Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

15. Letní slavnosti staré hudby ...

... ve znamení špičkové interpretace, nápaditého programu a skvostných historických sálů
Přidat na Facebook
Unikátními místy s neopakovatelnou atmosférou, jež snoubí světskou krásu, pohnutou historii i duchovní tradice, se od 14. července do 6. srpna rozeznějí podmanivé tóny již patnáctého mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. V tradičně bohatém a dramaturgicky objevném programu, jehož motto letos zní Slasti a milosti, mohou posluchači najít dva základní prvky, ze kterých hudba po staletí čerpá: svět duchovní tvorby a koloběh pozemských radostí i strastí. Druhou zřetelnou dramaturgickou linií, korespondující s letošními oslavami Roku české hudby, je uvedení řady děl autorů českého původu, kteří se proslavili v cizině, a naopak německých autorů narozených v Českých zemích.

Mimořádné hudební zážitky slibuje například vystoupení renomovaného souboru Echo du Danube, který v zámku Troja představí skladby psané pro kdysi populární drnkací nástroj pantaleon, v podání virtuózní hráčky Elisabeth Seitzové. V kostele Panny Marie Sněžné vystoupí světoznámé skandinávské pěvecké Trio Mediæval, které má na repertoáru středověké balady, vokální polyfonii evropských zemí i současné skladby. Rudolfovu galerii na Pražském hradě roztančí španělská Accademia del Piacere s programem Barroco y flamenco a závěrečný večer ve Španělském sále Pražského hradu bude patřit velkolepému česko-francouzskému projektu Grácie a majestát, jenž na pódium jako hosty domovského Collegia Marianum přivede vynikající francouzské pěvce Isabelle Druetovou a Alaina Bueta. Více informací na www.letnislavnosti.cz

V průběhu sedmi hudebních večerů se obecenstvo může nechat unášet výjimečnou hudbou, komponovanou s úmyslem dopřát posluchači pocit slasti, v němž se estetický princip elegance pojí s duchovním rozměrem milosti. Slavnostní zahájení proběhne 14. července v krásném prostředí zámku Troja. Německý soubor Echo du Danube, který na Letních slavnostech s úspěchem vystoupil již v roce 2009, představí barokní raritu – rozměrné psaltérium pojmenované po svém výrobci a slavném dobovém hráči Pantaleonu Hebenstreitovi. „Psalterium bylo v minulosti velice oblíbeným nástrojem, obdivoval ho mimo jiné i francouzský král Ludvík XIV. Jeho popularita v 18. století vzrostla dokonce natolik, že můžeme mluvit o jakési evropské 'pantaleon-mánii'. I díky tomu vznikalo pro tento nástroj po celé Evropě množství skladeb, z nichž ty nejlepší představíme našim posluchačům,“ vysvětluje Markéta Semerádová, ředitelka Letních slavností staré hudby. V průběhu večera zazní skladby německých, francouzských a italských autorů, jako jsou Antonio Caldara, Georg Philipp Telemann a Marin Marais, z nichž mnohé nebyly v České republice dosud uvedeny.Druhý festivalový koncert, Nocturne, se uskuteční 16. července v kostele Panny Marie Sněžné a jehož program je věnován tradici jednohlasých a vícehlasých zpěvů v nočních modlitbách církve ve 13. století. Renomované norské vokální Trio Mediæval představí program vystavěný na polyfonickém repertoáru souvisejícím s dobovou hudební produkcí v katedrále Notre-Dame v Paříži. Doplní jej i modlitby, žalmy, antifony a hymny ze slavné rukopisné sbírky Speciálník královehradecký.

Honosné prostředí Rudolfovy galerie Pražského hradu rozezvučí 22. července temperamentní Accademia del Piacere. Soubor pod vedením gambisty Fahmi Alqhaie vystoupí s pulsujícím tanečním repertoárem, který posluchače na pár hodin přenese na jih vášnivého Španělska. Program s názvem Barroco y flamenco sleduje neprobádanou oblast vzájemných vlivů mezi historickou podobou španělského flamenca a vývojem barokní hudby na iberském poloostrově.

Na hudební výpravu na jih Evropy zavede návštěvníky i další z koncertů. 28. července se v zámku Troja představí portugalský soubor Sete Lágrimas. V programu s hravým názvem Tururu farara ožije mapa světa hudebními střípky, jež jsou zachycením lidských osudů a emocí a výrazem lásky, víry, veselí i smutku. Tenoristé a umělečtí vedoucí souboru Filipe Faria a Sérgio Peixoto poukáží na provázanost hudby 17. století s lidovou tradicí, ať už v domácím prostředí či v zámoří.

24. července vystoupí v Tereziánském sále Břevnovského kláštera trio v neotřelém složení soprán, kladívkový klavír a klasicistní harfa ve hvězdném obsazení Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Program s názvem Milostný struny hlas dá nahlédnout do hudebního salonu počátku 19. století. Interpreti provedou posluchače dílem vrcholného představitele českého hudebního klasicismu a raného romantismu J. L. Dusíka, jež staví do spojení se skladbami J. Haydna.

Vystoupení polského barokního souboru Orkiestra Historyczna představí hudbu významného raně-barokního skladatele H. I. F. Bibera, rodáka ze Stráže pod Ralskem, který před odchodem do Salcburku působil ve službách kroměřížského arcibiskupa Karla Liechtensteina Castelcorna. 30. července v kostele sv. Šimona a Judy zazní program složený z Biberových sonát pro různé příležitosti, doslova Od krčmy k oltáři.

Svou třítýdenní pouť za historií české a evropské hudby zakončí Letní slavnosti staré hudby v honosném stylu. 6. srpna ožije ve Španělském sále Pražského hradu velkolepě koncipovaný francouzsko-český projekt Grácie a majestát, který připomene 250. výročí úmrtí francouzského skladatele Jeana-Philippa Rameaua, ale také významnou tuzemskou hudební událost, jíž byla pražská korunovace Karla VI. českým králem. V podání špičkových francouzských sólistů Isabelle Druetové a Alaina Bueta a barokního orchestru Collegium Marianum zazní vedle Rameauovy tvorby i orchestrální skladby a árie z oper slavných barokních skladatelů J. J. Fuxe, J. D. Zelenky či J. C. F. Fischera.

Letní slavnosti staré hudby oslavily v tomto roce vedle 15. výročí ještě jednu významnou událost. Ředitelka a zakladatelka Letních slavností Markéta Semerádová byla v březnu oceněna francouzským Řádem umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti Rytíř za šíření francouzské barokní hudby a kulturního dědictví Francie. V průběhu posledních 15 let se v Praze díky jejímu úsilí představily hvězdy jako Philippe Jaroussky, Claire Lefilliâtre, Jean-François Novelli, Arnaud Marzorati, Bruno Cocset, Damien Guillon a Bertrand Cuiller. Ve spolupráci s renomovaným Festivalem v Sablé byla uvedena celá řada jedinečných koncertních i divadelních projektů, například v podání La compagnie l’eventail, La fabrique à théâtre, Stradivaria či Le poême harmonique.


Vstupenky je možné je rezervovat a zakoupit online na www.letnislavnosti.cz Ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro bude předprodej zahájen od 21. května. Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz). Pořadatelé nabízejí také slevy ve výši 10 % studentům a seniorům.Program
PANTALEON – NOVÉ PSALTÉRIUM PRO BAROKNÍ EVROPU
Pondělí 14. 7. 2014, 20:00; Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
A. Caldara, G. P. Telemann, M. Marais
ECHO DU DANUBE (Německo)
Christian Zincke – umělecký vedoucí

NOCTURNE – STŘEDOVĚKÉ NOČNÍ MODLITBY V KATEDRÁLE NOTRE-DAME V PAŘÍŽI
Středa 16. 7. 2014, 20.30; kostel Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1
TRIO MEDIÆVAL (Norsko)
Anna Maria Friman
Linn Andrea Fuglseth
Berit Opheim

BARROCO Y FLAMENCO – KE KOŘENŮM ŠPANĚLSKÉHO FLAMENCA
Úterý 22. 7. 2014, 19.30; Pražský hrad, Rudolfova galerie, Praha 1
ACCADEMIA DEL PIACERE (Španělsko)
Fahmi Alqhai – umělecký vedoucí

MILOSTNÝ STRUNY HLAS – HUDEBNÍ SALON POČÁTKU 19. STOLETÍ
Čtvrtek 24. 7. 2014, 20.00; Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
J. L. Dusík, J. Haydn
Bauwien van der Meer – soprán (Nizozemsko)
Richard Egarr – kladívkový klavír (Velká Británie, Nizozemsko)
Masumi Nagasawa – harfa (Nizozemsko)

TURURU FARARA – PORTUGALSKÉ BAROKO A TRADIČNÍ ZPĚVY ZE ZÁMOŘÍ
Pondělí 28. 7. 2014, 20.00; Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
M. Machado, G. Fernandes, Luís de Milán
SETE LÁGRIMAS (Portugalsko)
Filipe Faria, Sérgio Peixoto – zpěv, umělecké vedení

OD KRČMY K OLTÁŘI – BIBEROVY SONÁTY PRO KAŽDÝ ČAS
Středa 30. 7. 2014, 19.30; kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1
{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA (Polsko)
Martyna Pastuszka – umělecká vedoucí

GRÁCIE A MAJESTÁT – Z BAROKNÍ PRAHY DO KLASICISTNÍ PAŘÍŽE
Středa 6. 8. 2014, 19.30; Pražský hrad, Španělský sál, Praha 1
J. J. Fux, J. D. Zelenka, J. C. F. Fischer, J.-Ph. Rameau
Isabelle Druet – soprán (Francie)
Alain Buet – bas (Francie)
COLLEGIUM MARIANUM (Česká republika)
Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 19. 6. 2014 13:00
Chovancová, Michaela. 2014. 15. Letní slavnosti staré hudby .... Vychytané.cz. [Online] 19. 6. 2014. [Citace: 22. 5. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7964. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/15.-Letni-slavnosti-stare-hudby-...
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.11s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.239.95.36
Serverový čas: středa 22. května 2024 13:01