Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Příliš vášnivé 18. století….

Ach anglický venkov, vděčné téma na film. „Nečekaně“ zavítáme do osmnáctého století, kde se odehrává příběh plný vášně a citu. Kde chudnoucí rodinka z vyšší vrstvy vlastní dceru, která je má zachránit před propadem do temnoty chudoby….
Přidat na Facebook

Snímek o slavné britské spisovatelce Jane Austenové (Pýcha a předsudek) a o tom, jak to mohlo být krásné, kdyby se svým vyvoleným jenom nedopisovala. Režisér se snažil rozehrát (fiktivní) milostnou hru mezi dvěma mladými lidmi, jestli se mu to povedlo, musíte posoudit sami.

Mladičkou Jane potkáváme ve chvíli, kdy žije spokojený život na vesnici a obšťastňuje příbuzné předčítáním svých literárních pokusů. Z utěšeného nicnedělání ji vytrhne teprve příjezd městského šviháka Toma Lefroye – člověka, který jí dokáže pít krev jako nikdo jiný. Její dílo ho vůbec nezajímá, naopak jí vyčítá upjatost a nedostatek zkušeností. Vesnickým životem opovrhuje a slušné vychování k jeho přednostem věru nepatří. Není divu, že muž obdařený tak dráždivými vlastnostmi se rázem stane pro místní dívky hvězdou. Pochopitelně s výjimkou tvrdohlavé a umíněné literátky Jane v podání líbezné Anne Hathaway.

První skutečný milostný zážitek, který na sebe nenechá dlouho čekat, pak ve filmu představuje událost, která poznamenala veškerou další Janeinu tvorbu. Výbušný Tom v podání talentovaného Jamese McAvoye, který na sebe upozornil v Letopisech Narnie i v dramatu Poslední skotský král, má v sobě hodně z pana Darcyho – ale i leccos z nezodpovědného hezouna Wickhama a z ostatních nepřístupných a na první pohled absolutně nesnesitelných mužských, jimiž spisovatelka s oblibou zalidňovala své knihy.


Romance, která se mezi Tomem a sličnou Jane vyvine, má ostatně k literárním pletkám jejích hrdinek také velice blízko. Stejně jako ve slavných románech se prvotní znechucení a hádky postupně mění ve vášeň a cit natolik silný a vroucí, že kvůli němu stojí za to vzepřít se dobovým konvencím.


Anne Hathaway, kterou známe z Deníku princezny nebo jako sekretářku z modní komedie Ďábel nosí Pradu, sice přesvědčivě trpí, její spisovatelce by slušelo více charismatu. Snad proto, že scénář nepsala sama Jane Austen, chybí hlavní postavě oproti Elisabeth z Pýchy a předsudku jiskra.

VÁŠEŇ A CIT (Becoming Jane)
Režie: Julian Jarrold
Scénář: Kevin Wood, Sarah Williams
Kamera: Eigil Bryld
Hudba: Adrian Johnston
Hrají: Anne Hathaway, James McAvoy, James Cromwell, Maggie Smith, Julie Waters
Délka: 120 minut
Země původu: Velká Británie
Premiéra: 11. října 2007
Distributor: Bioscop

joslin
(Petra Hrabalová)
čtvrtek 15. 11. 2007 08:00
Hrabalová, Petra. 2007. Příliš vášnivé 18. století….. Vychytané.cz. [Online] 15. 11. 2007. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=841. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Prilis-vasnive-18.-stoleti….
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.132s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 06:18