Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Přerov bude tančit v rytmu funku i soulu

Rap a latina se na 31. Československém jazzovém festivalu potkají se swingem - už za dva týdny!
Přidat na Facebook
Po roce se město na Bečvě opět stane pulsujícím centrem jazzového dění - od 16. do 18. října se v Přerově představí elita domácího i světového jazzu. Nabídne nejen špičkové koncertní zážitky v hlavním sále Městského domu, ale také pestrou škálu energických tanečních rytmů během doprovodného programu. Ty nabídne zejména otvírací večer s legendami českého rapu a funku Na stojáka s J.A.R., ale také pravidelné afterparty s elitním Agharta Bandem, který přivede na pódium každý den zajímavého a charismatického hosta - kytaristu Adama Tvrdého, saxofonistu, klarinetistu a zpěváka Petra Kroutila či zpěvačku Barboru “Swinx” Řeháčkovou.V hlavním programu letos zazáří uhrančivá kanadská klavíristka a zpěvačka, Stingova favoritka a spolupracovnice Laila Biali. Jazz pro 21. století nabídne americký kontrabasista Roy Whitaker a jeho Soul-R Energy či kvintet vynikajícího trumpetisty Roye Hargrovea. Neztratí se jistě ani česko-slovenští jazzmani: Big Band LJD složený z lektorů a frekventantů Letní jazzové dílny ve Frýdlantu nebo elitní slovenský kvartet saxofonisty Nikolaje Nikitina s hostujícím americkým trumpetistou Michaelem "Patchesem" Stewartem.Sesterským projektem festivalu je Jazz u piva, který 15. října uvede na pódium Klubu Teplo Laca Decziho a jeho Celulu New York. 18. října pak v Restauraci Pivovar vystoupí další československá legenda Marián Varga a maďarští Special Providence, kteří svůj styl nazývají “progjazzrockmetalturbochill”. A celý program 31. Československého jazzového festivalu o měsíc později 15. listopadu uzavře hvězdný americký big band Clayton Hamilton Jazz Orchestra.„Jsme přesvědčení, že u Bečvy se daří jazzu stejně dobře jako na manhattanských březích Hudsonu či kolem Mississippi,” říká s úsměvem dlouholetý ředitel festivalu Rudolf Neuls a dodává: „Za to patří dík všem přerovským fandům jazzu a jejich hostům za jejich nadšení a energii, který opět jistě vytvoří neopakovatelnou atmosféru. A naše poděkování také patří našim partnerům v čele s městem Přerov, Olomouckým krajem a Ministerstvem kultury.“ Koncertním programem bude tradičně provázet dramaturg přehlídky Aleš Benda.

Československý jazzový festival se tradičně odehraje v rekonstruovaných prostorách Městského domu Přerov v Kratochvílově ulici, kde je rovněž možné zakoupit vstupenky v předprodeji. Rezervovat lístky lze na telefonu 581 290 311 nebo e-mailu predprodej@kis-prerov.cz Vstupenky od 150,- Kč je možné zakoupit také na www.ticketportal.cz Změna programu je vyhrazena. Veškeré další informace na http://www.csjf.cz

Na prvním koncertě ve čtvrtek 16. října budou chybět židle, ale jen proto, aby si všichni mohli hned na začátku festivalu dostatečně zatančit. To že jména, která by neměla chybět v žádném all stars bandu českého jazzu, to umí pekelně rozpálit ve funkovo-rapové smršti, dokáží na stojáka J.A.R. v čele s Danem Bártou i v Přerově.V pátek 17. října vystoupí hned dvakrát (poprvé v dopoledním čase určeném pro školy) českoamerický Big Band LJD - kapela lektorů a studentů Letní jazzové dílny z Frýdlantu. Vzápětí oslní svým šarmem a uměním Laila Biali. Okouzlující 33letá kanadská klavíristka a zpěvačka je výjimečnou osobností, která svým talentem a originalitou umí stavět mosty mezi žánry a styly. Jeden z jejích spolupracovníků, mentorů a také obdivovatelů, kterým není nikdo jiný než Sting, její um vystihl přesně: "Základním úkolem každého hudebníka, ať již zpěváka nebo instrumentalisty, je najít si vlastní styl a výraz, který bude jasně rozpoznatelný a typický pouze pro něj. U Laily je ohromující to, že splňuje tyto předpoklady stejně výtečně jako zpěvačka i jako pianistka. Její talent je unikátní a strhující, velice ji obdivuji..." Kromě spolupráce se Stingem stihla již Laila Biali koncertovat na řadě významných festivalů a v koncertních halách včetně Carnegie Hall nebo torontského Glenn Gould Theatre. Absolvovala i turné s Chrisem Bottim, Paulou Cole či Suzanne Vega.

Páteční večer uzavře renomovaný americký kontrabasista Rodney Whitaker se svojí kapelou Soul-R Energy. Říká se, že skupina ostřílených jazzových harcovníků, kteří spolu hrají již 25 let, představuje jazz 21. století. V jejich tavícím kotlíku najdeme hard-bop, gospel, rhythm & blues i soul. Energie, synergie, vzruch - to jsou tři slova, jimiž kapelník definuje krédo svého bandu.

V sobotu 18. října otevře program vynikající Nikolaj Nikitin Quartet. Mladý talentovaný slovenský saxofonista a skladatel se spojil s elitou slovenské jazzové scény, klavíristou Gabrielem Jonášem, basistou Jurajem Griglákem a bubeníkem Jozefem Dömem a navíc na koncerty i na úspěšné album New Winter Stories přizvali skvělého hosta, kterým je trumpetista Michael „Patches“ Stewart, mimo jiné také spoluhráč Markuse Millera, Quincyho Jonese, Davida Sanborna, George Dukea a také Whitney Houstonové. Osm let hrál v kapele Ala Jarreaua.Další hvězdou večera budou Roy Hargrove Quintet. Jeden z nejkreativnějších trumpetistů současnosti, texaský rodák Roy Hargrove zaujal svým talentem svého staršího kolegu Wyntona Marsalise již při jeho návštěvě na střední umělecké škole v Dallasu, kde Roy studoval. Po roce na Berklee College of Music přesídlil do New Yorku a rychle se etabloval na zdejší jazzové scéně. Po studiové spolupráci se saxofonistou Bobbym Watsonem a kapelou Superblue vydává v roce 1990 první sólové album a pak již následuje skvělá kariéra, která zahrnuje i dvě ceny Grammy v různých kategoriích z let 1997 a 2002. Jména, s nimiž Roye Hargroveho, přezdívaného někdy také "Young Lion", spojila spolupráce, zahrnují takové velikány jako Wyntona Marsalise, Herbieho Hancocka a Randyho Breckera, ale také Sonnyho Rollinse, Jimmyho Smithe, Raye Browna, Roye Haynese, Marcuse Millera, objevil se i na albech, která natočily zpěvačky Erykah Badu nebo Angelique Kidjo. V současnosti stále pracuje s vlastním big bandem a zejména kvintetem, který jej doprovodí i v Přerově.

Závěrečný den festivalu je letos posunut o měsíc, ale nejpozději v sobotu 15. listopadu bude jasné, že vyčkat na to, až do Evropy dorazí Clayton Hamilton Jazz Orchestra, byl od pořadatelů skvělý tah. Tento koncert bude zcela jistě velký svátek pro příznivce královské jazzové disciplíny, plného big bandového zvuku: orchestr, který dali dohromady z elitních losangeleských hráčů bratři John a Jeff Claytonovi s legendárním bubeníkem Jeffem Hamiltonem (který loni v Přerově nadchl se svým triem), patří totiž k nejlepším na světě. "Kapela, která kromě špičkových kvalit zaujme i faktem, že má od počátku tři kapelníky, kteří se celou dobu skvěle snesou lidsky i muzikantsky, bude 15. listopadu důstojným vyvrcholením přerovského 31. československého jazzového festivalu," zve na závěr festivalu dramaturg a moderátor Aleš Benda.

Oficiální stránky festivalu: www.csjf.cz

Předprodej vstupenek: Městský dům Přerov, Kratochvílova 1, Přerov, tel.: 581 290 311, e-mail: predprodej@kis-prerov.cz Změna programu vyhrazena.

Cena vstupného:
16. 10. (J.A.R.) – jednotné vstupné - stání 280,- Kč
17. 10. (Big Band LJD) nebo 18. 10. (Laila Biali, R. Whitaker&Soul R – Energy) - sezení 300 Kč, stání 150,- Kč
17. + sobota 18. 10. – 550,- Kč
15. 11. – na sezení 350,- Kč, na stání 200,- Kč

Dodala: Radka Hájková
Missquire
(Michaela Chovancová)
pondělí 6. 10. 2014 11:00
Chovancová, Michaela. 2014. Přerov bude tančit v rytmu funku i soulu. Vychytané.cz. [Online] 6. 10. 2014. [Citace: 27. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8317. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Prerov-bude-tancit-v-rytmu-funku-i-soulu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.102s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.229.117.149
Serverový čas: neděle 27. listopadu 2022 00:14