Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Vychází album Entwine Ivy Bittové

Iva Bittová zaplétá barevná kouzla zvuků, tónů a slov v magickém prostoru Santiniho chrámu
Přidat na Facebook
Kosmopolitní otevřenost, vnímavost a schopnost absorbovat podněty a nejrůznější vlivy – vlastnosti, které unikátní umělkyně a jedna z nejoriginálnějších osobností české hudební scény Iva Bittová bohatě zúročila při práci na svém nejnovějším albu. V uplynulých dnech vyšlo u bratislavského labelu Pavian Records její sólové album Entwine/Proplétám. Iva Bittová je natočila jen se svými houslemi a hlasem v akusticky mimořádném a duchovně inspirativním prostoru poutního kostela Sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, postaveném geniálním architektem Janem Blažejem Santinim v první polovině 18. století.

Po delším čase, kdy svoji kreativitu Iva Bittová zaměřovala na nejrůznější projekty, na nichž participovala s dalšími umělci a hudebníky, se nyní dostává českým a slovenským posluchačům do rukou album, na němž se opět setká s ryzím autorčiným talentem v nejčistší podobě. Hlavním atributem tohoto alba je nenapodobitelně citlivá práce s jemnými nuancemi zvuků a tónů houslí a lidského hlasu, které reagují i na unikátní atmosféru místa vzniku.

Pět skladeb vzniklo spontánně v interakci s magickým prostorem Santiniho stavby. Dalších sedm jsou mnoha koncertními uvedeními vyzrálé kompozice, vstřebávající četné zkušenosti umělecké i lidské. Jméno albu, které Iva Bittová dedikuje s velkou úctou a respektem Václavu Havlovi, dala závěrečná píseň Entwine. "Ken Hunt, anglický novinář a autor textu, se objevil jednoho dne v Lelekovicích u nás doma s přáním udělat rozhovor. Jeho entuziasmus v oblasti české hudby záhy přerostl až do lingvistické posedlosti. Při svých objevných cestách napříč češtinou si pohrává a splétá česká a anglická slova s velkou vášní i humorem," popisuje Iva Bittová.

Album Entwine/Proplétám Ivy Bittové obsahuje celkem dvanáct autorských skladeb a na pultech se objevilo v uplynulých dnech. Souběžně v České republice a na Slovensku nahrávku na labelu Pavian Records vydává Dr. Horák. Více informací na www.bittova.com a www.drhorak.sk.Sama Iva Bittová označuje své poslední album za jakousi reflexi či zrcadlo svého života a ke každé ze zařazených skladeb ji váže nějaký osobní příběh či vzpomínka: "Sluje pochází z básnické sbírky Uspávanky brněnského autora Jana Skácela, se kterým jsme se setkávali za dob mého působení v Divadle Na provázku. Je poetickým obrazem hluboké zimy, sněhu a krásné paní, který evokoval chvíle klidných večerů u nás doma, kdy jsem ukládala své syny k spánku. Růže je adaptace vášnivého romského nápěvu, objeveného ve zpěvníku mé drahé sestry Idy."

Silný zážitek spojuje autorku s písní Devleha. Jde o text Růženy Danielové, který napsala v Osvětimi, kde jako jediná ze své rodiny přežila holocaust. Na žádost televize BBC upravila Iva Bittová píseň pro hlas a housle. Hudební dokument se natáčel přímo v koncentračním táboře, na místě, kde Romové čekali na svou smrt: „Při nahrávání jsem vsakovala tu tragickou atmosféru, která tam dodnes je citelná.“ Píseň Farewell vychází z anglického textu, který zpěvačce věnoval britský hudebník Chris Cutler. „Skladba měla dlouhý vývoj a zraje dodnes. Simultánní hra na housle a zpěv, spolu s výrazným příběhem stárnoucí ženy loučící se se životem vytváří při každém dalším provedení jinou atmosféru," popisuje umělkyně.

V mimořádném prostoru Santiniho kostela na Zelené Hoře se Iva Bittová neobjevila náhodou, a ani poprvé. Nahrála zde již v roce 1997 spolu s Dorotheou Kellerovou 44 duet pro dvoje housle Bély Bartóka. I v něm se projevila citlivá práce se zvukem a podmanivé prostředí napomohlo výtečnému výsledku. Skvělé živé provedení tohoto díla zahájilo v témže roce první festival world music u nás, United Colours Of Akropolis.

Diskografie Ivy Bittové čítá na třicet titulů. Vynikající mezinárodní ohlas loňského sólového eponymního alba u prestižního labelu ECM producenta Manfreda Eichera i nadšené reakce na její komorní koncerty v poslední době dávají tušit, že i s čerstvým zelenohorským počinem Ivy Bittové Entwine bude radost se zaplést. A opět mu podlehnou tisíce posluchačů u nás i za hranicemi…

Iva Bittová - bio
Iva Bittová se narodila v roce 1958 v severomoravském Bruntále do hudebnické rodiny. Maminka Ludmila, učitelka v mateřské škola, byla ze Slovácka a otec Koloman Bitto se narodil na jižním Slovensku a byl to všestranně nadaný hudebník tělem i duší, hrající profesionálně v divadelním orchestru v Opavě a později v legendárním BROLNu (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů). Starší sestra Ida je také renomovanou zpěvačkou a hlasovou pedagožkou.Po těžké nemoci předčasném odchodu otce se Iva rozhodla pokračovat v jeho muzikantské pouti. Již během studií na brněnské konzervatoři začala spolupracovat jako herečka a zpěvačka s legendárním avantgardním divadlem Husa na provázku, kde získala neocenitelné mezinárodní zkušenosti.

Uznání a popularitu jí přinesly i nemnohé, ale významné filmové role, za všechny jmenujme Eržiku v legendární Baladě pro banditu z roku 1979. Později se začala intenzivně věnovat hře na housle a zpěvu a záhy se etablovala na alternativní, jazzové a world music scéně jako jedna z nejoriginálnějších a také nejrespektovanějších umělkyň.

Vedle skvělých sólových projektů Iva Bittová spolupracovala s plejádou špičkových hudebníků a těles, mezi jinými s Billem Frisellem, Bobbym McFerrinem, Marcem Ribotem, Georgem Mrazem, Barbarou Marií Willi, Škampovým kvartetem, Calder Quartetem či předním americkým experimentálním souborem Bang on a Can All-Stars.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 25. 3. 2014 17:00
Chovancová, Michaela. 2014. Vychází album Entwine Ivy Bittové. Vychytané.cz. [Online] 25. 3. 2014. [Citace: 8. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7598. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vychazi-album-Entwine-Ivy-Bittove
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.097s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.127.73
Serverový čas: čtvrtek 8. prosince 2022 20:15