3. Festival íránských filmů dosáhl rekordní návštěvnosti a rozdal první festivalové ceny
Slavnostním vyhlášením Ceny poroty a Ceny diváků a následnou závěrečnou projekcí dokumentu Jmenuji se Negahdar Jamali a točím westerny režiséra Kamrana Heidariho skončil v neděli večer 3. ročník Festivalu íránských filmů. Výběrová přehlídka současné íránské kinematografie probíhala od středy 8. ledna do neděle 12. ledna a během 5 dnů navštívilo festivalové projekce v sálech kina Světozor a Bio Oko více než 4 100 diváků, což je o čtvrtinu více než v loňském roce. Zcela vyprodané byly například projekce snímků Minulost oscarového režiséra Asghara Farhadiho nebo soutěžní snímky Není úniku a Kostka cukru. Do posledního místa plný byl i sál v průběhu projekcí Bloku krátkých a Bloku dokumentárních filmů.
Cenu poroty za snímek Večírek u Kamiho osobně vyhlásila a předala její předsedkyně, filmová publicistka a dlouholetá umělecká poradkyně karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová. „Ve svém debutu projevil režisér Ali Ahmadzadeh velkou odvahu, se kterou se ujal poměrně těžkého tématu. Podařilo se mu vykreslit dvě velice zajímavé a v íránské kinematografii neobvyklé ženské osobnosti. Pod jeho vedením vytvořily herečky, které tyto postavy ztvárnily, velice živé a přesvědčivé postavy,“ komentuje výběr vítězného snímku Eva Zaoralová. „Ráda bych za porotu chtěla pořadatelům festivalu poděkovat za to, že se jim podařilo vybrat pozoruhodné filmy pro celý festival, nejen pro soutěžní sekci. Myslím, že všechny filmy si zasloužily zájem publika,“ dodává Eva Zaoralová. Mezi diváky si největší oblibu získal snímek Beze mne režiséra Bahrama Tavakkoliho, který vyprávěl příběh chudé rodiny žijící v drsné teheránské čtvrti. Více na
www.iranianfilmfestival.cz
3. ročník Festivalů íránských filmů nabídl celkem 22 snímků. Nechyběly mezi nimi ani dokumenty a krátké filmy, které se mezi diváky těšily velké oblibě. Zaujaly zejména krátké filmy, které přinesly ukázky z tvorby nejmladší generace filmařů. Mnohé z nich uspěly i na dalších světových filmových festivalech: například Stmívání získalo zvláštní uznání poroty na Mezinárodním filmovém festivalu krátkých filmů v Clermont-Ferrand a na stejném festivalu byl premiérově uveden i snímek Ve jménu vlasti. Vedle toho měli diváci možnost zhlédnout krátké filmy Větrno, místy závěje, Jen na chvíli, Víc než dvě hodiny či Endorfin. Svůj snímek Křivolaké uličky měla na programu režisérka Ghazaleh Soltani, jediná žena mezi uvedenými filmaři,
Novinkou letošního ročníku byla soutěžní sekce s mezinárodní porotou, ve které usedli Eva Zaoralová, íránský režisér, scénárista a herec Mani Haghighi, španělský filmař Diego Fandos či odbornice na moderní íránskou a exilovou literaturu Zuzana Kříhová. Festivalový program obohatila také účast hostů z řad íránských filmových tvůrců v čele s režisérem snímku Z čísla 37 Samem Kalantarim či zkušeným filmařem Samanem Moghaddamem.
Programu oživila Perská noc, která se uskutečnila v sobotu 11. ledna v 360° Lounge Bar pražského hotelu Fusion.
Dodala: Lucie Čunderlíková
Chovancová, Michaela. 2014. Festival íránských filmů rozdal ceny.
Vychytané.cz. [Online] 15. 1. 2014. [Citace: 19. 4. 2025.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7326. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Festival-iranskych-filmu-rozdal-ceny