houslistou Danielem Hopem v přímém přenosu na Vltavě
Přidat na Facebook
Již tuto středu 29. dubna vystoupí na Jarním GALA pro Struny podzimu brilantní britský houslový virtuos Daniel Hope. Tuto výjimečnou událost bude ze Španělského sálu Pražského hradu živě od 19:30 přenášet Český rozhlas Vltava. Daniel Hope je umělcem rozkročeným mezi žánry i staletími a v tomto duchu společně s prestižním orchestrem L´Arte del mondo připravil i svůj program pro galavečer Strun podzimu. Španělský sál rozezní v precizním provedení díla velikánů světové hudební literatury – Dvojkoncert pro dvoje housle Johanna Sebastiana Bacha či dva z koncertů Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho, ale i soudobá autorská úprava tohoto ikonického díla od Maxe Richtera či Sonáta pro sólové housle Erwina Schulhoffa.

Daniel Hope na sebe strhl mezinárodní pozornost nejen jako excelentní virtuóz, ale také jako neúnavný propagátor hudby. Je často označován za nástupce Yehudi Menuhina a spolupracuje s předními orchestry, soudobými skladateli, ale i hvězdami show businessu. Osobní pozvání na koncert od Daniela Hopea je k vidění zde:V tuto chvílí zbývají na koncert poslední vstupenky. Je možné je zakoupit ve Vstupenkovém centru Strun podzimu – Palackého 1, on-line na www.strunypodzimu.cz nebo v sítích Perfect System a Ticketpro. V ceně vstupenky je welcome drink před začátkem koncertu. Výtěžek z koncertu bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. Každý, kdo si zakoupí vstupenku, tak získá mimořádný zážitek a zároveň podpoří festival, jenž právě letos slaví 20 let své existence. Více na www.strunypodzimu.cz

Daniel Hope s vášní interpretuje starou hudbu. Od Johanna Sebastiana Bacha zazní na Pražském hradě Dvojkoncert pro dvoje housle, ve kterém se umně proplétají party obou sólových nástrojů. Chybět nebude ani ikonické dílo nejhranějšího barokního mistra současnosti Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Zazní skladby Léto a Zima.

Šarmantní houslista se ale neúnavně vrhá do nejrůznějších experimentů: během večera se notoricky známé Vivaldiho dílo rozezní ještě jednou, avšak v soudobé autorské úpravě Maxe Richtera. Hopeovo a Richterovo dva roky staré album Vivaldi Recomposed lze i v případě vážné hudby označit za bestseller! Nahrávka dosáhla na první příčku prodejního žebříčku ve dvaadvaceti zemích. Daniel Hope za něj též získal cenu Echo Klassik v kategorii Klasika bez hranic.

Velkou část umělecké dráhy provází Daniela Hopea zájem o autory, kteří byli vystaveni represím nacismu. Například o „terezínských“ skladatelích natočil dokumentární film, hudbě autorů, kteří před Hitlerem utekli do Hollywoodu, věnoval velkou část svého posledního CD Escape To Paradise. Není proto divu, že v programu Jarního GALA je zařazena Sonáta pro sólové housle Erwina Schulhoffa, hudebního skladatele a klavíristy židovského původu, který zemřel roku 1942 v koncentračním táboře v Bavorsku. „Je naší povinností udržovat tuto historii živou,“ vysvětluje Hope.

Daniel Hope se na housle začal učit hrát ve čtyřech letech, prý se na ně doslova vrhl. Toto bezmezné nadšení z něj nevyprchalo dodnes a za své projekty sbírá řadu mezinárodních ocenění. Píše knihy, hudební glosy, scénáře, moderuje televizní i rozhlasové pořady a pořádá nejrůznější hudební projekty a festivaly s invenčním programem. Patří k nejvytíženějším hudebníkům dneška. S energií sobě vlastní se vrhá do nových i odvážných projektů, rád vstupuje na neprobádanou půdu světových premiér a konceptuálních experimentů. Neotřele a přirozeně spojuje „standardní“ i soudobý repertoár, vždy bez zbytečných efektů a s důrazem na promyšlenou dramaturgii. Hraje na vzácný nástroj z dílny Guarneriho del Gesú z roku 1742.

Daniel Hope se narodil v Jihoafrické republice, vyrůstal v Anglii a nyní žije ve Vídni. V dětství mu natolik učaroval zaměstnavatel jeho matky sir Yehudi Menuhin, že se rozhodl houslím zasvětit svůj život. Již v jedenácti letech ho Menuhin přizval na pódium a následovala vzácná dlouhodobá spolupráce zahrnující na šedesát koncertů. Od roku 1997 je Hope hvězdou labelu Deutsche Grammophon. V loňském roce vydal album hollywoodských melodií s názvem Escape To Paradise v doprovodu Royal Stockholm Philharmonic. Hope vtahuje posluchače do nostalgie a přepychu dávných filmových studií a zároveň do pohnutých osudů evropských skladatelů, kteří do vysněného Hollywoodu prchali před Hitlerem. Na albu se podíleli i vzácní pěvečtí hosté – Sting a Max Raabe. Skladatelům čelícím německému nacismu věnoval i dva předchozí projekty – předloňský berlínský koncert pro 12.000 lidí připomínající výročí Křišťálové noci a film Refuge in Music a Terezín/Theresienstadt.

Daniela Hopea v Praze opět doprovodí orchestr L’Arte del Mondo, který v roce 2004 založil vynikající dirigent a houslista Werner Ehrhardt. Toto všestranné těleso sídlí v Leverkusenu (Severní Porýní-Vestfálsko), jeho hráči ovládají hru na moderní i historické nástroje a mezi jeho mnoha známými sólisty najdeme tak významné umělce, jako jsou houslistka Viktorie Mullová, tenorista Christoph Prégardien, trumpetista Reinhold Friedrich nebo jazzový klavírista Uri Caine.

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
sobota 25. 4. 2015 08:00
Chovancová, Michaela. 2015. Daniel Hope na Jarním GALA pro Struny podzimu. Vychytané.cz. [Online] 25. 4. 2015. [Citace: 2. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=9000. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Daniel-Hope-na-Jarnim-GALA-pro-Struny-podzimu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.096s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.237.29.69
Serverový čas: čtvrtek 2. února 2023 01:50