Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Festival reSITE nabídne recept na lepší život ve městech

Přidat na Facebook
Článek se týká akce
reSITE
středa 18. června 2014 10:00
(konec +- středa 18. června 2014 17:00)
Forum Karlín
Praha 8 - Karlín (CZ)
Vyloučené sociální skupiny, nezaměstnanost, přehlcená doprava, málo, nebo naopak až příliš mnoho zeleně, rozmělnění výstavby, pasivní občané… Téměř s jistotou se v zadání pro zpracovatele územních či strategických plánů objevuje některý z těchto problémů, jež by studie měly řešit.

Festival a odborná konference reSITE, které v nových prostorách Forum Karlín v Praze začíná už za měsíc, nabídne 19. a 20. června bezpočet možností, jak popsané jevy řešit. Pořadatelům se totiž podařilo opět získat skvělé řečníky z celého světa, kteří se o své zkušenosti podělí nejen na konferenci, ale i v rámci několika souběžných workshopů.
Odbornou konferenci opět doplní akce pro nejširší veřejnost. Nejen Pražané se mohou těšit na výstavy, cyklojízdu, přednášky či videomaping tvůrčí jednotky Lunchmeat. Na městské plánovaní a budoucnost měst se zaměřují hned dvě výstavy ve festivalovém centru Forum Karlín. Výstava s názvem Myslet město představí konkrétní příklady transformace deseti světových měst, například Paříže, Lagosu, Londýna, São Paula, Barcelony či Bilbaa. Druhá výstava Who creates the city? připravená Goethe Institutem ve spolupráci s kurátory Deutsches Architekturzentrum Berlin, která představuje vítězné urbanistické projekty programu Weltstadt. Více informací o festivalu a přihlášky na konferenci jsou k dispozici na www.resite.czPořadatelé festivalu reSITE vypsali také fotografickou soutěž o nejzajímavější fotografie příkladných řešení veřejného prostoru nebo zajímavých detailů města a vítěz poté vzejde z veřejného hlasování prostřednictvím facebookové stránky reSITE. Podrobná pravidla soutěže na http://buff.ly/RiezyA. Výherci získají volné vstupenky na konferenci a další zajímavé ceny.
Program konference reSITE byl sestaven tak, aby oslovil nejen developery a investory, architekty a designéry, ale rovněž zástupce municipality – starosty, pracovníky stavebních úřadů nebo odborů rozvoje. O tom, jak může oživené prostranství spojit téměř celé město, přijede přednášet BENEDETTA TAGLIABUE – jedna z mála celosvětově úspěšných architektek, jejíž realizace tržnice St. Catarina v Barceloně je z hlediska městského urbanismu považována za ikonickou. Zcela jiný recept na prosperující a fungující město nabídne VLADIMÍR LEDECKÝ, starosta Spišského Hrhova, který ukázkově integroval romskou komunitu do obnovy a správy majetku, společenského i kulturního života. Dokonce s takovými výsledky, že se do města stěhují lidé z širokého okolí.

Na reSITE tradičně nebudou chybět ani světové hvězdy architektury a urbanismu. K nejvýznačnějším bezesporu patří ADRIAAN GEUZE – spoluzakladatel studia West 8, které je podepsáno pod úchvatným projektem Borneo v Amsterdamu, nové městské čtvrti na vodě. Mnozí jej znají i díky aktuální realizaci nového ostrova Governor Island v New Yorku, který se stane bezplatným přírodním parkem. Revitalizaci jiného ostrova – sv. Patrika v Calgary – řídí další přednášející architekt zvučného jména MARK JOHNSON.

Celkem se během dvou dnů konference, jež se jako první akce tohoto druhu uskuteční v nových prostorách Fora Karlín, představí na tři desítky zkušených a praktikujících odborníků, kteří publiku představí přes sto konkrétních realizací a postupů. „Víme, že na teorii není čas. Naším cílem je, aby si na sedm set očekávaných účastníků odneslo hmatatelné výstupy, řešení, zkušenosti, jak zlepšit život ve městech. Prostor nebude jen v rámci konference, ale i během doprovodného programu,“ říká Martin Berry, zakladatel a ředitel reSITE, jež se svým obsazením vypracovala během tří let na nejprestižnější akci zaměřenou na plánování, architekturu, krajinářství a ekonomiku životního prostředí ve střední Evropě.

reSITE = reCEPT na lepší budoucnost měst
reSITE propojí už podruhé návštěvníky s vizemi zahraničních i zdejších osobností, ukáže, co všechno je ve světě urbanismu možné. Rozvíří diskusi mezi architekty, politiky, urbanisty, developery, krajinnými architekty, ekology, ekonomy, vědci, studenty a vůbec všemi, kdo se zajímají o zlepšení kvality života ve městě.

reSITE= reSPEKTOVANÍ řečníci
O své zkušenosti se podělí na čtyři desítky odborníků světového renomé. Mezi hosty jsou takové hvězdy jako profesor ekonomie na Harvardské univerzitě a specialista na městskou ekonomii Edward Glaeser, exkluzivní kritik deníku The New York Times pro oblast architektury Michael Kimmelman, Michael Desvigne - nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti, zakladatel světoznámého nizozemského studia West 8 Adriaan Geuze, hlavní architekt Moskvy Sergei Kuznetsov či bývalá šéfka dopravního oddělení New Yorku Margaret Newman. Z České republiky účast mimo jiné přislíbili Karel Swarzenberg a Zdeněk Bakala.

reSITE= úspěšně reALIZOVANÉ příklady ze zahraničí
Zapojení občanské iniciativy do rozvoje městské části v Berlíně, konverze industriálních objektů v Kanadě, rekonstrukce čtvrti v St. Louis, projekt chráněného bydlení v Madridu či přestavba Times Square - je mnoho témat, která mohou sdílet megapole typu New Yorku či Londýna s Prahou a i menšími městy v České republice. reSITE je platformou pro výměnu zkušeností, pozitivních příkladů i cest, které se ukázaly jako liché.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 28. 5. 2014 17:00
Chovancová, Michaela. 2014. Festival reSITE nabídne recept na lepší život ve městech. Vychytané.cz. [Online] 28. 5. 2014. [Citace: 29. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7868. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-reSITE-nabidne-recept-na-lepsi-zivot-ve-mestech
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.102s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.192.38.248
Serverový čas: úterý 29. listopadu 2022 08:35