Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Dvořákova Praha láká mladé

Nabízí svěží program, vstupné za hubičku i koncerty bez fraku
Přidat na Facebook
Pouhá stokoruna stačí studentům k tomu, aby vyrazili na festival Dvořákova Praha. Za symbolické vstupné mohou navštívit koncerty světově proslulých hudebníků i svých talentovaných vrstevníků. Navíc na dva koncerty v rámci Dne D (debutového dne Dvořákovy Prahy) na 19. září si nemusí dělat hlavu s večerní garderobou a vyrazit v neformálním oblečení. Během večera vystoupí trojice vynikajících hudebníků, kteří i přes svůj nízký věk stihli ovládnout podia mnoha světových koncertních síní. Před české publikum předstoupí poprvé a rovnou na hlavní festivalové scéně v Rudolfinu. Samostatné recitály přednesou vynikající kanadský klavírista polského původu Jan Lisiecki a fenomenální klavíristická dvojčata z USA, sestry Christina a Michelle Naughtonovy. Posluchače zavedou do dob, kdy čtyřruční hra na klavír patřila k vyhledávané domácí zábavě. 19. září je ideálním dnem zažít i třeba vlastní debut na koncertě vážné hudby.

Dvořákova Praha dává prostor vyniknout i dalším mladým umělcům, a to přímo v hlavním programu po boku nejvýznamnějšího českého orchestru České filharmonie a v dvořákovském repertoáru: všechny tři Dvořákovy instrumentální koncerty zazní v podání mladých interpretů: houslista Josef Špaček se představí na zahajovacím koncertě 8. září, teprve sedmnáctiletý čínský klavírista Niu Niu usedne za Steinwaye v Rudolfinu 12. září a šestadvacetiletý arménský violoncellista Narek Hakhnazaryan jej vystřídá o dva dny později jako sólista v h moll koncertu, 14. září. „Dvořákova Praha fandí mladým na obou stranách koncertních sálů, těm talentovaným, kteří vstupují na pódium i těm, kteří si hudbu přicházejí poslechnout," říká ředitel festivalu Marek Vrabec a dodává: „Sólisty koncertů s Českou filharmonií připravuje pro jejich velkých den osobně její šéfdirigent Jiří Bělohlávek, v duchu inspirativního dvořákovského ducha."Všichni držitelé platných průkazů ISIC do 26 let se mohou stát zdarma členy Klubu mladých Dvořákovy Prahy a získat možnost zakoupit tzv. studentský speciál za pouhých 100 Kč na festivalové večerní koncerty, včetně hlavních hvězd jako Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského, elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň – Berlín či sólistů jako je klavírista Krystian Zimerman nebo houslový virtuóz Vadim Repin. Dále mohou členové Klubu mladých obdržet zdarma koncertní programy či čerpat 20% slevu vstupného (vstupenky od III. kategorie). Rovněž jsou pro ně připravovány speciální last minute nabídky vstupenek. Více informací a registrace do klubu na www.dvorakovapraha.cz/vstupenky/klub-mladych/.

Hned na zahajovací koncert letošní Dvořákovy Prahy v pondělí 8. září ve Dvořákově síni Rudolfina patří mladému umělci. Po boku České filharmonie přednese Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll mimořádně talentovaný český houslista Josef Špaček. Osmadvacetiletý virtuóz je držitelem řady mezinárodních ocenění včetně vítězství v proslulé Soutěži královny Alžběty v Bruselu roku 2012. Ze všech mladých nadějí má k mentorovi a dirigentovi večera Jiřímu Bělohlávkovi nejblíže, je totiž od roku 2011 koncertním mistrem České filharmonie.

V podání teprve sedmnáctiletého čínského klavíristy Niu Niu zazní v pátek 12. září v Rudolfinu s naším prvním orchestrem Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll. Mladý Niu Niu (vlastním jménem Zhang Shengliang) je označován jednoznačně za zázračné dítě. Jeho talent oslňoval již od tří let, v osmi letech se stal nejmladším studentem v historii šanghajské konzervatoře a poté, co s rodinou přesídlil do USA, pokračoval ve studiích na New England Conservatory v Bostonu. Jeho repertoár obnáší špičková díla klavírní literatury od Bachova Dobře temperovaného klavíru až po Šostakovičův 1. klavírní koncert.

V neděli 14. září 2014 usedne před Českou filharmonii arménský violoncellista Narek Hakhnazaryan, aby přednesl klíčové dílo svého oboru, nebo chcete-li dle některých „nejkrásnější violoncellový koncert všech dob“, Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka. Má za sebou spolupráci s takovými veličinami, jako jsou Valerij Gergijev, Ton Koopman, Vladimir Fedosejev, a samozřejmě Jiří Bělohlávek, se kterým spolu s Českou filharmonií absolvoval v loni japonské turné. Kritika mluví o budoucím možném dědici odkazu Mstislava Rostropoviče a aristokratovi violoncella, který špičkovou techniku kombinuje se smyslem pro styl a obsah díla.

Pátek 19. září je Den D neboli Debutový den přivede na pódium Dvořákovy síně Rudolfina ve dvou koncertech tři velké naděje klavírní hry. Letos devatenáctiletý kanadský klavírista s polskými kořeny Jan Lisiecki vystoupí od 19 hodin s recitálem věnovaným logicky výhradně dílu Frederyka Schopina. Potomek polských emigrantů se narodil v Calgary. Jeho mimořádný talent jej záhy dovedl na pódia Royal Albert Hall v Londýně nebo Carnegie Hall v New Yorku. Kritika si jej cení jako „virtuóza, jehož hra je překvapivě mužná a především neodolatelně přirozená“ (Diapason), BBC Music Magazine zase ocenil Janovu třpytivou techniku i vyzrálou a citlivou muzikalitu.

V nokturnu od 21:30 hodin zažije Praha unikátní debut dvojčat Christiny a Michelle Naughtonových patřících k nejlepším interpretkám čtyřruční klavírní hry v současnosti. V jejich podání zazní vedle Schubertova Allegra a moll "Lebenstürme" výběr Dvořákových Slovanských tanců pro klavír na čtyři ruce a unikátní verze Svěcení jara Igora Stravinského. Sestry Naughtonovy si již vybudovaly pevnou pozici v Americe i na evropských pódiích. Kritici pějí ódy na elektrizující a strhující propojení dvou srdcí a čtyř rukou a recenzent německých novin Saarbrücker Zeitung píše o „dvojité hvězdě, jež se brzy stane supernovou“. Mladé klavíristky pocházejí sice z amerického Princetonu, ale mají české předky, o to více se na svůj Den D na Dvořákově Praze těší.Předprodej vstupenek
Vstupenky jsou dostupné online na www.dvorakovapraha.cz, ve festivalové prodejní síti nebo ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy na adrese Palackého 740/1, Praha 1, 3. patro, e-mail vstupenky@dvorakovapraha.cz, tel. +420 606 021 050. Vstupenkové centrum je otevřeno od 18. 8. do 22. 9. pondělí – čtvrtek 10.00 – 18.00 hod., pátek 10.00 – 15.00 hod.) Vstupenky je možné nakupovat a vyzvedávat také v prodejní síti Sazka Ticket, Ticketpro a Eventim. Festivalová pokladna v Rudolfinu (nám. Jana Palacha, Praha 1, tel. +420 227 059 234) bude otevřena od 18. srpna až do ukončení festivalu.

Dvořákova Praha 2014 – přehled koncertů a doprovodný program: http://www.dvorakovapraha.cz/program/

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 28. 8. 2014 10:00
Chovancová, Michaela. 2014. Dvořákova Praha láká mladé. Vychytané.cz. [Online] 28. 8. 2014. [Citace: 5. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8198. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Dvorakova-Praha-laka-mlade
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.074s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.70.233
Serverový čas: neděle 5. února 2023 02:00