Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Pod hory přijedou kočovníci ze Sahary. A nejen to!

Pod hory přijedou kočovníci ze Sahary. Festival Trutnoff obohatí legenda pouštního blues, saharští Tuaregové Tinariwen, a tepající srdce Lucie, David Koller. Český Woodstock - Trutnoff Open Air Festival se uskuteční od 14. do 17. srpna.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Trutnoff Open Air Festival
čtvrtek 14. srpna 2014 18:00
(konec +- pátek 15. srpna 2014 04:00)
Trutnov
Trutnov (CZ)
Vybubnováváme, že pestrobarevnou mozaiku letního setkání doplňujeme o etno ze Sahary, ale i o populárního tuzemského zpěváka a bubeníka. Do podhorského ležení přijede skupina kočovníků ze Sahary, legenda world music a hlavní představitelé pouštního blues, skupina TINARIWEN, kteří po nepokojích v Mali opět vyměnili kalašnikovy za kytary. Z našich plání přijede tepající srdce Lucie, David Koller, se svojí kapelou. David zahraje i s Jasnou pákou. Legendární festival letos slaví třicet let od svého vzniku a přejmenoval se na Trutnoff.Pouštní blues ze Sahary pod Krakonošovými horami

Různorodost, přátelská setkání, indiáni, spiklenci, Hare Krišna, křesťanské bohoslužby, tábor občanských iniciativ, neobvyklí hosté a kapely. Zasvěcení ví, že to jsou poznávací znamení patriarchy mezi festivaly. Festival, vzešlý před třiceti lety z undergroundu, ctí žánrovou a dramaturgickou pestrost. A etno kapely k hravému programu trutnovského Woodstocku již neodmyslitelně patří. Letos padla volba na legendu saharského blues, kapelu Tinariwen, která inspirovala mnohé další „pouštní“ kapely. Členové skupiny, která vznikla již v osmdesátých letech, jsou Tuaregové pocházející z kočovných kmenů, kteří putovali po dunách Sahary po tisíciletí. Poušť mají v krvi a je jejich domovem.

Příběh Tinariwen je v domovině mýtem

Příběh kapely Tinariwen, jejíž jméno znamená v tuaregském nářečí „pusté místo“, se v její domovině stává téměř mýtem. Skupina skutečně v osmdesátých letech (1982) na pustém místě vznikla - v jednom z tuaregských táborů v Libyi, kam se nomádi přestěhovali kvůli práci. Hudebníci se zde setkali se západní hudbou a zejména s Jimi Hendrixem a americkým blues. Když pak začali v pouštním vojenském táboře, kde se muži z kmene Tuaregů cvičili v odboji proti centrální vládě republiky Mali, mixovat Hendrixe a prvky blues se svými vlastními písněmi, zárodky Tinariwen byly na světě.

Když začala v Mali revoluce, vyměnili kytary za zbraně a šli bojovat za nezávislost Tuaregů.

Tinariwen se stali kultovní kapelou pro celé generace Tuaregů, kteří žijí v exilu v Alžírsku a Libyi. Svoji hudbu šířili na kazetách a dlouhé roky se o nich za hranicemi jejich pouštní vlasti nevědělo. Své první CD vydali až v roce 2000 a za rok se začali objevovat v Americe i Evropě a začali být vyhledávanou kapelou nezávislé scény a world music. „O Tinariwen jsme usilovali asi tři, čtyři roky. Když jsem s nimi Martina při jednom večírku seznámila, běžel nám při poslechu a sledování videa z pouště s kapelou u ohně mráz po zádech. A bylo jasno. Řekli jsme si - tuhle kapelu bychom měli pozvat. Jejich pouštní blues je silné a syrové,” vzpomenula u táborového ohně před wigwamem indiánka a Geronimova dcera Marta Věchetová. Jenže mezitím vyměnili kytary za kalašnikovy a šli bojovat za nezávislot Tuaregů. V Mali byla revoluce. A vzdálili se nám. Na koncertě někdy vaří i čaj a hrají na hrnky, ze kterých ho podávají. Vystupují zahaleni v tradičních oděvech a některým členům jsou při koncertě vidět jenom oči. Je to působivé a uvidíme, s čím přijedou kočovníci ze Sahary do našeho ležení pod horami.Své desky točí Tinariwen na poušti

„O kapele se s respektem vyjadřovaly veličiny jako Robert Plant, Carlos Santana, Bono nebo Peter Gabriel. Začalo se jí přezdívat "Saharští Rolling Stones",“ napsal o Tinariwen hudební publicista Pavel Klusák. Za album Tassili vydané v roce 2011, které Tinariwen natočili přímo v alžírské poušti, ve stanu i pod hvězdami, získali cenu Grammy za nejlepší world music desku. V západní Evropě se účastní velkých festivalů, letos například opět vystoupí i jako jedna z hlavních kapel na anglickém Glastonbury.

Nové album Emmaar z roku 2014 musela kapela kvůli politické situaci ve své zemi nahrávat mimo Afriku. Poušť je však pro jejich písně zcela zásadní, proto si našli jinou – poušť Joshua Tree v Kalifornii. „Rádi bychom poklidně žili v severním Mali, bohužel je to těžké – není tam žádná vláda, banky, jídlo, palivo,“ řekl k tomu basista kapely Eyadou Ag Leche.Na albu vzniklém v kalifornském poušti Tinariwen mimo jiné vypráví i příběh své země, Mali, která se zdá zapomenutá a ignorovaná. Na albu se nacházejí texty o nespravedlivých procesech či o bídě místních rodin. „Ideály lidí byly levně zaprodány, přátelé, vnucený mír musel selhat a dává prostor nenávisti,“ zní v písni Toumast Tincha. I přesto, že má kapela celosvětový úspěch, domů teď nemohou. „Ve vlastní zemi by jim hrozilo vězení či smrt. Ale jako správní kočovníci s několika osobními věcmi nemají problém se tomu přizpůsobit. A nás mohou inspirovat k tomu, abychom se o situaci v Mali začali více zajímat,” říká přední squaw zpod Lipového stromu, Eva Lipová Navrátilová.

Vrací se srdce Lucie, David Koller

Po loňském úspěšném koncertu, kdy neplánovaně zastínil i ostřílené punkery a vzal show britské punkové legendě The Damned, se na horkou červenou půdu vrací pulsující tep Lucie, David Koller s kapelou, aby svými srdcovými rytmy rozehřál a roztančil podhorské ležení. David, který tvoří srdce znovuzrozené kapely Lucie, na trutnovský festival jezdí rád a je možné jej zde spatřit i když na festivalu zrovna nehraje. O tom se mnozí z kmenových spiklenců mohli několikrát přesvědčit.

„Do Trutnova se těším mimo jiné za lidmi, kteří byli ve styku s Václavem Havlem. Ale také vždy koukám, co je nového, poněvadž Trutnov byl a je myslím doposud „in“,“ řekl David Koller do loňského Festivalového samizdatu.

Mezi nově ohlášenými kapelami, které na Trutnoff Woodstocku vystoupí poprvé jsou i Republic of Two, mladá kapela The Paranoid ze Slovenska nebo Portless, skupina složená z bývalých členů Support Lesbiens, kteří na festival naopak jezdili v jeho začátcích. Dalšími vybubnovanými kapelami jsou například:Lanugo, Bratři Orffové, Debustrol, Jasná páka, X-Core nebo osobitý písničkář Vlasta Třešňák.Mezi nově ohlášenými kapelami, které na Trutnoff Woodstocku vystoupí poprvé jsou i Republic of Two, mladá kapela The Paranoid ze Slovenska nebo Portless, skupina složená z bývalých členů Support Lesbiens, kteří na festival naopak jezdili v jeho začátcích. Dalšími vybubnovanými kapelami jsou například:Lanugo, Bratři Orffové, Debustrol, Jasná páka, X-Core nebo osobitý písničkář Vlasta Třešňák.


Zdroj: Trutnoff
Conan Herc
(Jan Herc)
středa 28. 5. 2014 08:00
Herc, Jan. 2014. Pod hory přijedou kočovníci ze Sahary. A nejen to!. Vychytané.cz. [Online] 28. 5. 2014. [Citace: 8. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=8005. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Pod-hory-prijedou-kocovnici-ze-Sahary.-A-nejen-to!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.08s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.127.73
Serverový čas: čtvrtek 8. prosince 2022 20:55