Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Jiří Bělohlávek převezme v neděli Cenu Antonína Dvořáka 2014

Stane se tak přímo v newyorské Carnegie Hall
Přidat na Facebook
Letošním laureátem Ceny Antonína Dvořáka se stal dirigent a významný propagátor české hudby Jiří Bělohlávek. Významné ocenění převezme již tuto neděli na slavnostním aktu v jedné z nejprestižnějších koncertních síní světa - newyorské Carnegie Hall. Právě zde, na místě světové premiéry Dvořákovy symfonie „Z Nového světa“, v odpoledních hodinách toto ikonické dílo Jiří Bělohlávek předvede osobně – v čele své domovské České filharmonie. Ta aktuálně sklízí ovace na turné po Spojených státech. Cenu uděluje Akademie klasické hudby, která je pořadatelem Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

Ocenění bude Jiřímu Bělohlávkovi, jenž je podepsán pod mimořádnou kolekcí všech symfonií Antonína Dvořáka, předáno z rukou ministra kultury ČR Daniela Hermana. Stane se tak za účasti významných osobností kulturního, společenského i politického života z České republiky i USA. Svou účast přislíbili například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, prezident Kennedyho centra Michael M. Kaiser, filantrop, mecenáš a zakladatel investiční skupiny KKCG Karel Komárek či umělecký ředitel Carnegie Hall Clive Gillinson. Této výjimečné události se osobně zúčastní také vnuk našeho největšího skladatele Antonín Dvořák III, který odkaz svého dědečka stále bedlivě sleduje.

„Péče o odkaz a propagaci díla Antonína Dvořáka jako našeho největšího skladatele je hlavním cílem Akademie klasické hudby i festivalu Dvořákova Praha. Nesmírně si ceníme toho, že slavnostní akt předání Ceny Antonína Dvořáka hostí tak významná instituce, jako je Carnegie Hall. Už proto, že je s Dvořákovým životem a dílem neodmyslitelně spjata,“ dodává Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. Jiří Bělohlávek obdrží v Carnegie Hall tradiční skleněné violoncello, které vyrobili podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser.

Koncert České filharmonie a předání Ceny Antonína Dvořáka jsou součástí oficiální prezentace české kultury ve Spojených státech amerických u příležitosti 25. výročí Sametové revoluce a Roku české hudby 2014.

O udělení ceny Jiřímu Bělohlávkovi jednohlasně rozhodla Rada akademiků. Tento mezinárodně respektovaný umělec letos s Českou filharmonií úspěšně dokončil Dvořákovský komplet, který vyšel na prestižní značně Decca Classics. Jiří Bělohlávek je dále například prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music.

Jiří Bělohlávek patří v mezinárodním měřítku k nejrespektovanějším dirigentským osobnostem současnosti. Je oceňován především pro preciznost hudebního nastudování a odpovědný přístup k partituře. V zahraničí soustavně prosazuje i vzácněji uváděné české autory nebo díla; za svého dlouholetého úspěšného působení u BBC Symphony Orchestra například opakovaně začleňoval do dramaturgie koncertů skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů.

Jedním z jeho prvních kroků po nástupu do čela České filharmonie v roce 2012 bylo pořízení nové souborné nahrávky symfonií Antonína Dvořáka pro vydavatelství Decca. Bělohlávek se věnuje také pedagogické činnosti, je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a angažuje se v záměru výstavby moderní koncertní síně v Praze. Je držitelem Řádu britského impéria a mnoha dalších prestižních ocenění.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním projektu je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

Rada akademiků Akademie klasické hudby o. p. s.: Petr Altrichter, dirigent / Jiří Bárta, violoncellista, kurátor komorní řady MHF Dvořákova Praha 2014 / Jana Boušková, profesorka a sólo harfistka / Věra Drápelová, odborná redaktorka MF Dnes / Jiří Heřman, operní režisér / Jakub Hrůša, šéfdirigent Pražské komorní filharmonie / Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, pořadatel MHF Dvořákova Praha / David Mareček, ředitel České filharmonie / Viktor Průša, manažer realizace Centra divadelní, hudební a dětské tvorby České televize / Jan Simon, intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu / Vítězslav Sýkora, producent hudební tvorby České televize / Marek Vrabec, umělecký ředitel MHF Dvořákova Praha.
Generálním partnerem ceny je investiční skupina KKCG. Projekt se koná za podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.Novosvětská zpět v novém světě
U příležitosti 25. výročí Sametové revoluce a Roku české hudby 2014, připravuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zcela jedinečnou prezentaci české kultury ve Spojených státech amerických. Dne 16. listopadu 2014 se do New Yorku, na místo svého zrození, vrátí jedna z nejznámějších symfonií světa, Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka.

Na místě světové premiéry, v jedné z nejslavnějších koncertních síní světa, zazní tóny Novosvětské v podání České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka, který při této příležitosti převezme v Carnegie Hall prestižní Cenu Antonína Dvořáka, mimořádné ocenění za propagaci české hudby, udělovanou Akademií klasické hudby, pořadatelem festivalu Dvořákova Praha.

Ve stejný den bude v České národní budově na Manhattanu slavnostně na jeden týden vystaven originální rukopis tohoto hudebního díla, který je dnes přísně střeženým sbírkovým předmětem českého Národního muzea. Po Dvořákově návratu zpět do vlasti již partitura nikdy neopustila území našeho státu. Pod osobním vedením ministra kultury Daniela Hermana spojily své síly dvě významné kulturní instituce, Národní muzeum a Česká filharmonie, aby symbolicky vrátily Novosvětskou na místo jejího vzniku.

Originální rukopis partitury přiveze do Spojených států oficiální delegace České republiky, vedená předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a ministrem kultury Danielem Hermanem. Vystavení unikátní partitury společně s koncerty České filharmonie, které proběhnou nejen v N.Y., ale také v hlavním městě Washington, D. C., symbolizují mimořádný dar české vlády a lidu u příležitosti 25. výročí pádu železné opony, znovunabytí svobody a demokracie v Českých zemích, výraz díkuvzdání a symbol transatlantické kulturní vazby.

Více informací na www.dvorakovapraha.cz

Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
pondělí 10. 11. 2014 08:00
Chovancová, Michaela. 2014. Jiří Bělohlávek převezme v neděli Cenu Antonína Dvořáka 2014. Vychytané.cz. [Online] 10. 11. 2014. [Citace: 29. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8485. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Jiri-Belohlavek-prevezme-v-nedeli-Cenu-Antonina-Dvoraka-2014
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.099s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: úterý 29. listopadu 2022 03:06