Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Festival Ostrava v Praze vyvrcholí v neděli Návraty domů

Nadčasovým baletním projektem Národního divadla moravskoslezského Návraty domů vyvrcholí v neděli 2. listopadu letošní ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!!
Přidat na Facebook
Na půdě Národního divadla se na jeden večer protne umění hudebních velikánů minulosti s tvořivostí špičkových choreografů současnosti. U příležitosti oslav Roku české hudby se Jiří Kylián, Nataša Novotná a Pavel Šmok nechali inspirovat skladbami slavných českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Společně vytvořili baletní triptych, jehož premiéra na podzim roku 2013 se zařadila k nejvýznamnějším událostem divadelní sezóny.

Přehlídka ostravských divadel Ostrava v Praze!!! setrvá v Praze až do 2. listopadu a během této doby se pražské publikum může těšit na několik originálních a cenami ověnčených inscenací rozeklaných žánrově od komedie, přes drama až po loutkové divadlo pro ty nejmladší. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz Podrobné informace k přehlídce na www.ostravavpraze.eu.Baletní večer Návraty domů otevírá choreografie mistra tanečního umění Pavla Šmoka na skladbu Trio g moll Bedřicha Smetany. Smetana napsal Trio g moll po smrti své dcerky Bedřišky, jejíž odchod ho hluboce zasáhl. „Nevím, co mu při psaní partitury probíhalo v hlavě, ale vím, co mi říkala jeho hudba. Celou tu tragiku ztráty a prázdnoty, ale také vzpomínky na dětské hry a bezstarostné mládí,“ dodává ke své choreografii Pavel Šmok.

Jiří Kylián, světoznámý tanečník a choreograf, který je již léta kreativním duchem Nederlands Dans Theater, si pro svou choreografii zvolil Janáčkův lyrický cyklus Po zarostlém chodníčku. „Moje choreografie ‚Po zarostlém chodníčku’ ve své podstatě vychází přímo z Janáčkovy hudby. Ale nejenom to – je také chválou našeho ‚malého lidského světa’, ve kterém se ale současně zrcadlí celý vesmír...!“

Třetího dílu umělecké mozaiky se příznačně ujala Kyliánova bývalá studentka, uznávaná choreografka a zakladatelka souboru 420PEOPLE Nataša Novotná, kterou oslovila moderní hudba Bohuslava Martinů. Její pojetí Škrtiče je plné dramatických pohybových obrazů vycházejících především ze současného tanečního umění. „Paralela mezi tím, že Janáček a Martinů jsou od sebe jednu generaci, zrovna tak jako pan Kylián a já, se mi jevila jako zajímavý detail,“ dodává Nataša Novotná. Skladbu Škrtič složil Bohuslav Martinů pro tanečnici a choreografku Marthu Graham pro uvedení na festivalu v americkém New Londonu v roce 1948.

Festivalový víkend nabídne hned pětici inscenací včetně jednoho představení určeného dětem. To přiveze ostravské Divadlo loutek, které v sobotu 1. listopadu v Divadle v Dlouhé představí dětem hrdiny oblíbené dětské knížky ve veselé muzikálové pohádce Kocourek Modroočko s písničkami Marka Ebena. Tentýž den budou moci dospělí návštěvníci shlédnout v Divadle Komedie inscenaci Ruská zavařenina. Humorem a ironií sršící parafrázi Višňového sadu od spisovatelky Ludmily Ulické uvede soubor Komorní scény Aréna.

Neděle 2. listopadu vedle velkolepého baletního večera nabídne i divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejeva Moskva – Petušky či cenami ověnčenou singles grotesku skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh v podání herců Divadla Petra Bezruče.

Jako off-program doplní divadelní a baletní představení interaktivní výstava "Pimprlárium" které připravilo Divadlo loutek Ostrava dětem i dospělým pamětníkům loutkářského umění v pražské Galerii umění pro děti na náměstí Franze Kafky od 16. října do 21. prosince.PROGRAM PŘEHLÍDKY OSTRAVA V PRAZE!!!

1. listopadu 2014, Divadlo v Dlouhé ve 14:00 hodin
Josef Kolář, Petr Prchal: Kocourek modroočko
Divadlo loutek Ostrava
Režie: Václav Klemens

1. listopadu 2014, Divadlo Komedie v 19:00 hodin
Ludmila Ulická: Ruská zavařenina
Komorní scéna Aréna
Režie: Ivan Rajmont

2. listopadu 2014, suterén Národního divadla v 16:00 hodin
Venedikt Vasiljevič Jerofejev: Moskva --> Petušky
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Tomáš Jirman a kol.

2. listopadu 2014, Národní divadlo v 19:00 hodin
Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček: Návraty domů
Národní divadlo moravskoslezské/ balet
Choreografie: Pavel Šmok, Nataša Novotná, Jiří Kylián

2. listopadu 2014, Divadlo v Celetné v 19:30 hodin
D. C. Jackson: Můj romantický příběh
Divadlo Petra Bezruče
Režie: Daniel Špinar

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 28. 10. 2014 08:00
Chovancová, Michaela. 2014. Festival Ostrava v Praze vyvrcholí v neděli Návraty domů . Vychytané.cz. [Online] 28. 10. 2014. [Citace: 8. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8417. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-Ostrava-v-Praze-vyvrcholi-v-nedeli-Navraty-domu-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.099s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.65.63
Serverový čas: čtvrtek 8. prosince 2022 01:13