Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Violoncellista Yo-Yo Ma vystoupí po 21 letech v Praze

Fenomenální Yo-Yo Ma rozezní své čtyři struny na GALA pro Struny podzimu již za dva týdny
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
GALA pro Struny podzimu: Yo-Yo Ma
neděle 27. dubna 2014 21:00
(konec +- pondělí 28. dubna 2014 04:00)
Španělský sál Pražského hradu
Praha (CZ)
Držitel šestnácti cen Grammy, ikona hudebního světa a hledač nových cest propojující tradici s modernou napříč hudebními styly – jedinečný violoncellista Yo-Yo Ma vystoupí po dlouhých 21 letech v Praze. Stane se tak za dva týdny 27. dubna na Jarním GALA pro Struny podzimu ve Španělském sále Pražského hradu.

Yo-Yo Ma je mužem širokého rozhledu a aktivit, překračující běžné angažmá hudebního virtuóza. Pracuje v širokém společenském kontextu od vzdělávání mladých hudebníků až po neúnavnou propagaci hudby jako důležitého kultivačního nástroje vedoucího k porozumění mezi lidmi. Se stejným zápalem hraje v prestižních koncertních sálech, na inauguraci amerických prezidentů i uprostřed obchodního centra. Světová pódia sdílí jak s největšími postavami hudební historie se stejně nakažlivou energií, tak se studenty a hudebními nadšenci.

Yo-Yo Ma na exkluzivním večeru Strun podzimu vystoupí po boku své dvorní pianistky Kathryn Stott. Společně přednesou skladby Igora Stravinského, Heitora Villa-Lobose, Astora Piazzolly, Manuela de Fally i Antonína Dvořáka, kterého Yo-Yo Ma zařadil na program speciálně pro tuto událost. „My jsme v Americe Dvořákovi skutečně tak vděční! Za to, jaký velký otisk své osobnosti a své hudební filozofie tu zanechal a co pro americkou hudbu vytvořil v celé její historii, přestože tu byl v podstatě tak krátce. Vždyť si uvědomte, že Dvořákovi studenti později vyučovali mimo jiné takové osobnosti, jako byli George Gershwin, Duke Ellington a Eric Copland…“ vyznává se Yo-Yo Ma z obdivu ke skladateli v rozhovoru pro časopis Harmonie.

Každý účastník této nevšední události získá nejen nezapomenutelný hudební zážitek, ale zároveň podpoří přední hudební festival s vytříbenou dramaturgií. Opět se tak spojí světy byznysu a umění, osvícených donátorů a vynikajících umělců. Koncert bude živě přenášet Český rozhlas Vltava. Na koncert v tuto chvíli zbývají poslední vstupenky v cenách od 2 500 Kč. Více informací na www.strunypodzimu.cz

Yo-Yo Mův talent je rozkročen od vážné hudby přes world music až po kvalitní popové projekty, jmenujme namátkou častou spolupráci s Bobbym McFerrinem, ale i taková jména jako Leonard Bernstein, Rudolf Firkušný, Itzhak Perlman nebo Philip Glass. Jeho projekt Silk Road Ensemble sdružuje špičkové hudebníky z mnoha kultur. Vystoupil před osmi americkými prezidenty, věnuje se vzdělávání mladých umělců a propagaci hudby, působí jako poradce prezidenta Obamy. Jeho schopnost vidět hudbu a její význam v širokých souvislostech jej spojuje s ideami Strun podzimu a jejich dramaturgií i štědrými donátory. „Hudba spojuje lidi. A právě hudební festivaly jsou mírumilovnou cestou, jak svést lidi dohromady. Víte, dnes je vše komplikovanější, každý je dnes stále více a více zaměstnán. A právě festivaly se svým pojetím snaží udělat prostor k oslavě hudby. Přináší určitý ohraničený čas, kdy se něčemu věnujeme a soustředíme se, poznáváme nové…," vysvětluje Yo-Yo Ma.Jarní Gala pro Struny podzimu spojí na pódiu i v auditoriu ty, kteří chápou nezastupitelnou roli hudby a bohatých emocí, jimiž umí obohatit kulturní i společenský život. Pořadatelé festivalu, jeho příznivci a podporovatelé jistě mohou potvrdit slova letošního protagonisty: „Myslím, že hudba je součástí všech podnětů, které nás dokáží přimět snít a různé zážitky i místa si lépe pamatovat. Netvrdím, že hudba může zajistit mír nebo nás přímo vyléčit. Co je ale podstatné, dává nám v životě smysl. Mnoho věcí můžeme měřit na politické nebo ekonomické hodnoty, nemůžeme ale změřit význam hudby v našem životě..." Celý rozhovor s Yo-Yo Mou, ze kterého je citováno, je k dispozici na www.casopisharmonie.cz


Profesionální „CV“ Yo-Yo My je opravdu pestré. Na jednu stranu vystupoval už pro osm amerických prezidentů (naposledy při inauguraci Baracka Obamy), na stranu druhou se angažuje v hudebním vzdělávání chudých komunit po celém světě. Jeho mistrovství obdivují jak milovníci klasické hudby, tak ti, kterým jeho Silk Road Ensemble otevřel svět world music. Yo-Yo ozdobil svou účastí také pečlivě vybrané nahrávací projekty z oblasti pop music. Ať už hraje klasický repertoár, world music či projekty z oblasti populární hudby, je pokaždé jednoduše dokonalý, suverénní a pokorný zároveň.

Kromě šestnácti cen Grammy připomeňme prezidentskou Medaili svobody z roku 2010 nebo Polar Music Prize z roku 2012. Pan Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD. Yo-Yo Ma často spolupracuje s hudebníky nejrůznějších stylů a národností. K nejznámějším a žánrově nejzajímavějším patří jeho album Hush se zpěvákem Bobbym McFerrinem, Appalachia Waltz a Appalachian Journey s Markem O'Connorem a Edgarem Meyerem a také dvě pocty brazilské hudbě Obrigado Brazil a Obrigado Brazil - Live in Concert ověnčené cenami Grammy.

Prominentní britská klavíristka a dlouholetá komorní spoluhráčka Yo-Yo My Kathryn Stott se jakožto specialistka na tango podílela významnou měrou mj. na jeho CD Soul Tango a Obrigado Brazil. Pro značku Hyperion nahrála komplet sólových děl Gabriela Faurého, dále spolupracuje například s Trulsem Mørkem, Christianem Poltérou, klavírním triem Hermitage, Guyem Johnstonem nebo se smyčcovým kvartetem Doric.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 18. 4. 2014 08:00
Chovancová, Michaela. 2014. Violoncellista Yo-Yo Ma vystoupí po 21 letech v Praze. Vychytané.cz. [Online] 18. 4. 2014. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7702. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Violoncellista-Yo-Yo-Ma-vystoupi-po-21-letech-v-Praze
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.077s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 15:33