Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

ZLATÝ KOMPAS

Nová fantasy z pera Philipa Pullmana pronikla skrz Prach do našeho světa.....
Přidat na Facebook
„Existuje nekonečně světů ležících vedle sebe. Světů jako ten váš, kde duše přebývá uvnitř těla člověka. A pak jsou světy jako ten můj, kde nás duše doprovází mimo tělo v podobě daemonů, ale patří k nám neoddělitelně jako vlastní srdce."

Všechny světy mají jedno společné, Prach. Říká se, že tu byl dávno předtím, než se ve vzduchu objevily Divoženky, na vodách Romuni a uprostřed ledu Medvědi. Ale najde někdo klíč k jeho moci?

V mém světě scholáři vyrobili Zlatý kompas, přístroj k zachycení šeptavé pravdy, a oči se jim otevřely. Magisterium ale ze strachu před jinou pravdou, než je ta jeho, zakázala o Prachu i tu nejmenší zmínku. Přesto se objeví někdo, kdo se Kompasu znovu ujme. Dítě, které nemá tušení, k čemu ho osud předurčil.“


Nepřipomíná vám to nic? Ano, správně. Pán Prstenů. Malinký človíček, ještě menší veledůležitá věcička v jeho vlastnictví, okolo společenství pomocníků a jedno velké zlo...Srovnání se nevyhneme, snad i pro úspěch této trilogie, skočilo studio New Line Cinema po právech na další úspěšnou trilogii ( i když zatím jen knižní ), autora Philipa Pullmana ( Zlatý kompas, Jedinečný nůž, Jantarové kukátko, souhrnně Jeho temné esence ). A přináší nám ji režisér, který nám daroval sex s jablečným koláčem. Filmu se ujal se ctí ( sice si ze začátku nevěřil, ale nakonec do toho šel a vyhrál..o to přece jde i v tomhle příběhu ) a zavedl nás do světa, který je velmi podobný tomu našemu, až na svou futuristickou podobu ( Brytánie, hravý Londýn, vzducholodě,..), vynálezy, živoucí duše, mluvící medvědi,...Z prologu je nám jasné, že jej obývají různé rasy tvorů, scholárové ukazují do minulosti, Magisterium je symbol manipulativní moci a Prach? To je tajemno.

Naší průvodkyní po tomto čarokrásném světě bude malá Lyra ( Dakota Blue Richards ), která vyrůstá, bez rodičů, na Jordánské koleji. Lumpárny a lezení po stromech jsou pro ni momentálně důležitější než nějaké vzdělání a výchova. Přítrž tomu učiní až pokus otrávit jejího, charismaticky arogantního, strýce, lorda Asriela ( Daniel Craig ) někým z Magisteria. Poprvé uslyší slovo Prach, v Brytánii začnou mizet děti, včetně jejího nejlepšího přítele Rogera a do života jí vstoupí uhrančivě krásná paní Coulterová ( Nicol Kidman ) s vlídností ambiciózní krajty. No a taky dostane, pochopitelně, Zlatý kompas, zvaný alethiometr.


Aniž by měla Lyra vůbec tušení čeho se stala součástí ani jaká úloha na ni připadla, vypraví se na sever, kam směřují stopy unesených dítek. Doprovodem na cestě jí budou nejprve Romuni, říční lidé, a později opancéřovaný medvědí kyrysník Iorek Byrnison, kterému pomůže dobýt čest a královskou korunu a on jí na oplátku pomůže vysvobodit děti z děsivé vědecké stanice Bolvangar.

Předloha je plná originálních detailů. Jedním z nich jsou daemoni i se svou teorií. Naše duše ve zvířecí podobě, kráčející po našem boku nesmějíce se od nás vzdálit na větší vzdálenost. Měnící svou podobu, dokud se nám v pubertě neutvoří osobnost. Říše ledu obydlená Medvědy s vlastním králem, vzduchem létající Divoženky, které nepřátele kropí sprškou šípů,...

Jako každý první díl je i tento zatížen obvyklým problémem. Jak do něj nacpat všechny ty postavy, složitost příběhu,..tvůrci to ale zvládli. Sice v půli trochu polevili v tempu, ale na konci nabrali ztracený dech a frčí až do finále na plný plyn. Vůbec nevadí, že scénárista i režisér v jedné podobě, po přeházel konečné kapitoly. Příběh se nezměnil a vrcholí tím o co Lyře jde, záchrannou dětí. Zač bude však fanoušky předlohy nenáviděn je fakt, že změnil konec a to tak, že si závěr knihy nechal na začátek dalšího dílu, kdy se před námi nad severním pólem otevírá brána do jiného světa.


Výsledkem je však úchvatná podívaná, plná skvělých triků, výpravy i obsazení v čele s Dakotou Blue Richards, která svou premiéru před kamerou zvládla s grácií. Mínusy tu ale jsou. Film působí trochu ploše. Tvůrci mu snad až moc opilovali hrany, zmizelo hlubší poselství, z hlavního záporáka udělali jen neutrální vojensky působící společnost. A to jen kvůli bojácné producentské opatrnosti ze vzpurné militantní církve!

Zlatý kompas však vysoce převyšuje Eragona i Narnii ale na Pána Prstenů pořád ještě nedosáhl...no, uvidíme co nám symboly na alethiometru odpoví....

Zlatý kompas ( The Golden Compass )
USA/Velká Británie 2007, 107 min
Scénář, režie: Chris Weitz
Kamera: Henry Braham
Hudba: Alexadre Desplat
Hrají: Dakota Blue Richards ( Lyra Belasqua ), Nicol Kidman ( paní Marisa Coulter ), Daniel Craig (lord Asriel ), Eva Green ( Serafina Pekkala ), Sam Elliott ( Lee Scoresby)

Verushka
(Veronika Jarešová)
pátek 14. 12. 2007 08:00
Jarešová, Veronika. 2007. ZLATÝ KOMPAS. Vychytané.cz. [Online] 14. 12. 2007. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=878. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/ZLATÝ-KOMPAS
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.103s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 08:21