Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Kniha: ALICE V ŘÍŠI DIVŮ (A taky před zrcadlem)

Výtečný román Sarai Walker právě vychází česky ve světové premiéře! Autorka staví na hlavu kult věčné krásy, mládí i nekonečné sexuální přitažlivosti.
Přidat na Facebook
Česko je první země na světě, kde vychází výtečný román americké spisovatelky Sarai Walker! Dokonce i v domovské Americe vyjde až v květnu (důvody jsou popsány níže), ale už teď vzbuzuje velká očekávání.

Román ALICE V ŘÍŠI DIVŮ (A TAKY PŘED ZRCADLEM) od Sarai Walker uvede na trh nakladatelství DOMINO ve středu 26. listopadu v překladu Hany Pernicové.

Karin Lednická, majitelka nakladatelství, k románu dodává: „ Mám z té knihy obrovskou radost. Autorka mi v mnohém mluví z duše; a způsob, jakým celou problematiku uchopila, je obdivuhodný. Už název originálu Dietland napovídá, že hlavní hrdinka se podobně jako kdysi Alenka ocitá v říši divů, ovšem s jedním podstatným rozdílem – podivné postavy a úkazy, s nimiž se naše Bluma setkává, jsou povýtce současné, nám všem velmi dobře známé. Při překladu jsme byli s autorkou v přímém kontaktu, protože na radu právníků musela některé výrazy či názvy přepracovat. Proč? Protože až příliš přímo ukazovaly na firmy a lidi, kteří jsou součástí našeho „reálného panoptika“ a spoluvytvářejí podivnost současného světa, jemuž vládne kult krásy, věčného mládí a povinné štíhlosti. Jednoznačně před Sarai smekám; už dlouho jsem se žádnou knihou necítila tak oslovena. A ona sama se na české vydání také nesmírně těší, protože o celý půlrok předběhne to americké.“ALICE V ŘÍŠI DIVŮ (A TAKY PŘED ZRCADLEM)
Alice Bluma Kettleová je externí redaktorkou časopisu pro teenagery a šetří na operaci, po které konečně zhubne. Je tímto úkolem posedlá, v průběhu let se z jeho naplnění stala chorobná posedlost. Bluma své otylé tělo nesnáší, viní ho ze všech proher, a s vidinou šťastných zítřků nakupuje šaty pro své budoucí, štíhlé a šťastné já.

Když už je vytoužený cíl na dosah, začnou se kolem Blumy dít podivné věci, které odvedou její pozornost docela jinam. Vírem událostí je vtažena do temného světa tajemné Jennifer, která se rafinovaně a dosti krutě mstí mužům za násilí či bezpráví, jehož se dopustili na ženách. Bluma je zpočátku neúčastným pozorovatelem, který pasivně, ač s lehkým úžasem, přijímá všechny podivnosti kolem sebe. Teprve když tento nový svět začne prorůstat do jejího soukromí a donutí ji hrábnout si až na dno sil, Bluma pochopí, že pokud chce být někdy šťastná, musí se přestat poměřovat podle pravidel, které jí celý život nastavovaly pokřivené zrcadlo.

Alice v říši divů je přiznanou parafrází Alenky – i tato hrdinka užasle přichází do netušeného světa plného podivných postav. Rozdíl však spočívá v tom, že v této knize ten podivný svět poznáváme. Denně se v něm pohybujeme, a tak jsme ty podivnosti mnohdy přijali za samozřejmost. Blumina dramatická cesta ústí v závěr, který je naprostým protikladem obvyklých konců v tomto žánru. Bluma totiž zjišťuje, že člověk může být “celý”, i když nenašel (a nehledá!) svou druhou polovinu.

Sarai Walker je americká publicistka a spisovatelka. Během svého třicetiletého života se podobně jako hrdinka její prvotiny Alice v říši divů pohybovala mezi dvěma zcela nesourodými světy – univerzitní studia angličtiny v Londýně prokládala psaním do lifestylových časopisů v New Yorku. V současné době vyučuje na několika univerzitách a pracuje na své druhé knize.

Česká republika je první zemí na světě, kde její kniha ALICE V ŘÍŠI DIVŮ (A TAKY PŘED ZRCADLEM) vychází. Proč si američtí čtenáři budou muset počkat až do května 2015? Protože autorka na radu právníků zapracovává do textu celou řadu změn, aby se vyhnala případným žalobám ze strany dotčených vydavatelů, výrobců a poskytovatelů zázračných služeb. Autorka si totiž vskutku nebere servítky a nepokrytě ukazuje (i když s notnou dávkou nadhledu a ironie) na strůjce a viníky současného stavu věcí, kdy:

- pubertální dívky řežou do svých těl, protože si připadají nedokonalé, nemilované a nudné
- ženy s nadváhou nosí svá kyprá těla s nadějí, že se jedná jen o dočasnou přítěž, které se jednou díky zázračné dietě či operaci zbaví, a pak konečně začnou opravdu žít
- vidět obnaženou ženu v novinách je zcela běžné, zatímco výskyt nahého mužského těla tamtéž je důvodem k obecnému rozladění
- oběť sexuálního zneužívání či znásilnění je stigmatizována jako „ta, co si o to koledovala“
- celá řada žen tak trochu proti své vůli účastní hry na dokonalé tělo a tvář, přestože samy tuší, že v této hře zvítězit nelze...Další listopadové tituly nakladatelství DOMINO:
S. J. Bolton: OBĚTINA (detektivní román ze Skotska)
Lisa Jackson: VŠECHNO MI ŘEKNI (psychologický thriller)
Adele Parks: TADY A TEĎ (edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy)
Jeffery Deaver: SBĚRATEL KŮŽÍ (světový krimi bestseller)

Dodala: Johana Turner
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 25. 11. 2014 08:00
Chovancová, Michaela. 2014. Kniha: ALICE V ŘÍŠI DIVŮ (A taky před zrcadlem). Vychytané.cz. [Online] 25. 11. 2014. [Citace: 2. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8542. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Kniha:-ALICE-V-ŘÍSI-DIVŮ-(A-taky-pred-zrcadlem)
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.108s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.237.29.69
Serverový čas: čtvrtek 2. února 2023 01:57