Jedinečná a unikátní edice Původní česká detektivka nakladatelství MOBA slaví. Právě vychází dvoustý titul.
Edice Původní česká detektivka patří ke kmenovým edicím nakladatelství MOBA. Za čtrnáct let existence (tedy od roku 2000), bylo dosud vydáno na dvě stě knižních titulů (svazek č. 200 vychází právě nyní) od 60 autorů, které se setkaly s příznivým čtenářským ohlasem. Pokud by se všechny svazky v edici položily vedle sebe, měřila by tato řada knih přes 5 metrů, vážila by asi 75 kg, obsahovala by 49 000 stran a téměř 13 000 000 slov. Průměrný čtenář by všechny svazky v edici četl téměř 3 roky. Řada detektivních románů z této edice byla zfilmována (Na vlky železa, Poklad byzantského kupce, Poslední pád mistra Materny, Smrt talentovaného ševce, Bláznova smrt).
Petr Lovecký ze zmiňovaného nakladatelství k tomu dodává: „Naším cílem bylo vytvořit silnou edici původní české detektivní literatury, jež by navázala na nejlepší tradici české detektivní tvorby. Jsme na ni patřičně hrdí a děkujeme všem jejím čtenářů za přízeň. Dnes nabízíme našim čtenářům pestrou paletu autorů všech generací, mezi nimiž jsou jak klasici detektivního žánru – např. Václav Erben, Josef Škvorecký a Jan Zábrana, tak i autoři střední generace či autoři začínající. Tato široká nabídka je zárukou toho, že si v naší edici vyberou opravdu všichni milovníci detektivního žánru. Vedle klasických detektivních románů vychází v edici též soubory kratších novel či povídek,“ a dodává: „Dlouhodobě spolupracujeme s některými členy České asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury (AIEP), již několik let pořádáme literární soutěž O poklad byzantského kupce (letos 11. ročník), která je určena především začínajícím autorům detektivního žánru. Třebaže většina příběhů se odehrává zejména v českém prostředí, může se čtenář dostat prostřednictvím knih i do míst vzdálenějších, např. v detektivkách Jana Cimického do Paříže, v detektivkách Hany Whitton či B. M. Horské do Anglie, nebo dokonce až na Kanárské ostrovy s detektivkami Heleny Hardenové.“
200. titulem je kniha Zuzany Rampichové Příliš vysoké podpatky z nemocničního prostředí.
Každého dříve či později doženou důsledky jeho vin. O tom se během pouhého týdne přesvědčí osazenstvo jednoho uzavřeného oddělení v malé nemocnici. Ať už jde o lži, anebo naopak o jejich odhalování, o podvádění, krádeže, předstírání či žárlivost, následkům nakonec neujde nikdo. A zoufalá snaha o jejich zastření vede nakonec až ke smrti půvabné Tiny. Úmrtí – i někoho tak mladého – není v nemocnici ničím zvláštním, ale nedá spát Tomášovi ani Martinovi, který už má s násilnou smrtí své zkušenosti. Tito spolunocležníci z pokoje číslo čtyři jsou první, kdo si uvědomí, že tady něco nehraje. Nezvratné důkazy však přijdou bohužel až s další obětí…
Zajímavosti edice Původní česká detektivka:
- v edici vyšlo za 14 let její existence 200 knih 60 českých autorů
- nejprodávanější knihou v edici jsou Trable anglického šlechtice v Čechách Václava Erbena, tato kniha vyšla celkem ve třech vydáních
- velice oblíbené u čtenářů jsou detektivní příběhy z konkrétních zeměpisných míst
- autoři detektivek mají nejen běžná občanská povolání (učitel, právník, lékař, podnikatel, IT specialista, novinář), ale i netradiční (profesionální hráč golfu či ředitelka strojírenské firmy)
- nejmladšímu publikujícímu autorovi bylo 18 let a nejstaršímu publikujícímu autorovi 87 let
- pokud by se všechny svazky v edici položily vedle sebe, měřila by tato řada knih přes 5 metrů, vážila by asi 75 kg, obsahovala by 49 000 stran a téměř 13 000 000 slov; průměrný čtenář by všechny svazky v edici četl téměř 3 roky
- řada detektivních románů z edice PČD byla zfilmována (Na vlky železa, Poklad byzantského kupce, Poslední pád mistra Materny, Smrt talentovaného ševce, Bláznova smrt)
- mnoho autorů spolupracovalo na scénářích detektivních seriálů a filmů (Eva Kačírková, Václav Erben, Naďa Horáková, Miloš Smetana, Zdeněk Třešňák, Jiří Sequens, Karel Štorkán)
- původní česká detektivka je registrovaná ochranná známka, kterou vlastní nakladatelství MOBA
Edice Původní česká detektivka v průběhu let prokázala, že detektivní literatura je nadčasovou záležitostí, která nepodléhá módním vlnám. Krimi literatura už dávno není pokleslý žánr, jak dokazují velká jména typu Chandlera, Simenona, Blacka, Zábrany a Škvoreckého, a stále má čtenářům co nabídnout.
Dodala: Johana Turner