Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Nejvíc Oscarů má Gravitace

Oscara za nejlepší film dostal v noci na pondělí v Los Angeles snímek 12 let v řetězech režiséra Steva McQueena. Sedm Oscarů si přičetla Gravitace Alfonsa Cuaróna, hlavní soška ale snímku unikla. Oscara v kategorii krátkých dokumentů dostal film o klavíristce Alici Herzové- Sommerové z Prahy The Lady in Number 6: Music Saved My Life od Malcolma Clarka a Nicholase Reeda. Herzová byla nejstarším člověkem, který přežil holokaust. Zemřela 23. února ve věku 110 let.
Přidat na Facebook
„Každý si zaslouží nejen přežívat, ale žít. To je hlavní poselství Solomona Northupa (hlavní hrdina filmu 12 let v řetězech) a já cenu věnuji všem, kteří přetrpěli otroctví, a miliónům těch, kteří jím pořád trpí,” uvedl režisér nejlepšího filmu roku, který je prvním tvůrcem černé pleti, jenž dosáhl takového ocenění.Cenu pro nejlepšího režiséra převzal Alfonso Cuarón za vesmírné drama Gravitace. Šťastný režisér při té příležitosti ocenil zejména herečku Sandru Bullockovou, o níž řekl: „Ty jsi duší a srdcem toho filmu a jeden z nejlepších lidí, jaké jsem kdy potkal.”V kategorii vizuálních efektů zvítězila podle očekávání také Gravitace. Další Oscary si připsala za kameru, střih, mix zvuku a střih zvuku. Oscara za původní hudbu akademie přiřkla Stevenu Priceovi rovněž za Gravitaci.Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli dostala Cate Blanchettová, která excelovala ve filmu Woodyho Allena Jasmíniny slzy. Herečka pochválila své konkurentky a poznamenala, že lidé potřebují filmy se „silnými ženskými postavami”.

„Lidé je chtějí vidět a vlastně i vydělávají peníze,” uvedla.Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli dostal Matthew McConaughey za Klub poslední naděje. „Nikdo to dvacet let nechtěl točit, odmítli to 127krát. Pak mi to přišlo na stůl a udělali jsme to. To už je menší zázrak,” poznamenal.Hrdinka oceněného dokumentu Alice Herzová-Sommerová se pohybovala v uměleckém prostředí a mezi její přátele patřili i pražští židovští spisovatelé Franz Kafka a Max Brod. Vypracovala se na mezinárodně uznávanou pianistku, ale v roce 1943 byla s manželem a synem transportována do ghetta v Terezíně. I tam se snažila věnovat hudbě, hrála svým spoluvězňům.Po válce žila krátce v Praze a v roce 1949 se i se synem odstěhovala do Izraele, kde vyučovala hudbu a propagovala česko-židovské skladatele Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina či Hanse Krásu. Od roku 1986 žila v Londýně. Melissa Müllerová a Reinhard Piechocký napsali o jejím dramatickém osudu knihu Rajská zahrada v pekle: Život Alice Herzové-Sommerové.

„Naučila nás všechny ve štábu, abychom se na věci kolem sebe dívali optimističtěji,” řekl při převzetí ceny režisér Malcolm Clarke.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Lupita Nyong’ová z filmu 12 let v řetězech.Cenu za nejlepší animovaný snímek dostal muzikál Ledové království režisérské dvojice Chris Buck – Jennifer Lee a v oblasti celovečerních dokumentů se prosadil Morgan Neville s filmem 20 Feet from Stardom.

Soška za nejlepší filmovou píseň putovala za song Let It Go z filmu Ledové království k autorské dvojici Kristen Anderson-Lopezová a Robert Lopez.

Cenu za původní scénář si odnesl Spike Jonze za film Her a cena za adaptovaný scénář patří Johnu Ridleymu, který napsal otrokářské drama 12 let v řetězech.

O čem jsou vítězné filmy?
Klub poslední naděje vypráví o elektrikáři Ronu Woodroofovi, který se v roce 1985 dozvěděl, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady, a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné – pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít.

Sandra Bullocková a George Clooney hrají v unikátním vesmírném dramatu Gravitace. Během rutinní výpravy do kosmu dojde k nehodě a hrdinové zůstanou ve volném vesmíru – bez spojení se světem. Astronautka se pokusí o nemožné – dostat se vlastními silami zpět na Zemi.

12 let v řetězech je příběh Solomona Northupa, který měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek a svobodu. Žil středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o všechno přišel. Skončil jako otrok, protože naletěl dvěma podvodníkům. Na jižanské plantáži strávil 12 let.

Zdroj: Novinky.cz
Adel
(Adéla Pšenčíková)
úterý 4. 3. 2014 11:00
Pšenčíková, Adéla . 2014. Nejvíc Oscarů má Gravitace. Vychytané.cz. [Online] 4. 3. 2014. [Citace: 26. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7494. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Nejvic-Oscaru-ma-Gravitace
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.092s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.56.9
Serverový čas: sobota 26. listopadu 2022 15:47