Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Český Woodstock vybubnovává další kapely. Trutnov roztančí Ska-P!

S přicházejícím jarem v měsíci vran jsme vybubnovali další kapely letošního srpnového setkání. Naše mokasíny k třiceti letům festivalu přijedou roztančit Ska-P.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Trutnoff Open Air Festival
čtvrtek 14. srpna 2014 18:00
(konec +- pátek 15. srpna 2014 04:00)
Trutnov
Trutnov (CZ)
„Věříme, že jediná noha kmenových squaw a spolubojovníků v našem ležení nezůstane v klidu a po měsících hladu potěší nejedno srdce,“ zní rozpoznatelné tam-tamy z našich wigwamů. Jak víte, nejstarší hudební festival Trutnoff Open Air - Czech Woodstock se letos v důsledku zastavování půdy, na které se čtyřiadvacet let pořádá, přejmenoval a oslaví třicet let od svého vzniku. Uskuteční se od 14. do 17. srpna. Zahájili jsme také předprodej vstupenek. Jejich cena je nyní 1100,-Kč a lístky se rozesílají na dobírku. Objednat si je můžete na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz/vstupenky. Jak je už u trutnovského Woodstocku letitým zvykem, při objednání 10 lístků se jedenáctá dostává zdarma. Na tom nic neměníme. Vedle nedávno ohlášené punkové šamanky Patti Smith jsou španělští Ska-P další hlavní kapelou letošního podhorského setkání.



I přesto, že španělští Ska-P nejsou médii hýčkáni - v rádiích nejsou ke slyšení a články o nich nenajdete na titulních stránkách - jsou u nás i ve zbytku Evropy oblíbenou a populární kapelou.

O tom, že jsou Ska-P v našich teritoriích velmi populární, svědčí i jejich vyprodané koncerty. Před čtyřmi lety se místo koncertu v Praze muselo několikrát měnit a z menších prostor přesouvat do haly. „Když jsme pořádali první koncert Ska-P v Praze v roce 2009, vůbec jsme netušili, jak je ta kapela u nás populární. Z původně plánovaného prostoru se koncert dvakrát přesouval. Kapacita 2500 návštěvníků byla vyprodaná během 14 dnů. Další prostor během následujícího měsíce a ve finále se koncert konal v Tesla Aréně s návštěvou přes 10 000. Ale když jsme kapelu viděli naživo, museli jsme uznat, že si to zaslouží,“ vzpomíná na to Kuba Siňor z festivalu Mighty Sounds.

Punk, ska a dechovka

Ska-P jsou známí svými sociálně kritickými texty a revolucionářskými názory. Témata jejich skladeb jsou lidská práva, zrušení trestu smrti, sociální nespravedlnost, antifašismus nebo antisionismus. Jsou pro legalizaci marihuany a práva zvířat. Zasazují se o zrušení býčích zápasů, což, jako kapela pocházející z Madridu, nemají asi lehké. Diskutabilní jsou jejich levicové názory. Podstatná je ale jejich hudba. Koncerty mají v pravém slova smyslu nabité živelnou show, bez okázalých a nabubřelých pozlátek a obřích projekcí. Ska-P v žilách koluje horká španělská krev a na pódiu je to znát. Několikačlenná kapela by si vystačila jen se svojí energičností. I Ska-P o sobě říkají, že podstatný je jejich zvuk, který je jejich značkou.



V roce 2013 vydala kapela po pěti letech nové album „99%“. Pokračuje na něm ve své kritice současné společnosti a nadvlády ekonomického konzumu. Na desce Ska-P vyzývají k boji za změnu současných poměrů a k revoluci. Hudebně je toto album, stejně jako celá kapela, směsicí síly rocku, agrese punku, relaxujícího reggae a rytmu ska.

Trutnoff a revolucionářská úderka - revolucionářů Ska-P

Ano, lidská práva, ochrana zvířat, legalizace marihuany, protesty proti býčím zápasům ale i revolucionářské popěvky s jednoduchými rytmy – i to jsou Ska-P. Jejich pozváním naplňujeme jedno z častých přání hlavně mladších squaw a spolubojovníků, koho by rádi pod horami slyšeli. Jsme přesvědčeni, že to nesouvisí s náklonností mladších soukmenovců ke krajní levici a komunismu, ale spíše s roztančenou hudbou Ska-P. „Ta je jednoduchou, rytmickou, taneční a bezesporu energickou směsí ska a punku,“ jak napsal o Ska-P publicista a jeden z pravidelných návštěvníků festivalu Ondřej Bezr.



Možná by stačilo pár ran obuchem

„Kdyby Ska-P zažili opravdovou bolševickou tyranii a temnotu komunistických kobek s perzekucemi za hraní hudby, která se jim líbí, asi by je jejich koketérie s rudými hvězdami přešla. Jejich revolucionářství s výzvami k nelhostejnosti a občanským aktivitám ale rozumíme,“ zní z wigwamu zakladatele festivalu z disidentského ghetta Martina Věcheta alias Geronima. „Možná by stačilo pár ran obuchem od estébáků, kteří vyváželi Petra Placáka do lesů, kde jej v noci zmlátili a nechali napospas jeho osudu, nebo pár popálených rukou a prstů od cigaret fízlů pálících Vlastu Třešňáka, aby nemohli hrát – a bylo by to. Jedno je jisté, že to, co a jak dnes Ska-P hrají, by hrát nemohli. Leda někde ve stodole,“ dodává Geronimo,

Paradoxům se meze nekladou

Jsme připraveni se s levicovostí oblíbené kapely popasovat. Ostatně kořeny Českého Woodstocku, který vznikl na undergroundovém podhoubí a perzekucích totalitního režimu k tomu vybízí. Vzpomínáme, jak se před čtyřmi lety Martin Magor Jirous v zákulisí přiřítil k Manic Street Preachers, kteří na něj zpočátku trochu vyplašeně koukali, aby jim po krátké a vyjasňující debatě odpustil jejich hraní pro Fidela Castra. Vše skončilo objetím. Jak to dopadne se Ska-P nevíme. Jedno je ale jisté, Magor už tady bohužel nebude a zůstává to na nás.



Další kapely – návraty a premiéry

Na našich pažbách přibývají i další zářezy s novými jmény domácích kapel. Pestrosti a různorodosti se meze nekladou a věříme, že společně s vámi bude program dotvářet onu neobyčejnou a magickou atmosféru letního setkání. Po deseti letech se vracejí MIG 21 s hercem Jiřím Macháčkem. Poprvé přijedou stále populárnější Dymytry, nebudou chybět v posledních letech na festivalu neodmyslitelní Čankišou. Letní podhorské setkání svými ska a reggae rytmy obohatí Fast Food. Undergroundovou mozaiku sametového podzemí doplní legendární DG 307 s mystickými texty Pavla Zajíčka. Dalšími mladými kapelami vedle Doctor Victor, Immodium či Hentai Corporation jsou Pub Animals nebo punkoví Zakázaný ovoce, kteří poprvé okusí naši pověstnou rudou půdu.

Předprodej vstupenek zahájen

Festival letos přejmenovaný na Trutnoff - Český Woodstock je známý i tím, že s předprodejem vstupenek a oznamováním kapel moc nepospíchá. Děkujeme vám za trpělivost. Díky, že si kupujete lístky, aniž byste věděli kdo bude u nás pod horami hrát. Za vaši přízeň a důvěru, milé squaw a chrabří spolubojovníci, děkujeme.

Letos tomu však bude k třiceti letům jinak. Nebudete kupovat zajíce v pytli a brzy vybubnujeme další kapely. „Stále však platí, že podstatné nejsou kapely, ale moment setkání. O programu a dalších věcech, třeba o budoucnosti festivalu, se dozvíte z Festivalového samizdatu. V dohledné době vybubnujeme další skupiny a zajímavosti,“ říká naše statečná squaw festivalu Marta Indiánka Věchetová.

Lístky si můžete objednávat na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz/vstupenky. Jak je už u trutnovského Woodstocku zvykem, při objednání 10 lístků se jedenáctá dostává zdarma.

Zdroj: Trutnoff
Conan Herc
(Jan Herc)
neděle 13. 4. 2014 08:00
Herc, Jan. 2014. Český Woodstock vybubnovává další kapely. Trutnov roztančí Ska-P!. Vychytané.cz. [Online] 13. 4. 2014. [Citace: 1. 10. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8007. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Cesky-Woodstock-vybubnovava-dalsi-kapely.-Trutnov-roztanci-Ska-P!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.064s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.46.172
Serverový čas: neděle 1. října 2023 00:02