Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

SUPRAPHON: Apokalypsis - výjimečné album vychází

Tiburtina Ensemble a Trio Davida Dorůžky vydávají vyjímečné album Apokalypsis
Přidat na Facebook
Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble je jediným svého druhu v Čechách. Vznikl v roce 2008, specializuje se na interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby a přes svou krátkou dosavadní existenci se řadí mezi evropskou špičku v oblasti interpretace staré hudby. Pro unikátní program Apokalypsis, který vznikl na popud festivalu Concentus Moraviae a z impulsu Václava Lukse, vybrala umělecká vedoucí souboru Barbora Sojková díla ze španělského středověkého rukopisu Codex Las Huelgas a doplnila je několika díly z jiných pramenů, včetně gregoriánského chorálu; projekt je programově spojen tématem novozákonní knihy Zjevení sv. Jana (Apokalypsa), z níž čerpá i svůj název a z níž čerpali též doslovně i volně autoři zhudebněných textů. Soubor Tiburtina Ensemble se pro jeho nastudování a provedení spojil s významnými osobnostmi tuzemské jazzové scény, kytaristou Davidem Dorůžkou, saxofonistou Marcelem Bártou a bubeníkem Martinem Novákem, pro jejichž nadžánrové improvizace dalece přesahující meze „jazzu“ jsou vokální skladby, jakož i příběh Apokalypsy, silnou inspirací.

Barbora Sojková o spojení obou žánrů říká: „Trio improvizujících instrumentalistů zde plní roli zástupce středověkých nástrojů, jakož i roli instrumentálního spoluvypravěče příběhu – příběhu, který v textech chorálních a vícehlasých skladeb přinášejí ženské hlasy. Vzniká tak syntéza určité “konzervativní” improvizační praxe středověku s improvizací 21. století.“. David Dorůžka k úloze svého tria poznamenává: „Hru tria tvoří asi z osmdesáti procent improvizace, ovšem vždycky v ní máme nějaký cíl a nějaký obraz, kterého se snažíme držet.“ a dodává: „Provádění programu APOKALYPSIS je pro nás vždycky velký zážitek a pro mne osobně koncerty s Tiburtinou otevřely nový zvukový svět, který chci prozkoumat ještě více. Za posledních pár let pro mě tento projekt představuje jednu z nejsilnějších věcí, kterých jsem se účastnil a myslím, že výrazně ovlivní i mé další hudební směřování.“Program Apokalypsis byl poprvé proveden na zmiňovaném festivalu Concentus Moraviae v roce 2010 a od té doby ještě šestkrát, v Česku i v zahraničí. Nahrávky pro album Apokalypsis byly pořízeny na hradě Zvíkov, v inspirativním prostředí jeho Královského paláce a s využitím unikátního přirozeného dozvuku. Nahrávalo se v průběhu dvou dnů počátkem prosince 2013, kdy teplota vzduchu v exteriéru i v interiéru jen lehce překračovala bod mrazu a autentické pozadí některých nahrávek dotváří hurikán Xaver, který v těch dnech putoval Evropou.

Mistrem zvuku byl Aleš Dvořák, hudebním režisérem Petr Ostrouchov, nahrávky byly dokončeny ve Studiu HAMU a ve Studiu Sono Records. Autorkou obalu, který obsahuje též rozsáhlý padesátistránkový booklet, je Zuzana Lednická ze Studia Najbrt ve spolupráci s fotografem Dušanem Tománkem, který pořídil fotografie přímo na hradě Zvíkov v době natáčení.

Projekt alba Apokalypsis byl podpořen dotací Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl.m. Prahy. Album je ve fyzické i digitální distribuci společnosti Supraphon.
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 5. 2. 2014 17:00
Chovancová, Michaela. 2014. SUPRAPHON: Apokalypsis - výjimečné album vychází. Vychytané.cz. [Online] 5. 2. 2014. [Citace: 9. 6. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7411. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/SUPRAPHON:-Apokalypsis---vyjimecne-album-vychazi
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.088s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.227.251.94
Serverový čas: pátek 9. června 2023 03:35