Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Divadelní Odysea startuje již tento pátek v Petrohradě

Do Prahy zamíří mezinárodní přehlídka pohybového divadla v červenci
Přidat na Facebook
Světovou premiérou představení Memories for Life odstartuje již tento pátek 23. května v Petrohradě Meeting the Odyssey, ambiciózní čtyřletý projekt divadelního, tanečního a pohybového mění propojující více než stovku umělců z jedenácti zemí Evropy. V létě se představí i českému publiku, když pod názvem Divadelní Odysea ovládne od 20. do 30. července scénu Divadla Hybernia a Loď Tajemství bratří Formanů.Slavnostní zahájení Meeting the Odyssey tento týden v petrohradském divadle Skorohod bude patřit novému pohybovému představení Memories for Life, jehož choreografie se ujala uznávaná česká tanečnice a choreografka Lenka Vagnerová. První společné dílo v rámci Meeting the Odyssey vzniklo v produkci helsinského Viirus Theatre. V originální mnohojazyčné pohybové inscenaci o lidském putování napříč časem se pod vedením zkušené režisérky Marie Lundström vedle finských, dánských a estonských umělců představí i talentovaný slovenský tanečník ze souboru Lenka Vagnerová & Company Radoslav Piovarči. Po sérii uvedení v Rusku se inscenace od 3. do 6. června přesune do Finska a následně od 16. do 28. června absolvuje hned tři zastávky v Estonsku. Trailer k představení je ke zhlédnutí zde:

Memories For Life trailer from Viirus Theatre on Vimeo.Pražská část Odysey uvede bez mála tři desítky představení, workshopů a koncertů a návštěvníci se mohou těšit také na několik českých premiér. Jedním z vrcholů mezinárodního programu bude inscenace Čekání na déšť (Waiting for the Rain) polského souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora. Jedno z nejstarších polských loutkových divadel ztvární mytický příběh Odyseovy manželky Penelopé. Poprvé uvidí publikum také zatím poslední projekt Lenky Vagnerové, magickou inscenaci Sorcerer, na které spolupracuje s oceňovaným německým choreografem Felixem Landererem. Prostor v programu dostanou i mladí umělci, kteří se se svou tvorbou představí v rámci večera s názvem Esence tance. Dramaturgie nezapomíná ani na nejmenší. V Zítkových sadech u pražské Náplavky vyroste cirkusová aréna Sacra Circus, která nabídne množství dětských představení, dílen a workshopů.

Vstupenky na jednotlivá představení Divadelní Odysey je možné zakoupit v prostřednictvím sítě Ticketportal. Podrobné informace na stránkách www.odysea.pro a na mezinárodních stránkách projektu www.meetingtheodyssey.eu. Čtyřletý projekt jako jeden z mála uspěl v grantovém programu EU Culture. Odyseu v České republice pořádá produkční platforma ProFitArt (www.profitart.cz).

Páteční petrohradské premiéře a slavnostnímu zahájení projektu Meeting the Odyssey předchází také velká tisková konference, které se zúčastní i slavný ruský komik Slava Polunin. Ten mimo jiné zavzpomíná na předchůdce Odysey, legendární mezinárodní divadelní projekt Mir Karavan, který s nákladem divadelního umění brázdil Evropou před pětadvaceti lety.

„Meeting the Odyssey se snaží propojit prvky Homérovy Odyssey se současnými evropskými tématy a příběhy účastníků v každém z měst, do nichž zavítá. Dokonalým příkladem budou tzv. Instants, neboli Představení v přítomném okamžiku. Každá z těchto inscenací se bude inspirovat jinou epizodou Homérova putování a místní mladí umělci ji pak adaptují na podobný příběh z historie a tradice dané země,“ líčí Šárka Pavelková z produkční platformy ProFitArt, která stojí za českou částí projektu. „Tématem pražského představení je Sestup Odyssea do podsvětí,“ dodává.

Dalším z originálních počinů v rámci Divadelní Odysey je večer s vypovídajícím názvem Esence tance. Na základě výzvy byli vybráni mladí umělci a umělecké skupiny, které dostanou jedinečnou příležitost představit ukázky své tvorby. Výsledný mix nabídne pestrou paletu žánrů od tance, přes fyzické divadlo až k novému cirkusu. Na posledně jmenovaný se zaměří Duo Hand to Violin, pohybová skupina Loco:Motion uvede představení Kisnet, Katarína Kalivodová a Martin Talaga nabídnou pod názvem BOI svou fúzi tance, tělesné akce, písně a hlasu a Lukáš Karásek s Florentem Golfierem představí fyzické divadlo s originálním názvem Tešlon a Frkl. Stejní umělci se zároveň pod vedením uznávaného sardinského souboru Cada Die Teatro zapojí do již zmiňovaných Instant Prague.

Pečlivě sestavený program Divadelní Odysey uvede i uznávané osobnosti domácí scény. S cenou Alfréda Radoka oceněným představením SCLAVI / Emigrantova píseň se do Prahy vrátí mezinárodně proslulé divadelní studio Farma v jeskyni pod vedením Viliama Dočolomanského. Na jedinečnou výpravu do tajemného světa argentinského tanga pozve ve své inscenaci s názvem Quilombo uznávaná česká tanečnice Patricie Poráková.Výrazné zastoupení bude mít v programu tvorba jedna z našich předních tanečnic a choreografek Lenky Vagnerové. Spolu se svým tanečním souborem uvede hned čtyři představení. Kromě již zmiňované premiéry Sorcerera nabídne i cenami ověnčený kus Jezdci, věnující se schopnosti člověka koexistovat s ostatními živými organismy, a La Lobu, představení, které staví na dvou výrazných jevištních osobnostech – zpěvačce Janě Vébrové a tanečnici Andree Opavské. Dalším festivalovým lákadlem pak bude Cenou diváka České taneční platformy oceněné představení Mah Hunt o vztahu mezi dvěma lidmi.

Aréna v Zítkových sadech bude patřit zejména doprovodnému programu pro velké i malé. Vedle koncertů a představení nabídne i interaktivní dílny a workshopy pro celou rodinu. Představí se například soubory Sacra Circus a Squadra Sua či herci z Divadla Minor.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 28. 5. 2014 16:00
Chovancová, Michaela. 2014. Divadelní Odysea startuje již tento pátek v Petrohradě. Vychytané.cz. [Online] 28. 5. 2014. [Citace: 6. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7867. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Divadelni-Odysea-startuje-jiz-tento-patek-v-Petrohrade
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.112s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.121.117
Serverový čas: úterý 6. prosince 2022 18:30