Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Dvořákova Praha zveřejnila program

Nabídne Zimermana, Repina, Mehtu, Izraelskou filharmonii i téměř zapomenutá díla geniálního skladatele
Přidat na Facebook
Nebývalou koncentraci světových orchestrů a hvězdných sólistů nabídne letos mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha oslavující již sedmým rokem génia české hudby. Od 8. do 22. září zavítají do Prahy věhlasná hudební tělesa jako Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman, podle mnohých nejvýznamnější klavírista současnosti, který v Praze nevystoupil dlouhých 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

Výsostné postavení má rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, který do série Dvořák Collection přispěje vzorovým provedením 3., 5. a 7. symfonie Antonína Dvořáka a provedením všech tří instrumentálních koncertů, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Poprvé je kuratelou komorního programu pověřen významný interpret, jímž je letos violoncellista Jiří Bárta, který přizval ke spolupráci věhlasné hráče od Vadima Repina po Kvarteto Ebène.

Program Dvořákovy Prahy zdobí jak ikonické skladby Antonína Dvořáka, tak skladby uváděné zřídka nebo vůbec. Své místo v programu mají Dvořákovy vzory i jeho pokračovatelé, velikáni světové hudby od 17. po 20. století. Dojde i na skutečnou dramaturgickou lahůdku: novodobou premiéru Dvořákovy první opery Alfred v koncertní verzi. Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v prodeji od dnešního dne. Více informací na www.dvorakovapraha.cz

Sedmý ročník festivalu Dvořákova Praha letos již nese rukopis uměleckého ředitele Marka Vrabce, který přichází s řadou novinek. „Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení opery Alfred, které bude jistě velkou událostí...,“ uvádí k aktuálnímu ročníku Marek Vrabec. Vznikla také exkluzivní programová řada Dvořák Collection I, v rámci které letos v podání České filharmonie, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea budou uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí. Zcela mimořádnou nejen festivalovou událostí bude novodobá premiéra koncertní verze Dvořákovy operní prvotiny Alfred v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heiko Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů.

Před festivalové publikum předstoupí hned několik světových orchestrů. Za událost festivalu i sezony lze považovat závěrečný koncert Izraelské filharmonie dirigované Zubinem Mehtou. Vysokou úroveň má rovněž Polský národní rozhlasový symfonický orchestr, jehož koncert činí hvězdným účast fenomenálního pianisty Kristiana Zimermana. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači vokálního umění - do Prahy zamíří prestižní a cappella soubor Ars Nova Copenhagen, který se poslední festivalovou neděli postará o spirituální zklidnění po festivalovém hodokvasu před závěrečným koncertem Izraelské filharmonie.

Další festivalovou novinkou je programová linie komorních koncertů, která byla letos svěřena Jiřímu Bártovi, jenž v roli kurátora pozval na Dvořákovu Prahu prestižní zahraniční i tuzemské ansámbly i výtečné sólisty. „Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzívním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění. To společně s nápaditou dramaturgií Jiřího Bárty, prostředím Anežského kláštera a komorními hráči světového kalibru vytvoří mimořádnou atmosféru," vysvětluje Marek Vrabec. Pozvání přijali například Kvarteto Ebène, jedinečný Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

V loňském roce úspěšně započatá série výprav Po stopách A.D. v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic, kde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná „Zlonické zvony" a návštěvníci budou blíže obeznámeni se zlonickou kapitolou v životě mistra. Výlety do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák, jsou festivalovou ouverturou, na které zní hudba v tzv. autentické interpretaci v co nejautentičtějším prostředí. Vloni to byla v kapli lužanského zámku Dvořákova „Lužanská" Mše D dur.

Festival Dvořákova Praha si je vědom své odpovědnosti vůči mladým talentům. Svůj Den D, debutový den na Dvořákově Praze zažijí tři mladí klavíristé, sestry Naughtonovy a Jan Lisiecki, kteří sice v Praze debutují, ale jejich dráha má v zahraniční již hvězdné parametry. Debutový den je současně Casual Friday Dvořákovy Prahy, který poskytuje mladému publiku příležitost zažít v neformálním oblečení festivalovou atmosféru za zvýhodněnou cenu. Festival nezapomíná ani na program pro nejmenší - druhou festivalovou sobotu nabídne hravé odpoledne, které vyvrcholí unikátním duem umělců Igudesman & Joo. Nejen pro rodinné publikum je určena další festivalová novinka, kterou je nedělní dopolední matiné lákající na hudbu W. A. Mozarta, J. Myslivečka a J. L. Dusíka i Sachrův dort.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha je dlouhodobě velkoryse podporován mecenášem kultury panem Karlem Komárkem a investiční skupinou KKCG. Karel Komárek říká: „Nekomerční hudební festival nejvyšších standardů nemůže bez finančních prostředků ze soukromých zdrojů existovat. Dlouhodobou podporu festivalu, jehož cílem je interpretace díla českého velikána Antonína Dvořáka, vnímám za svou občanskou povinnost i společenskou odpovědnost a součást podnikatelské filosofie a kultury celé skupiny KKCG.“

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavede do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu.Představení programu festivalu Dvořákova Praha 2014

Za Antonínem Dvořákem do Zlonic
V předvečer zahájení Dvořákovy Prahy, 7. září, se uskuteční další z výprav Po stopách A.D. Tentokrát festival pozve publikum do Zlonic na Kladensku, kde dospívající Dvořák získal základy hudebního vzdělání. V provedení na dobové nástroje a v autentickém prostředí kostela Nanebevzetí Panny Marie zazní v podání souboru Musica Florea Dvořákova málo uváděná 1. symfonie zvaná „Zlonické zvony”. Návštěvníci mohou na koncert využít festivalovou dopravu z Prahy.

Symfonie a koncerty Antonína Dvořáka v podání České filharmonie a Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského
Umělecké vedení festivalu si dalo za cíl uvést v průběhu nadcházejících dvou let v rámci série Dvořák Collection kompletní symfonie Antonína Dvořáka. V letošním roce zazní všechna lichá čísla symfonií, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí a v různých interpretacích. Jako první bude provedena již zmíněná Symfonie č. 1. v rámci festivalové ouvertury ve Zlonicích.

Při slavnostním zahajovacím večeru 8. září zazní v Rudolfinu Symfonie č. 3 Es dur v podání rezidenčního orchestru Dvořákovy Prahy České filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem. Společně s brilantním českým houslistou Josefem Špačkem provedou také Dvořákův vrcholný Houslový koncert a moll.

Ve vzorové interpretaci Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií festivalový program nabídne také 5. a 7. Dvořákovu symfonii. 12. září zazní symfonie č. 5 F dur, a to společně s Klavírním koncertem g moll. Mimořádně náročný sólový part koncertu přednese teprve sedmnáctiletý, talentovaný čínský klavírista Niu Niu.

14. září pak festival nabídne Dvořákovu Symfonii č. 7 doplněnou o Violoncellový koncert h moll, ve kterém se jako sólista představí mladý arménský violoncellista Narek Hakhnazaryan. Oba mladé talenty na festivalové debuty osobně připraví šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Ikonické 9. symfonie „Z Nového světa“, jež ve festivalovém programu nesmí chybět, se 16. září ujme proslulý Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva. V druhé půli koncertu zazní Prokofjevův koncert č. 2 g moll, jehož sólového partu se chopí přední ruský houslový virtuóz Vadim Repin.

Dvořák Collection bude pokračovat v příštím roce uvedením 2., 4., 6. a 8. symfonie Antonína Dvořáka. „Dvořák Collection uspokojuje nároky zahraničních i domácích sběratelů dvořákovských zážitků, každoročně budeme prezentovat jeden takový komplet a v budoucnu se takto můžeme věnovat i dalším velkým symfonikům,“ konstatuje umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Světové orchestry v čele s Izraelskou filharmonií a Zubinem Mehtou
Hostování světových symfonických orchestrů vzbudí vždy zájem publika i médií. Dvořákova Praha jich pro 7. ročník pozvala hned několik. Závěrečný koncert festivalu se stane nejen jeho předpokládaným vrcholem, ale i sledovanou událostí. Poslední tóny letošní Dvořákovy Prahy budou 22. září patřit Izraelské filharmonii v čele s šéfdirigentem Zubinem Mehtou, jenž toto těleso přivedl mezi naprostou světovou orchestrální špičku. Na závěrečném večeru zazní díla Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta či Richarda Strausse.

Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu, který je právoplatným vyslancem polské kultury, představí 9. září Brahmsovu Symfonii č. 1. a Beethovenův koncert pro klavír a orchestr zv. „Císařský”. Sólový part zazní v podání jednoho z největších žijících pianistů dneška - Krystiana Zimermana, který v Praze vystoupí po dlouhých 33 letech.

Elitní členové Berlínské a Vídeňské filharmonie společně tvoří Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Ansámbl, u jehož zrodu stál Sir Simon Rattle, spojuje pod vedením Rainera Honecka noblesu a dokonalý zvuk rakouské tradice s německou energičností a virtuózní brilancí. 11. září v jejich podání zazní Dvořákova Serenáda pro smyčce E dur a Mozartova Sinfonia concertante pro housle, violu a orchestr Es dur. V září do Prahy zavítá i již výše zmíněný Velký symfonický orchestr Čajkovského a renomované Concerto Köln.Komorní koncerty pod kuratelou Jiřího Bárty
Další dramaturgickou novinkou festivalu je komorní řada, jež byla letos poprvé připravena v úzké spolupráci s mezinárodně uznávaným interpretem. V Roce české hudby volba padla na violoncellistu Jiřího Bártu, který pro festival sestavil sérii komorních koncertů od Mozarta po Schönberga. 10. září se na jednom podiu sejdou kreativní francouzské Kvarteto Ebène, jež se pohybuje s lehkostí a nadšením mezi hudebními žánry a styly, tuzemské Bennewitzovo kvarteto, Jiří Bárta a francouzský violista Antoine Tamestit. Během večera zazní romantické kusy Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Arnolda Schönberga.

Respektovanému Kvartetu Ebène bude patřit i následující večer. Společně s Jiřím Bártou odehrají v Nokturnu, v rámci koncertu od 21.30, Mozartovo Divertimento F dur a Schubertův Smyčcový kvintet C dur. O den později 12. září přivítá Jiří Bárta v programu, který ilustruje středoevropské kulturní prostředí mezi lety 1890 a 1920, další špičkové interpretační osobnosti – klarinetistku Ludmilu Peterkovou, houslistku Chloë Hanslip, violistu Vladimíra Bukače, violoncellistu Jakuba Tylmana a klavíristu Konstantina Lifschitze. Sólisty doplní Bennewitzovo kvarteto. V rámci večera zazní Smyčcový sextet Ervína Schulhoffa, Trio pro klarinet, violoncello a klavír d moll Alexandera Zemlinskeho, Duo pro housle a violoncello Bohuslava Martinů a Kvartet pro klavír, housle, violu a violoncello a moll Josefa Suka.

Tři výsostná kvarteta se na Dvořákově Praze sejdou 13. září – španělské Kvarteto Casals, domácí Pavel Haas Quartet a Talichovo kvarteto, aby vzdaly poctu české kvartetní škole. Ta byla a je pojmem už od dob Českého kvarteta, ve kterém hrál mj. Josef Suk, přes éru Smetanova kvarteta až po dnešní kvartetní interpretační špičku. Na programu je Beethovenův kvartet v podání Kvarteta Casals a Janáčkův kvartet „Listy důverné“ v interpretaci kvarteta Pavla Haase. O vyvrcholení kvartetního večera se postará letos půl století existence slavící Talichovo kvarteto, které společně se členy kvarteta Pavla Haase přednese Dvořákův sextet.

15. září bude patřit hned dvěma koncertům. Intimnímu komornímu písňovému recitálu rakouského pěvce Wolfganga Holzmaira, který je nekorunovaným králem tohoto oboru. Na programu nebudou chybět německé písně Schuberta či Strausse, umělec vzdá hold i českým autorům Bohuslavu Martinů, Leoši Janáčkovi a rodákovi z Kaliště u Humpolce, Gustavu Mahlerovi. Druhý z pondělních koncertů bude symbolickým vyvrcholením Komorní řady Dvořákovy Prahy. V první části zazní v podání letošního kurátora komorní řady Jiřího Bárty v původní verzi méně známý Dvořákův Koncert A dur pro violoncello a klavír. Dále zazní monumentální Čajkovského trio a moll v interpretaci mezinárodního tria Vadim Repin, Jiří Bárta a Konstantin Lifschitz.

Premiéra Dvořákovy prvotiny Alfred a vokální soubor v Týnském chrámu
Pro mnohé bude největším počinem Dvořákovy Prahy koncertní uvedení první Dvořákovy opery Alfred. Dílo, jež Dvořák zkomponoval ve svých devětadvaceti letech, bylo dosud nastudováno pouze jednou, navíc v českém překladu. 17. září zazní na Dvořákově Praze s původním německým textem, festivalové provedení lze proto považovat za světovou premiéru. Nastudování se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Českým filharmonickým sborem Brno se ujme německý dirigent Heiko Mathias Förster. „Chceme nabízet vedle časem prověřených a často hraných děl také díla méně uváděná, či dokonce zapomenutá, jejichž novodobá premiéra může vejít do historie, či dokonce změnit jejich osud,“ dodává Marek Vrabec. Na Dvořákově Praze vznikne v koprodukci Českého rozhlasu a vydavatelství ArcoDiva historicky první nahrávka Dvořákova Alfreda.

Předposlední festivalový den 21. září bude patřit proslulému kodaňskému vokálnímu souboru Ars Nova Copenhagen. Pod vedením uznávaného sbormistra Paula Hilliera zazní podmanivě působivé a cappellové duchovní skladby rozkročené dobou vzniku mezi středověk a současnost. V jedinečném chrámovém prostoru se mohou posluchači těšit na díla minimalistického mága Arvo Pärta, gruzínské autorky Nino Janjgava, britského mystika Johna Tavenera, ale také na anglickou a italskou hudbu 13. a 14. století.

Koncerty pro mladé, rodinný den i nedělní matiné
Dvořákova Praha i letos nabízí koncerty debutujících umělců nejen pro mladé publikum, ale i program pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče. Datum 19. září nese v programu označení Den D. „Jsme si vědomi zodpovědnosti vůči nejmladší generaci. Jeden z večerů jsme tak hlavní festivalové pódium ve Dvořákově síni Rudolfina věnovali mladým, avšak z našeho pohledu jedinečným talentům, “ vysvětluje Marek Vrabec. Ve dvou profilových recitálech vystoupí tři mladí umělci – klavírista Jan Lisiecki a sesterské klavírní duo Christina a Michelle Naughton. Pro členy Klubu mladých Dvořákovy Prahy platí cenově výhodné vstupné, navíc není vyžadován formální večerní společenský oděv.

Letošní festivalovou novinkou je nedělní dopolední mozartovské matiné, které 14. září kromě vybraného klasicistního hudebního menu nabídne o přestávce Sacher dort a vídeňskou kávu. V podání předního německého souboru v oboru interpretace staré hudby Concerto Köln zazní vedle Mozarta i díla jeho českých současníků, Jana Ladislava Dusíka a „božského Čecha“ Josefa Myslivečka.

Po loňském úspěchu patří druhá festivalová sobota 20. září dětem a jejich rodičům. Pod širým nebem pořadatelé přiblíží zábavnou formou inspirativní osobnost Dvořáka a Prahu Dvořákovy doby. Rodinný den vyvrcholí prvním pražským vystoupením dua Igudesman & Joo s programem „A Little Nightmare Music“. Dvojice komiků, slibující nejen jedinečný humor, ale i skvělou virtuozitu, osloví publikum všech generací.

Předprodej vstupenek
Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty byl zahájen dnes, 18. března 2014. Vstupenky jsou dostupné online na www.dvorakovapraha.cz, ve festivalové prodejní síti nebo ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy na adrese Palackého 740/1, Praha 1, 3. patro, e-mail vstupenky@dvorakovapraha.cz, tel. +420 606 021 050. Vstupenkové centrum je otevřeno od 18. 3. do 27. 6. a od 18. 8. do 22. 9. pondělí – čtvrtek 10.00 – 18.00 hod., pátek 10.00 – 15.00 hod. Nejen v období letní přestávky (od 28. 6. do 17. 8.) je možné nakupovat a vyzvedávat vstupenky také v prodejní síti Sazka Ticket, Ticketpro a Eventim. Festivalová pokladna v Rudolfinu (nám. Jana Palacha, Praha 1, tel. +420 227 059 234) bude otevřena od 18. srpna až do ukončení festivalu.

Dvořákova Praha letos opět nabízí cenově výhodný Věrnostní program, zájemci po bezplatné registraci získají za každých vynaložených 2 000 Kč slevovou poukázku v hodnotě 200 Kč, kterou mohou uplatnit při dalším nákupu. Slevové kategorie Student (Klub mladých), Učitel, Senior, ZTP a ZTP-P přinášejí zvýhodnění pro tyto skupiny obecenstva. Bližší informace jsou k dispozici na www.dvorakovapraha.cz

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 25. 3. 2014 18:00
Chovancová, Michaela. 2014. Dvořákova Praha zveřejnila program. Vychytané.cz. [Online] 25. 3. 2014. [Citace: 20. 5. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7599. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Dvorakova-Praha-zverejnila-program
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.113s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.239.129.91
Serverový čas: pátek 20. května 2022 08:27