Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Festival La Película spouští předprodej

Uvede favority národních cen Goya i posledního Almodóvara
Přidat na Facebook
Pouhých 14 dní zbývá do začátku festivalu La Película, který již podeváté představí tuzemskému publiku to nejlepší ze současné španělsky mluvené kinematografie. V pečlivě sestaveném programu nechybějí favorité nadcházejících španělských výročních cen Goya, poslední film z dílny jednoho z nejznámějších španělských režisérů současnosti Pedra Almodóvara či snímky okupující první příčky žebříčků návštěvnosti španělských kin. Program však letos nebude patřit pouze současné produkci: vedle aktuálních snímků sáhl dramaturg David Čeněk i do filmových archivů a návštěvníci se tak mohou těšit na speciální cyklus věnovaný držitelům čestného ocenění Goya. Speciální kolekce nabídne jedinečný průřez posledními dvaceti lety španělské kinematografie a díky rozmanitosti žánrů i zpracovaných témat získají diváci představu o tamní filmové tvorbě v celé její šíři.Festival La Película se uskuteční od 18. do 23. února již tradičně v pražském kině Světozor. Od 20. února do 23. února budou španělsky mluvené filmy k vidění i v brněnském kině Scala a mezi 24. a 26. únorem se přehlídky usídlí v kině Central v Hradci Králové a v ostravském Minikině. Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor, hlavním partnerem je společnost Telefónica Czech Republic. Vstupenky v ceně 80 až 110 Kč je možné již nyní rezervovat prostřednictvím webových stránek jednotlivých kin. Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ.

V průběhu šesti dnů představí festival La Película na dvě desítky celovečerních snímků, dokumentů i krátkých filmů, mezi nimiž nebudou chybět aktuálně nejúspěšnější počiny španělské produkce. K nim bezpochyby patří i psychologické drama Patnáct let a jeden den či bláznivá hororová komedie Čarodějnice ze Zugarramurdi, které si mezi sebou rozdělily hned 17 nominací na Cenu Goya.

Drama Patnáct let a jeden den ceněné režisérky Gracie Querejety zpracovává téma dospívání, stárnutí a mezilidských vztahů nahlížené očima patnáctiletého dospívajícího chlapce. Oproti tomu Čarodějnice ze Zugarramurdi jsou od první do poslední minuty demonstrací typického španělského humoru. Poslední snímek známého režiséra Álexe de la Iglesia v sobě spojuje nadsázku, morbiditu, satiru na klišé o španělském machismu i ironický náhled na separatistické tendence některých oblastí. Do podobné kategorie spadá i nejnovější snímek Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích. Španělský mistr černého humoru a zákrutů lidské duše včetně jejích poklesků hledal inspiraci v Hollywoodu a svým příznivcům tentokrát naservíroval takzvanou screwball (ztřeštěnou) komedii se vším všudy.

K diváky i kritikou ceněným snímkům patří argentinsko-španělské drama Německý doktor Wakolda. Významná argentinská režisérka Lucía Puenzo, proslulá tím, že se ve svých filmech zabývá značně kontroverzními tématy, své pověsti dostála i tentokrát. Na filmové plátno převedla svůj stejnojmenný román o Josefu Mengelem a jeho ilegální argentinské emigraci.Do značné míry kontroverzní je i jeden ze zástupců dokumentární tvorby s příznačným názvem Zavraždí mne. Tento investigativní dokument vypráví překvapivý příběh zavražděného guatemalského advokáta, který před svou smrtí natočil krátké video, ve kterém ze své vraždy obviňuje prezidenta Álvara Coloma. Video dosáhlo obrovské sledovanosti a vyústilo v protesty po celé zemi.

Všem milovníkům kinematografie je určený film Snílci režiséra Jonáse Trueby. Na 16 mm kameru natočený snímek je poctou filmařskému umění. Vypráví o touze točit filmy, o tom, co dělají filmaři, když právě netočí, o ztraceném čase, o nekonečných rozhovorech, pitkách a večeřích, ale i přátelství či samotě.

Cyklus snímků filmových tvůrců oceněných cenou Čestný Goya za dlouhodobý přínos španělské kinematografii se snaží především ukázat rozmanitost domácí produkce a žánrovou kontinuitu. Mezi oceněnými tak nalezneme režiséry, jako jsou Antonio Mercero, Mario Camus nebo Josefina Molina, herce Manuela Alexandra, Alfreda Landu či herečku Conchu Velasco.

Výběr snímků přibližuje různé umělecké generace i rozmanité filmové žánry. Ve výběru dramaturgie jsou zastoupeny realistické filmy, například snímky Vítej doma! či Hvězdná louka, historické filmy jako výpravný Esquilache, ale nechybějí ani komorní dramata, jež reprezentuje například westernové Nedělní světlo. Španělská kinematografie byla vždy silná svou hororovou produkcí, již na festivalu zastupuje příběh se satanistickým tématem Paměti padlého anděla.
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 5. 2. 2014 19:00
Chovancová, Michaela. 2014. Festival La Película spouští předprodej. Vychytané.cz. [Online] 5. 2. 2014. [Citace: 5. 6. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7415. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-La-Pelicula-spousti-predprodej
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.136s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.192.92.49
Serverový čas: pondělí 5. června 2023 09:27