Nedělní ouvertura Dvořákovy Prahy rozezní s Musicou Floreou Zlonické zvony, o den později festival slavnostně otevře Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem.
V předvečer slavnostního zahajovacího koncertu, v neděli 7. září, se Dvořákova Praha vydává na další z objevných výprav Po stopách Antonína Dvořáka. Tentokrát kroky vedou do místa Dvořákova mládí – Zlonic. V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlonicích přednese od 17.00 hod. Musica Florea pod vedením Marka Štryncla Dvořákovu málo uváděnou Symfonii č. 1 c moll s podtitulem Zlonické zvony na autentické dobové nástroje. Pro zájemce z Prahy je možné využít festivalový autobus do Zlonic a zpět.
Pondělní slavnostní zahájení bude cele patřit dílu Antonína Dvořáka. V pražském Rudolfinu v úvodu koncertu zazní v podání Pražského filharmonického sboru dílo takřka neznámé: kantáta Slavnostní zpěv, kterou na slova Jaroslava Vrchlického napsal Antonín Dvořák v roce 1900. Dále v podání rezidenčního orchestru Dvořákovy Prahy České filharmonie a brilantního mladého českého houslisty Josefa Špačka zazní Koncert pro housle a orchestr a moll. Večer pak uzavře Dvořákova v pořadí třetí Symfonie Es dur. S Českou filharmonií se festivalové publikum bude setkávat ještě po dva večery. Dirigent Jiří Bělohlávek, vedle koncertního mistra orchestru Josefa Špačka, osobně připraví na koncerty s Českou filharmonií další mladé výjimečné talenty, čínského klavíristu Niu Niu a arménského violoncellistu Nareka Hakhnazaryana.
Následující den 9. září zažije Dvořákova Praha jeden ze svých vrcholů. Po 33 letech v Praze vystoupí podle mnohých nejvýznamnější klavírista současnosti Krystian Zimerman za doprovodu Polského národního rozhlasového symfonického orchestru.
Více informací na
www.dvorakovapraha.cz
Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Rudolfina, Vstupenkovém centru festivalu a obvyklých předprodejních sítích.
První Dvořákovu symfonii, která zazní 7. září ve Zlonicích, provázely pozoruhodné peripetie: Mladý komponista svůj jediný originál poslal do Německa na autorskou soutěž, a poté dílo zmizelo a bylo považováno za ztracené. Dvořák však vedle velkého múzického ducha nepostrádal svérázný smysl pro humor a ironii. Na dotazy přátel, co po ztrátě své první symfonie dělal, odpověděl prý lakonicky: „Nic. Sedl jsem si a napsal si symfonii novou..." Až 19 let po jeho smrti byl rukopis objeven v pozůstalosti, majitel jej prý zakoupil již v roce 1882 v jakémsi lipském antikvariátu.
Dodala: Silvie Marková
Chovancová, Michaela. 2014. Dvořákova Praha láká dnes do Zlonic.
Vychytané.cz. [Online] 7. 9. 2014. [Citace: 19. 4. 2025.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8218. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Dvorakova-Praha-laka-dnes-do-Zlonic