Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Svět mikrobů, přirozený porod i energetická krize

LIFE SCIENCES FILM FESTIVAL už v pondělí nabídne desítky aktuálních dokumentů zdarma
Přidat na Facebook
Reklama na každý čistící přípravek se holedbá schopností zničit až 99,9% bakterií. Estetickým ideálem je nablýskaný prostor, ve kterém nemá šanci přežít nic jiného a menšího než člověk. V posedlosti naším zdravím ničíme a odháníme všechno živé, jen se to k nám přiblíží, utrácíme čím dál větší sumy za léky a hygienické prostředky, ale ve skutečnosti jsme čím dál tím nemocnější. Výskyt civilizačních nemocí, jako je cukrovka, obezita, alergie či dýchací potíže nabývá epidemických rozměrů. Poprvé v historii jsme dosáhli stavu, kdy se další generace dožije pravděpodobněji nižšího věku než ta současná.

Jaká je příčina tohoto stavu? S odpovědí přichází dokumentární film Toni Harmanové a Alexe Wakeforda „Microbirth“ (Mikrozrození), který v pondělí 13. 10. zahájí 4. ročník festivalu dokumentárních filmů Life Sciences Film Festival. Kromě problematiky zdravotních rizik, které přináší moderní svět, se film také zabývá tématem přirozeného průběhu porodu, který má podle autorů filmu určující vliv na zdraví každého z nás. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že přítomnost bakterií a mikroorganismů vůbec na našem i v našem těle má mnohem větší pozitivní význam, než jsme se dosud domnívali. Právě okamžik porodu je tím klíčovým okamžikem, kdy se do dosud „neposkvrněného“ organismu dítěte dostávají mikroorganismy, díky jejichž přítomnosti se žádoucím způsobem spouští imunitní organismus. Jestliže však trend moderní doby vyzdvihuje provádění císařských řezů a různých medicínských zákroků i v situacích, kdy to není nezbytné, vystavuje tím novorozence prokazatelným rizikům pro jeho dlouhodobé zdraví – jeho imunitní systém totiž nebude nastartován tak, jak to příroda zamýšlela.

Autoři filmu Toni Harmanová a Alex Wakeford budou osobně uvádět projekci filmu ve středu 15. 10. ve 13.00 (FAPPZ) a zúčastní se také následné diskuse. Rozhovor s režisérkou naleznete v příloze.

Ve středu v 17. 30 se také koná slavnostní vyhlášení vítězných filmů LSFF 2014, moderuje herec a režisér Zdeněk Suchý, vystoupí zpěvačka Lenka Dusilová.

Life Sciences Film Festival proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze – Suchdole od pondělí 13. října do pátku 17. října 2014 a představí 169 dokumentárních filmů z 29 zemí světa. Ve svém konceptu unikátní akce propojuje nejnovější domácí i světové dokumentární filmy se zázemím a celým vědeckým arzenálem České zemědělské univerzity. Vstup pro veřejnost je po registraci zdarma.

Další informace naleznete na www.lssf.cz
Program festivalu: http://www.lsff.cz/cs/program
Aktuality na https://www.facebook.com/lifesciencesfilmfestival#

Dramaturgie festivalu vyhlásila celkem 5 hlavních témat, ke kterým po projekci filmů připravila diskuse s tvůrci a / nebo odborníky na danou oblast. Kromě tématu mikrobů a jejich vztahu k lidskému zdraví (viz výše), to jsou:

Chovat, nebo pěstovat maso? Téma si všímá nejnovějších pokusů s pěstováním masa ze zárodečných buněk. Propaguje také rozumný a šetrný přístup ke konzumaci kvalitního masa.

Vybraný film: Jídlo s r.o. Pořad Jídlo s.r.o. divákovi možná vůbec poprvé ukazuje, co vlastně jí, jak se potraviny vyrábí, co se do nich přidává a proč. Srovnává výrobu v těch největších závodech s malými rodinnými podniky, kde se mazlí s každým kouskem. Minisérie se zaměřují na základní potraviny, které lidé kupují. Přibližují i to, jak a proč se vyrábějí šmakulády.

Doprovodný program: 14. 10. v 17.30. Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Po projekci proběhne diskuse (nejen o šunce) s Romanem Vaňkem, Františkem Kšánou ml. a Věrou Mátlovou

Můžou houby zachránit svět? Téma se zaměřuje na využití vlastností hub, které mohou pomáhat při šetrné průmyslové výrobě, zmírňování důsledků znečištění prostředí, simulaci ke zlepšení komunikačních sítí apod.

Vybraný film: Super Fungi; Will Mushrooms Help Save the World? Mohou houby pomoci zachránit svět? Film s tímto provokativním názvem osvětlí svět mykotechnologie, jedné ze slibných cest k řešení mnoha problémů, které ohrožují dnešní svět. Houby dokáží odstraňovat znečištění, zamezit vysoušení půd a jejich dezertifikaci nebo mohou inspirovat zlepšení toku informací v našich infrastrukturních sítích.

Doprovodný program: 14. 10. ve 12.30, Fakulta životního prostředí. Po projekci proběhne diskuse k mykorhize: RNDr. Miroslav Vosátka, CSc, (Botanický ústav AV ČR), doc. RNDr. Jana Kocourková, CSc. (FŽÚ), prof. Michal Hejcman (FŽP), Ing. Lenka Sochorová (FŽP)

Odkud budeme brát energii? Kromě tématu elektromobility nabídne festival i zamyšlení nad možnými zdroji elektrické energie.

Vybraný film: Lepší život díky chemii: Palivová kontroverze. Stojíme tváří v tvář globální energetické krizi a musíme najít alternativy k fosilním palivům. Laureáti Nobelovy ceny Steven Chu a Hartmut Michel navštíví s třemi mladými výzkumníky farmu, kde přemýšlejí o naší energetické budoucnosti. Snaží se odpovědět na otázku, zda mohou biopaliva dodávat energii celé planetě, a jestli ne, jaké jsou alternativy. Tento film se zabývá skutečnou vědou.

Doprovodný program: Kruhová hala, úterý 14. 10. ve 12. 30: Energetický blok. Diskuse na téma Solární energie a její budoucnost, Jaderný odpad, Energetika v historickém kontextu, Energetika v roce 2050. Diskuse k filmům Elektřina v nádrži – co je s elektromobilem? a Lepší život díky chemii: Palivová kontroverze (za účasti režiséra Martina Freetha)

Kde začíná cesta z města? Téma si všímá rostoucího zájmu mladých lidí o kvalitu potravin a gastronomii, pěstování, kompostování a sociální návaznosti na zemědělská témata (urban gardening, guerilla gardening apod.).

Vybraný film: Brooklyn Farmer / Farmář z Brooklynu. Film Farmář z Brooklynu sleduje překážky, kterým čelí organizace Brooklynský statek, což je skupina velkoměstských zemědělců, kteří se snaží provozovat ekonomicky funkční farmu v New Yorku. Když skupina expanduje na další střechu, střetává se s realitou spojenou s fungováním největší střešní farmy na světě v jednom z největších světových velkoměst.

Doprovodný program: Technická fakulta, čtvrtek 16. 10. od 11.00. Filmový blok věnovaný udržitelnému rozvoji s diskusemi režisérů doplňuje odpolední série akcí: Zdrojovna, Spolu na ČZU, kuchařská show Slow Food Prague Youth Network, Kokoza.

Dodala: Lucie Ćunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 14. 10. 2014 11:00
Chovancová, Michaela. 2014. Svět mikrobů, přirozený porod i energetická krize. Vychytané.cz. [Online] 14. 10. 2014. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8358. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Svet-mikrobu,-prirozeny-porod-i-energeticka-krize
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.103s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 17:52