Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Špičkoví muzikanti Evropy se sejdou v České republice

Unikátní bigband složený z hudebníků z celé Evropy vystoupí v Praze a Hradci Králové
Přidat na Facebook
Do Česka se v rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra, iniciovaného Českým rozhlasem, sjedou špičkoví muzikanti z celé Evropy. Jednadvacetičlenný ansámbl vystoupí 16. října v pražském studiu Českého rozhlasu v budově ČRo Regina v Karlíně a o den později v královéhradeckém KC Aldis v rámci tradičního festivalu Jazz Goes To Town. Vstup na veřejnou nahrávku v karlínském studiu Českého rozhlasu je zdarma. V Hradci Králové vystoupení bigbandu předchází společný koncert tria Karla Růžičky a Jiřího Stivína a vstupenky v ceně 200 korun jsou v prodeji v královéhradeckém infocentru a na místě.

„V rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra se každoročně sejdou nejlepší muzikanti z mnoha zemí. Za nás to letos budou vycházející hvězdy Jan Jirucha mladší a Štěpánka Balcarová, oba nejen zruční muzikanti, ale zároveň vynikající dirigenti a skladatelé. V trombonové sekci navíc usedne talentovaný hráč Štěpán Janoušek,“ přibližuje akci hudební redaktor Českého rozhlasu Václav Vraný. Jirucha se na koncertech ujme dirigentské taktovky, zatímco Balcarová se představí v roli trumpetistky a skladatelky. Jirucha a Balcarová pro big band složili unikátní skladby inspirované významnými osobnostmi 20. století. Mladí autoři nečerpali inspiraci jen od hudebních velikánů minulého století a v průběhu koncertu se tak kromě skladeb vycházejících z tvorby jazzového kontrabasisty Charlese Minguse objeví i hudba odkazující na dílo legendárního českého režiséra Františka Vláčila či malíře Jana Zrzavého. „Jan Zrzavý je mým oblíbeným malířem, a proto jsem se rozhodla složit pro Euroradio Jazz Orchestra právě hudbu inspirovanou jeho obrazy,“ říká skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová. Její kolega Jan Jirucha ml. příležitost složit hudební téma věnované významné osobnosti pojme jako vzpomínku na amerického jazzmana Charlese Minguse. „Právě přes jeho tvorbu jsem se totiž postupně propracoval až k vážné hudbě,“ vzpomíná lídr ansámblu. Mladé umělce do orchestru navrhují redaktoři z jednotlivých zemí Evropské vysílací unie (EBU) a kromě vysoké umělecké úrovně při výběru rozhoduje také věk. Projekt proto dává prostor především mladým hudebníkům do třiceti let.

Návštěvnici koncertů se mohou těšit na jedinečný hudební zážitek, v němž se snoubí tradiční big bandový zvuk s prvky vážné hudby. „První a poslední skladba navazují na tradice big bandu a posluchači se můžou těšit i na pasáže postavené na improvizaci. Zato prostřední dvě lyrické skladby se blíží spíše soudobé vážné hudbě,“ potvrzuje Balcarová. Členové souboru po celé Evropě už od konce září individuálně trénují svoje party. První společná zkouška je však čeká pouhé tři dny před prvním koncertem. Jan Jirucha ml. se už na výzvu vyladit big band, jehož členové se uvidí poprvé pár dní před prvním představením, těší. „Práce za takových podmínek pro mě bude zcela novou zkušeností. Shlédnul jsem nějaká videa jednotlivých muzikantů na internetu a věřím, že pokud všichni doma poctivě natrénují svoje party, tak mě čeká už jen příjemná práce,“ dodává talentovaný dirigent, skladatel a trombonista.

Historie projektu Euroradio Jazz Orchestra sahá až do roku 1965. Letos se organizačních záležitostí premiérově ujal Český rozhlas ve spolupráci s agenturou Twentyfourseven Promotions, známou především pořadatelstvím úspěšného festivalu JazzFestBrno. Po desetiletí se o evropský big band starala dánská organizace Swinging Europe, ta však z důvodu nedostatku financí musela podporu ukončit. Ohrožený projekt zachránil Český rozhlas rozhodnutím, že se minimálně pro letošní rok orchestru ujme a tuto letitou tradici zachová. O další budoucnosti big bandu se rozhodne na zasedání redaktorů EBU, které se koná letos rovněž v Česku.

Český rozhlas bude z pražského koncertu pořizovat záznam, který pak odvysílá 31. října od 21:30 na stanici Vltava. Ve stejný čas koncert do programu zařadí i další stanice z organizace EBU, takže ho uslyší prakticky celá Evropa.

Euroradio Jazz Orchestra
16. 10. 20:00 Praha, Český rozhlas, Studio A, Karlín (vstup zdarma)
17. 10. 21:00 Hradec Králové, KC Aldis, Malý sál

Další informace:
www.rozhlas.cz
www.jazzgoestotown.cz

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 9. 10. 2014 17:00
Chovancová, Michaela. 2014. Špičkoví muzikanti Evropy se sejdou v České republice. Vychytané.cz. [Online] 9. 10. 2014. [Citace: 6. 12. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8336. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Spickovi-muzikanti-Evropy-se-sejdou-v-Ceske-republice
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.071s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.197.101.251
Serverový čas: středa 6. prosince 2023 12:31