Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Slánský festival VALNÍK již popatnácté

Patnáctý ročník slánského rockového open air festivalu VALNÍK se uskuteční jako již obvykle poslední prázdninový víkend v příjemném a útulném prostředí areálu letního kina ve Slaném.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Slánský open air festival VALNÍK No.15
sobota 30. srpna 2014 21:00
(konec +- neděle 31. srpna 2014 04:00)
Letní kino
Slaný (CZ)
Celou akci pořádá za podpory partnerů CzechTourism, Gambrinus a TOI TOI
pod patronací Královského města Slaný občanské sdružení RSC Čechie Slaný, místní populární sportovní oddíl futsalu.

HISTORIE FESTIVALU
Název tradičního slánského festivalu, který vám může připadat trochu kuriózní, vznikl díky legendárnímu nultému ročníku v roce 1999. Ten se totiž odehrál před čtyřmi stovkami návštěvníků na místním fotbalovém hřišti Slavoj na skutečném valníku. Již první ročník v roce 2000, kdy se festival natrvalo přemístil do areálu letního kina Slaný, navštívilo 600 diváků.

S dalšími roky návštěvnost vysoce stoupala a mezi vystupujícími se objevovala stále zvučnější jména včetně zahraničních souborů. Úroveň celého festivalu se neustále zkvalitňovala, Rock na valníku nabýval na své popularitě, jeho hlavní doménou se stala naprosto pohodová atmosféra a dramaturgie, jež se rapidně odlišovala od většiny ostatních festivalů. Rázem přestal být Rock na valníku pouze regionální akcí.

Když v roce 2002 na 3.ročník dorazilo 1100 návštěvníků, rozhodli se pořadatelé pro příští rok uspořádat festival jako akci dvoudenní. Tento tah se ukázal jako výborný. Zvučná jména jako např. Mňága a Žďorp, Kurtizány z 25.avenue, Už jsme doma či Wohnout podpořená prakticky celou českou punkrockovou špičkou (N.V.Ú., Totální nasazení, Jaksi taksi, Volant ad.), zahraničními skupinami a několika domácími soubory přilákala v roce 2003 do Slaného na 4.ročník 1500 návštěvníků.

V podobném duchu se nesl i pátý ročník, kdy na festivalu vystoupilo před bezmála 1600 diváky na třicet skupin včetně několika zahraničních kapel. Nemůžeme nezmínit např.Visací zámek, Vypsanou fixu, Tleskač, Znouzectnost, maďarskou legendu Aurora či pomyslnou třešničku na dortu na závěr celé akce - Ivana Mládka se svým Banjo bandem.

Pro šestý ročník připravili pořadatelé několik zásadních změn. Festival se poprvé konal jako akce třídenní a premiéru měly dvě scény. Na nich pak před patnácti sty diváky vystoupil během již zmíněných tří dnů nejvyšší počet kapel v historii festivalu – vystřídalo se jich zde přes padesát. Namátkou můžeme jmenovat např. Sto zvířat, Garage, Schodiště či polské Leniwiec. Složení vystupujících souborů bylo pak dosud žánrově nejpestřejší v celé historii festivalu.

Sedmý ročník v roce 2006, opět třídenní a na dvou scénách se zvučnými jmény kapel (např.Krucipüsk, Wohnout, Švihadlo, slovenské legendy Zóna A a Slobodná európa), se nesl ve znamení rekordní návštěvnosti celé akce, kdy poprvé v historii dosáhla dvoutisícovky. Ta však byla překonána hned v následujícím roce. Skupiny jako např. Buty, Gaia Mesiah, Semtex, italští Killjoy, maďarští Bankrupt či Doctor P.P. přilákaly do areálu slánského letního kina téměř tři tisíce platících diváků.

Ovšem divácký rekord padl další ročník v roce 2008, kdy na Tři sestry s hostující olympijskou vítězkou Bárou Špotákovou a koncertní premiérou pro ni složené písně “Čtvrtá sestra“, Arakain, Viléma Čoka, Brutus a padesátku dalších účinkujících přišly skoro čtyři tisícovky platících. Slánské letní kino doslova praskalo ve švech a nechybělo mnoho, aby byla jeho kapacita naplněna a festival vyprodán…

Stejná návštěva, téměř čtyři tisíce platících, pak dorazila i v roce 2009, kdy festival Rock na valníku za účasti skupin jako např. Citron, Alkehol, Tři sestry, Visací zámek, Harlej či Ivan Mládek & Banjo band oslavil deset let své existence.

Jedenáctý ročník v roce 2010 se poprvé v historii potýkal s nepřízní počasí, díky níž přišlo na festival o tisíc lidí méně, přesto však lze akci nelze hodnotit jinak než úspěšně, vždyť bezmála tři tisícovky fanoušků přivítali na pódiu mimo jiné bezpochyby největší legendu české rockové scény, slavný pražský Olympic.

S nepřízní počasí se potýkal 12.ročník v roce 2011, kdy tropická vedra střídala prudká ochlazení o dvacet stupňů a silný déšť a návštěvnosti nepřidalo ani přísné rozhodnutí krajské hygieny s koncem ve 22 hodin. Na Tři sestry, Sto zvířat, Vypsanou fixu a dalších padesát souborů přišlo “pouze“ něco přes dva tisíce diváků… Pořadatelé se tak po problémech s krajskou hygienou a kvůli překračování povolené hladiny hluku rozhodli příští ročník přesunout na nové místo – slánský plochodrážní stadion.

Přesun na nové místo v roce 2012 se však nepovedl podle představ a celý 13. ročník festivalu nedopadl vůbec dobře, ba pro pořadatele přímo tragicky. Kvůli špatnému počasí, kdy propršelo nejen celou noc ze čtvrtka na pátek, ale především a hlavně celý páteční festivalový den i noc, přičemž přestalo až v sobotu dopoledne, aby počasí poté ve zbytku posledního festivalového dne bylo spíše podzimní, přišla logicky velmi slabá návštěva i na takové kapely jako slovenské Iné Kafé a Horkýže slíže či americký Pro-pain, o celé české rockové a punkové špičce nemluvě... Byla nejnižší od roku 2005 - pouhých necelých 1800 diváků... Festival tak skončil velkou ztrátou a způsobené škody šly do opravdu vysokých čísel, téměř likvidačních pro partu nadšenců a malé občanské sdružení... Pořadatelé zvažovali, co dál, zda-li vůbec pokračovat, a jak. Nakonec se rozhodli, že pokračovat budou a 14. rok konání akce v roce 2013 byl jakýmsi "existenčním ročníkem", po němž se mělo ukázat, co bude dál. Festival změnil název na slánský rockový festival VALNÍK a s "menšími jmény" v programu se vrátil zpět do slánského letního kina - pro začátek (jako kdysi) jako malá jednodenní akce (s pátečním klubovým programem). A podařilo se. Akce dopadla nad očekávání, přišlo víc jak 1300 platících a festival si tak zajistil další pokračování a jak pevně věříme, opětovný postup vzhůru.AKTUÁLNÍ INFORMACE
Festival se bude i letos konat jako akce jednodenní a vystoupí na něm dvacet pět skupin. Součástí festivalu bude i páteční program ve slánském klubu Šantán, kde proběhne kapelami nabitý večírek pro nedočkavé.

Návštěvníci letošního slánského rockového open air festivalu VALNÍK mohou očekávat v krásném komfortním areálu slánského „letňáku“ tradiční dostatek stánků s běžným občerstvením s hojností jídla i pití včetně barů s míchanými nápoji, ale i stánků s distribucí hudebních nosičů i textilu, bižuterie apod.. Přespolní se pak mohou bezplatně ubytovat ve stanovém městečku umístěném na fotbalovém hřišti za letním kinem. Zvýhodněné předprodejní vstupenky bylo možno zakoupit již od 200,- Kč, jejich současná předprodejní cena je 300,- Kč, na místě pak 350,- Kč. Tělesně postižení mají jako vždy vstup zdarma.
Dramaturgie celého festivalu vychází tradičně především z punkrocku a jeho odnoží, ale je tradičně proložená styly jako ska, rocku či hardcore.

A co tedy letos na 15.ročníku slánského rockového open air festivalu VALNÍK uslyšíte a kdo bude patřit mezi jeho hlavní taháky?

Hlavní hvězdou festivalu bude určitě známá a populárním skupina WOHNOUT spolu s českými punkovými legendami SPS a E!E. V sobotním programu vystoupí i další přední kapely české punkrockové scény – TOTÁLNÍ NASAZENÍ, VOLANT, PUNK FLOID a VISION DAYS, dále se diváci mohou těšit na MEDVĚD 009 či COVERS FOR LOVERS a pro milovníky tvrdší hudby zahrají PROJEKT PARABELUM nebo HANNIBAL LECTER. Během soboty se v letním kině představí celkem šestnáct souborů. Festival budou uzavírat slánští DERATIZÉŘI.Už v pátek ale v rámci již zmiňovaného večírku pro nedočkavé vystoupí ve slánském klubu Šantán legendární slovenská punková skupina KONFLIKT. Sekundovat jí bude dalších osm souborů, například punkrockoví SEX DEVIANTS a především pak regionální soubory podobného žánru, například známé punkové skupiny DILEMMA IN CINEMA, S.N.A.D. a další.

Podrobný program včetně všech dalších informací, týkajících se 15.ročníku slánského open air festivalu VALNÍK najdete na internetových stránkách www.valnik.cz

Dodal: Aleš Uhlíř
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 14. 8. 2014 13:00
Chovancová, Michaela. 2014. Slánský festival VALNÍK již popatnácté. Vychytané.cz. [Online] 14. 8. 2014. [Citace: 28. 1. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8164. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Slansky-festival-VALNÍK-jiz-popatnacte
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.217s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.235.25.27
Serverový čas: sobota 28. ledna 2023 13:43