Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Meeting the Odyssey v Praze

Panevropský projekt Meeting the Odyssey s nákladem špičkového pohybového umění v létě připluje i do Prahy
Přidat na Facebook
Jedna loď plná umělců z nejrůznějších koutů Evropy, více než třicet divadelních představení - z toho tři premiérová. To je náklad, který do Česka v červenci 2014 přiveze Divadelní Odysea, česká zastávka na čtyřleté plavbě mezinárodního projektu Meeting the Odyssey. Počínaje 20. 7. obsadí festival na deset dní tři atraktivní pražské scény – Divadlo Hybernia, Loď Tajemství bratří Formanů a cirkusovou arénu souboru Sacra Circus, která vyroste v Zítkových sadech u pražské Náplavky.

„Divadelní Odysea je jedna velká inspirativní a dobrodružná výprava současnou evropskou pohybovou scénou. Inspiraci jsme našli v Homérově Odyssee, jejíž prvky se budou prolínat se současnými evropskými tématy a příběhy účastníků v každém z míst, do nichž loď zavítá,“ popisuje Šárka Pavelková z produkční platformy ProFitArt, která projekt v České republice pořádá. „Odysea je však i cesta sama o sobě. Jejím cílem je spojovat lidi, objevit nové umělecké prostory a kulturní přístupy. A zároveň pojmenovat, co jednotlivé národy a kultury v Evropě spojuje. Tedy kromě řek a vody, které jsou leitmotivem projektu.“

Pečlivě sestavený program Divadelní Odysey nabídne jak vynikající zahraniční soubory, tak špičky domácí scény. Jedním z vrcholů celého mezinárodního programu bude představení Čekání na déšť (Waiting for the Rain) polského Opolski Teatr Lalki i Aktora. Jedno z nejstarších polských loutkových divadel představí inscenaci s mezinárodním obsazením, v níž se na jevišti setkají herci, muzikanti, tanečníci i loutky.

Hned čtyři představení, z toho jedno premiérové, uvede soubor jedné z našich předních tanečnic a choreografek Lenka Vagnerová & Company. S Cenou Alfréda Radoka oceněným představením SCLAVI / Emigrantova píseň připluje mezinárodně proslulé Divadelní studio Farma v jeskyni pod vedením Viliama Dočolomanského.

Ačkoliv Odysea přistane až za tři měsíce, vstupenky na jednotlivá představení v Divadle Hybernia a na Lodi Tajemství bratří Formanů bude možné zakoupit již od 10. dubna prostřednictvím běžných předprodejních portálů. Podrobné informace na stránkách www.odysea.pro a na mezinárodních stránkách projektu www.meetingtheodyssey.eu. Odyseu v České republice pořádá produkční platforma ProFitArt (www.profitart.cz) – čtyřletý projekt jako jeden z mála uspěl v grantovém programu EU Culture.

Letní Praha skýtá mnohá potěšení a letos k nim přibude další. 20. července přistane na pražské Výtoni loď plná umělců a uměleckých skupin všeho druhu, kteří do České republiky dorazí v rámci projektu Odysea. Ta je součástí mezinárodního programu Meeting the Odyssey, který v následujících třech letních sezónách (2014 – 2016) propluje téměř celou Evropou. Spojuje více než 100 umělců a uměleckých skupin z jedenácti zemí Evropy, kteří odehrají více než 100 představení.

Nabídne témata jak současná, tak mytologická - inspirovaná Homérovým veledílem. A zároveň bude objevovat nové umělecké prostory a kulturní přístupy skrze vzájemnou spolupráci umělců z různých zemí. V každém z měst, v nichž Divadelní Odysea zakotví, převypráví jednu z epizod Odysseova putování, která bude mladými umělci pod vedením členů italského divadla Cada Die Teatro adaptována na podobný příběh z historie dané země. Inscenace nesou příznačný název Instants, neboli Představení v přítomném okamžiku.

Jedním z nejlákavějších dílků pražské festivalové skládačky budou jistě choreografie Lenky Vagnerové, která je úspěšná na české i mezinárodní scéně. Spolu se svým tanečním souborem uvede hned čtyři svá představení. Nabídne cenami ověnčený kus Jezdci, věnující se schopnosti člověka koexistovat s ostatními živými organismy, a La Lobu, představení, které staví na dvou výrazných jevištních osobnostech – zpěvačce Janě Vébrové a tanečnici Andree Opavské. Dalším festivalovým lákadlem pak bude Cenou diváka České taneční platformy oceněné představení Mah Hunt o vztahu mezi dvěma lidmi. Značnou pozornost na sebe nesporně strhne i zatím poslední projekt Vagnerové, magický Sorcerer, na kterém spolupracuje s oceňovaným německým choreografem Felixem Landererem a který si v rámci Odysei odbude svou premiéru.Ojedinělý projekt přiveze další velká žena domácí scény Patricie Poráková. Její Quilombo zprostředkuje fascinující pohled na svět argentinského tanga. Mezi premiérové kousky patří také představení Čekání na déšť z dílny polského loutkového souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora. V inscenaci s mezinárodním obsazením se na jevišti potkají herci, muzikanti, tanečníci a loutky. Ozdobou programu bude SCLAVI / Emigrantova píseň, projekt v Praze tvořícího mezinárodního divadelního souboru Farma v jeskyni, jenž se antropologicky zaměřuje na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu.

Divadelní Odysea kromě jednotlivých představení nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty a workshopy, zkrátka nepřijdou ani ti nejmladší. Program v cirkusové aréně Sacra Circus v Zítkových sadech bude převážně určen právě dětem. Postarají se o něj například soubory Sacra Circus a Squadra Sua či herci z Divadla Minor.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 10. 4. 2014 14:30
Chovancová, Michaela. 2014. Meeting the Odyssey v Praze. Vychytané.cz. [Online] 10. 4. 2014. [Citace: 24. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7654. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Meeting-the-Odyssey-v-Praze
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.076s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.235.188.113
Serverový čas: neděle 24. září 2023 06:17