Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Vychází první komplexní biografie George Harrisona

Přidat na Facebook
Renomovaný britský spisovatel a hudební publicista Graeme Thomson líčí neobyčejný život a uměleckou dráhu nejtajemnějšího a nejsympatičtějšího Beatla od skromných liverpoolských začátků až na honosný novogotický zámek Friar Park se sto dvaceti pokoji, kde závěr jeho života krutě poznamenala nemoc i násilný útok pomateného fanouška.

Hvězdná sláva Beatles daleko přesáhla obvyklé hranice pop music. A v životě jejich kytaristy George Harrisona (1943 – 2001) se zase naplno projevily základní paradoxy lidské povahy, jak odhaluje obsáhlá biografie Za zamčenými dveřmi, která v loňském roce vyšla ve Velké Británii k nedožitým sedmdesátinám hudební legendy.

Jako člen slavných Beatles prošel Harrison již během dospívání rychlou a strmou cestou k nevídané slávě a bohatství. Beatlemánie s sebou nesla spoustu neobyčejných zážitků a příležitostí, zároveň mu ale sebrala duševní klid a pocit naplnění. Celý jeho další život pak provázela snaha nalézt hlubší význam – hlubší, než mu mohla poskytnout kariéra Beatles i hudba samotná.Rozměrná biografie sleduje Harrisonovu životní cestu plnou zvratů a konfliktů zblízka, téměř na každém kroku, od nesmělých začátků ve školní kapele až po postavení světové hudební superhvězdy. Sleduje Harrisona jako duchovního hledače, fanouška Formule 1 i mecenáše UNICEF. Jako člověka, který toužil kráčet k Bohu, jeho cestu však lemovala nejrůznější světská pokušení.

Kniha vychází dílem z dobových materiálů, dílem z rozsáhlých původních rozhovorů s Harrisonovými blízkými a spolupracovníky, pohled autora je často kritický. Výsledkem je obsáhlé svědectví o úspěších i neúspěších tvůrce, jemuž jeho okolí často příliš nerozumělo. Autor fundovaně rozebírá Harrisonovu hudbu od prvních písní pro Beatles přes přelomové sólové album All Things Must Pass a desky kapely Traveling Wilburys až po posmrtně vydané album Brainwashed a neopomíjí ani Harrisonovy průkopnické námluvy s indickou a elektronickou hudbou. Zároveň kniha nabízí intimní pohled do písničkářovy složité povahy,
v níž se jako v orientální filozofii pojily zdánlivě neslučitelné protiklady – jin a jang. Je vícevrstevným obrazem Harrisonova života bohatého na paradoxy a vnitřní rozpory.

George Harrison: ZA ZAMČENÝMI DVEŘMI (oficiální anotace nakladatelství)
Vynikající obsáhlá biografie Graema Thomsona nás provede celým Harrisonovým životem po cestě od skromných liverpoolských začátků až na honosný novogotický zámek Friar Park se sto dvaceti pokoji. Po cestě, jejíž odbočky vedou třeba do Hamburku, himálajských ášramů nebo skrytých útočišť na Havaji. Sledujeme na ní životní příběh kytaristy, člena nejslavnější kapely všech dob, důležitého představitele světové kultury své éry, ale také neúnavného duchovního hledače, manžela a otce, zdráhavé superhvězdy a písničkáře, který občas těžce hledal inspiraci, zatímco jindy jako by ho osvítilo samo nebe. Pro většinu lidí zůstává nejoblíbenějším a také nejtajemnějším Beatlem. Někdy byl milý a vřelý, jindy zase až krutě upřímný.Svět zná Harrisona hlavně díky Beatles, těm však náležela jen jedna z jeho mnoha tváří. Byl jedním z prvních, kdo širokému západnímu publiku představili hudbu a kulturu vzdálené Indie. Uspořádal Koncert pro Bangladéš, první velké dobročinné vystoupení v dějinách rocku. Jen díky jeho finanční podpoře vznikl legendární film Život Briana z dílny komediální skupiny Monty Python. Harrisonova filmová společnost HandMade produkovala mnohé z největších perel britské kinematografie své doby.

Za zamčenými dveřmi je rozsáhlé a poctivé životopisné dílo – autor dlouze zpovídal Harrisonovy nejbližší, přátele i spolupracovníky, shromažďoval dobové materiály a při zkoumání písničkářova života se nebránil ani kritickému pohledu. Ukazuje také paradoxy, neopakovatelné momenty a vtipné historky z dřevních dob showbyznysu. Působivý intimní portrét hudební legendy odhalí mnoho nového i lidem, kteří již o Beatles a o Harrisonovi ledacos vědí. Kniha zaznamenala úspěch na obou březích Atlantiku.

Z anglického originálu George Harrison: Behind The Locked Door (London: Omnibus Press, 2013) přeložil Rani Tolimat.

Dodala: Alice Titzová
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 14. 8. 2014 13:00
Chovancová, Michaela. 2014. Vychází první komplexní biografie George Harrisona . Vychytané.cz. [Online] 14. 8. 2014. [Citace: 15. 7. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8163. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vychazi-prvni-komplexni-biografie-George-Harrisona-
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.081s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 35.172.230.21
Serverový čas: pondělí 15. července 2024 00:46