Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Ostravská divadla míří do Prahy

Ostrava v Praze!!! představí „těžké váhy“ ostravského divadelního života - Pácla, Vilišovou, Kotíka nebo Špinara
Přidat na Facebook
Pocta Cunninghamovi, tak se jmenuje výjimečné představení Národního divadla moravskoslezského, které bude již 28. září v pražském Národním divadle prologem přehlídky Ostrava v Praze!!! Ta od 26. října do 2. listopadu již popáté představí v české metropoli to nejlepší či nejinspirativnější, co se v uplynulé sezóně odehrálo na pódiích ostravských divadel. Vedle pozoruhodného úvodního hudebně tanečního projektu Petra Kotíka, Jiřího Nekvasila a choreografa a tanečníka Daniela Squirea, připomínajícího 50 let od návštěvy Johna Cage a Merce Cunninghama v Ostravě, se představí sedm dalších divácky úspěšných i kritikou ceněných inscenací. "Ostravská divadla se již pátým rokem těší na setkání se "svými" Pražany. Věřím, že je tomu i naopak a že se nám podařilo vytvořit tradici, která bude pravidelně a originálně osvěžovat bohatý divadelní život metropole," říká Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského, které je iniciátorem akce.

Komorní scéna Aréna přiveze do Divadla Komedie čechovovskou variaci Ludmily Ulické Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta, jež zvítězila v anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku. Velký ohlas zaznamenává singles groteska D.C. Jacksona Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, který do Divadla v Celetné přiveze Divadlo Petra Bezruče. Tereze Vilišové role Amy v této inscenaci přinesla Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie. Nemenší pozornost si zaslouží i původní hra Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské, ve které s režisérem Štěpánem Páclem nahlížejí do složitých lidských osudů na pozadí komplikovaných historických peripetií Hlučínska a kterou diváci shlédnou v Divadle Na Vinohradech."Letos bude kromě vydařených činoherních inscenací pánů Pácla, Rajmonta, Špinara, Klimszy a Jirmana hojně zastoupena i hudba a tanec. Vedle Pocty Cunninghamovi přivezeme do Prahy v Roce české hudby také Návraty domů. Ojedinělý baletní večer tvoří tři skladby tří z nejlepších českých hudebních skladatelů ve zpracování tří špičkových současných choreografů. Myslím, že klíčové dvojice jmen mluví za vše: Bedřich Smetana a Pavel Šmok, Bohuslav Martinů a Nataša Novotná, Leoš Janáček a Jiří Kylián," dodává Jiří Nekvasil.

Své ostravské kolegy uvítají na podzim s otevřenou náručí Divadlo Na Vinohradech, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Komedie, Divadlo v Celetné a samozřejmě Národní divadlo. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.

Prolog letošní Ostravy v Praze!!!, hudebně taneční představení Pocta Cunninghamovi 28. září na Nové scéně Národního divadla připomene padesáté výročí od okamžiku, kdy za takřka konspiračních podmínek přijeli v rámci evropského turné do Prahy a do Ostravy John Cage a Merce Cunningham se svojí Dance Company, aby zpola utajeně pootevřeli poprvé v sešněrovaném komunistickém Československu okno do světa moderního hudebního a tanečního umění. Hudbu Johna Cage, Christiana Wolffa a Toshi Ichiyanagiho nastudoval s elitním orchestrem soudobé hudby Ostravská banda Petr Kotík, a choreografii vytvořil Cunninghamův spolupracovník Daniel Squire, který také v představení spolu s Nicole Morel a členy baletu Národního divadla moravskoslezského tančí.

Ostravskou činoherní žeň oficiálně zahájí o necelý měsíc později, 26. října od 15 hodin ve zkušebně Divadla Na Vinohradech inscenace Janusze Klimszy Podivný případ se psem v podání Národního divadla moravskoslezského, kterou na motivy úspěšné novely Marka Haddona o chlapci s Aspergerovým syndromem napsal Simon Stephens. Příběh Christophera Boonea je zde uchopen jako pohled na cestu dospívání, v jejíchž zákrutách čekají nástrahy informačních lavin a sobectví s velmi vtipnými a trefnými postřehy z běžných situací či stereotypů, viděných ze zcela nového úhlu. Tentýž soubor v téže budově uvede rovněž 26. října od 19 hodin původní hru Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské. Obyvatelé Hlučínska byli stále stejní po desítky generací, zatímco se kolem nich bezohledně valily dějiny, střídali se říše, vládci, diktátoři... Mladý režisér Štěpán Pácl analyzuje prosté lidské příběhy, jež okolní dějinné vichřice poznamenávají.

1. listopadu od 14 hodin v Divadle v Dlouhé potěší zejména děti ostravské Divadlo loutek s inscenací podle oblíbené dětské knížky Josefa Koláře Kocourek Modroočko. Takřka nesmrtelný příběh o hledání místa ve světě nejen kočičím zdobí krásné písničky Marka Ebena, režie se ujal Václav Klemens.V tentýž den, 1. listopadu od 19 hodin v Divadle Komedie shlédnou diváci zatím jedinou hru ruské spisovatelky Ludmily Ulické Ruská zavařenina, se kterou přijede ostravská Komorní scéna Aréna. S podtitulem "Aftechekhov" autorka rozehrává vtipnou, leč hořkou parafrázi, nebo lépe řečeno pokračování Čechovova Višňového sadu. Potomci Raněvských dožívají v polorozbořeném domě a z aristokratické vznešenosti jim zbyla jen záliba v nezřízené konzumaci kávy, z podnikavosti jen byznysmenské praktiky. Díky pojetí renomovaného režiséra Ivana Rajmonta a tradičně vynikajícímu výkonu celého hereckého ansámblu se představení pyšní titulem Inscenace roku v anketě Divadelních novin.

Moskva - Petušky, divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejeva uvede Národní divadlo moravskoslezské 2. listopadu 2014 od 16 hodin v suterénu Národního divadla pražského. Bible všech alkoholiků, hra o utopení Ruska v moři alkoholu a o bezvýchodnosti žití člověka v posttotalitních režimech Evropy, jak ji pojal Tomáš Jirman s kolektivem, se v roce 2011 stala nejlepší inscenací Moravy a Slezska.

Návraty domů, které balet Národního divadla moravskoslezského uvede na scéně Národního divadla 2. listopadu 2014 od 19 hodin, přináší k Roku české hudby setkání tvůrčích osobností minulosti i současnosti. Všichni mají kořeny v českých zemích, a všichni prožili větší či menší část života v zahraničí a na jevišti se tak vrací domů. Choreografie Pavla Šmoka je vytvořena na hudbu Tria G moll Bedřicha Smetany, Nataša Novotná uchopila téma Škrtiče od Bohuslava Martinů a legendární Jiří Kylián vytvořil choreografii na cyklus Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka.

Festival Ostrava v Praze!!! uzavře 2. listopadu od 19.30 hodin Divadlo Petra Bezruče, které přijede do Divadla v Celetné s komedií mladého skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh. Zábavný, leč často tvrdě nekompromisní pohled na vztahové peripetie dnešních třicátníků režíroval Daniel Špinar a za excelentní výkon v roli Amy obdržela Tereza Vilišová jak Cenu Alfréda Radoka, tak Cenu Thálie.

Jako off-program doplní divadelní a baletní představení interaktivní výstava "Pimprlárium" které připravilo Divadlo loutek Ostrava dětem i dospělým pamětníkům loutkářského umění v pražské Galerii umění pro děti na náměstí Franze Kafky od 16. října do 21. prosince.

Program přehlídky Ostrava v Praze!!!

Prolog festivalu
28. září 2014, Nová scéna Národního divadla ve 20:00 hodin
John Cage, Toshi Ichiyanagi, Christian Wolff: Pocta Cunninghamovi
Národní divadlo moravskoslezské, Ostravské centrum nové hudby, Národní divadlo
Choreografie: Daniel Squire

26. října 2014, zkušebna Divadla na Vinohradech v 15:00 hodin
Simon Stephens, Mark Haddon: Podivný případ se psem
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Janusz Klimsza

26. října 2014, Divadlo na Vinohradech v 19:00 hodin
David Jařab: Za vodou (Dokud nás smrt…)
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Štěpán Pácl

1. listopadu 2014, Divadlo v Dlouhé ve 14:00 hodin
Josef Kolář, Petr Prchal: Kocourek modroočko
Divadlo loutek Ostrava
Režie: Václav Klemens

1. listopadu 2014, Divadlo Komedie v 19:00 hodin
Ludmila Ulická: Ruská zavařenina
Komorní scéna Aréna
Režie: Ivan Rajmont

2. listopadu 2014, suterén Národního divadla v 16:00 hodin
Venedikt Vasiljevič Jerofejev: Moskva --> Petušky
Národní divadlo moravskoslezské
Režie: Tomáš Jirman a kol.

2. listopadu 2014, Národní divadlo v 19:00 hodin
Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček: Návraty domů
Národní divadlo moravskoslezské/ balet
Choreografie: Pavel Šmok, Nataša Novotná, Jiří Kylián

2. listopadu 2014, Divadlo v Celetné v 19:30 hodin
D. C. Jackson: Můj romantický příběh
Divadlo Petra Bezruče
Režie: Daniel ŠpinarDodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 27. 8. 2014 08:00
Chovancová, Michaela. 2014. Ostravská divadla míří do Prahy. Vychytané.cz. [Online] 27. 8. 2014. [Citace: 4. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8192. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Ostravska-divadla-miri-do-Prahy
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.083s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.80.119
Serverový čas: sobota 4. února 2023 16:54