Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Struny podzimu lákají

Na další z výletů do vzdálených hudebních krajin zve už tento čtvrtek 23. října festival Struny podzimu.
Přidat na Facebook
V příhodném prostoru Pražské křižovatky vystoupí jeden z nejvýznamnějších představitelů současné perské hudby Hossein Alizâdeh, virtuózní hráč na setar a tar, komponista a propagátor tradiční hudby. Společně s brilantním perkusionistou Pejmanem Hadadim chystají pro návštěvníky Strun podzimu meditativní hudební exkurzi na Blízký východ plnou úchvatných improvizací. „Na Strunách podzimu budeme plně improvizovat a posluchači mohou náš koncert vnímat jako kontinuální skladbu a nikoli sled kratších kusů, z nichž každý má předvídatelný konec,” vysvětluje Hossein Alizâdeh.

Hossein Alizâdeh a Pejman Hadadi si společně podmanili Evropu i USA. Například Washington Post jejich společné vystoupení ocenil slovy: „Alizâdeh za doprovodu Pejmana Hadadiho dokáže z tradičních struktur a motivů perské klasické hudby vystavět uvolněný proud hudební spontaneity.“ Hossein Alizâdeh byl dokonce třikrát nominován na cenu Grammy.Perská klasická hudba podléhá sice pevnému tradičnímu řádu, který je pro hudebníka zavazující, zároveň je však hudební přednes založen na osobní tvořivosti a citu. Studium perské hudby je i proto velmi náročné. Sbírka „radif“ zaznamenávající melodie tisícileté hudební perské tradice je od roku 2009 na seznamu kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Na koncert v tuto chvíli zbývají poslední vstupenky za 190 Kč. Více informací na www.strunypodzimu.cz

Hossein Alizâdeh je celosvětově uznávaným hráčem na setar, čtyřstrunnou loutnu s dlouhým krkem, a šestistrunný tar. Hudební vzdělání získal na teheránské univerzitě pod vedením těch nejlepších mistrů, ale i v Berlíně při studiu kompozice a muzikologie. Začínal jako sólista a dirigent v orchestrech v Teheránu a do Evropy se poprvé dostal jako člen orchestru slavného švýcarsko-francouzského baletního choreografa Maurice Béjarta. Je zakladatelem uznávaných souborů Aref a Hamavayan. „Alizâdehův tar dokáže nádherně vytáhnout pomalé pasáže a rozdmýchat melodii tremolovým vybrnkáváním nebo přesnou a ráznou rytmičností,” ocenily jeho umění The New York Times.

Pejman Hadadi je proslulý zcela novým způsobem hraní na tombak, stěžejní bicí nástroj v perské hudbě. Alizâdehovy improvizace obohacuje o jedinečný svět nových zvuků. „Hraje na svůj tombak střídavě klepáním konečky prstů a cvakáním nehtů, jako by škrtal sirkou,” napsaly britské Timesy. Pejman Hadadi se učil hrát na tombak od svých desíti let. Od roku 1990 žije v USA, kde dvakrát po sobě získal cenu za hudební virtuozitu od nadace Durfee. Kritika ho označuje za nejlepšího íránského hráče na perkuse, který žije na Západě. Je členem uznávaných souborů Zarbank či Dastan.Struny podzimu již tradičně přinášejí tu nejvyšší kvalitu z oblasti jazzu, world music i vážné hudby. Posluchači v programu najdou tradiční prověřené interprety i neobvyklá kreativní spojení a žánrové přesahy. Ve své druhé polovině přivítají například fenomenálního klavíristu Brada Mehldaua s mandolínovým virtuózem Chrisem Thilem, fascinujícího jihoafrického zpěváka a trumpetistu Hugha Masekelu či první dámu současného andaluského flamenka Estrellu Morente. Závěrečnou tečku za letošním ročníkem napíše klubová noc SPOTLIGHT s magickou show britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem.

Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 22. 10. 2014 08:00
Chovancová, Michaela. 2014. Struny podzimu lákají. Vychytané.cz. [Online] 22. 10. 2014. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8396. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Struny-podzimu-lakaji
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.09s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.65.63
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 05:05