Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Po vagonech pro nezadané plánuje Praha další bombu!

V metru začala na zkoušku hrát hudba. Praha chce zpříjemnit cestování.
Přidat na Facebook
Půl roku bude hrát pouze na Můstku, časem možná i v jiných stanicích metra. Město chce Pražanům zpříjemnit cestování a tak se vestibulem přestupní stanice rozezněla instrumentální hudba. První tóny tu zazněly ve středu před polednem, inspirací jsou podobné projekty ze zahraničí.

Vestibul stanice Můstek na zelené lince A se stal zkušebním místem. Instrumentální hudba zde bude hrát každý den vždy v době provozu.

Osvědčí-li se projekt, rozšíří se do dalších stanic. Dopravní podnik si od projektu slibuje zlepšení nálady mezi cestujícími.

Projekt se rozjel v rámci kampaně Ladíme Prahu, v němž své síly spojuje samospráva metropole s aktivními uměleckými a občanskými iniciativami při hledání vize budoucího rozvoje Prahy.

"Moje vize je taková, aby v Praze hrály ve stanicích metra různé žánry hudby. Například podle toho, kde stanice je: tedy třeba Staroměstská je blízko Rudolfina, a tak by tam mohla znít vážná hudba. V blízkosti významných tanečních klubů zase taneční hudba," popisuje své plány primátor Tomáš Hudeček.

Jako v Mexiku či Madridu
Hudeček se prý inspiroval v zahraničí, hudbu v metru mají třeba v Mexico City nebo v Madridu.

"Ve francouzském Mulhouse pouštějí hudbu v tramvajích před ohlášením každé zastávky. Je to krátký hudební motiv, který hudebník vytvořil patrně přímo ve vztahu k názvu stanice," myslí si cestovatel Miroslav Penc, který sleduje v zahraničí veřejnou dopravu.

V Londýně mají v metru místo pouliční umělci, kteří tu hrají živou hudbu.

Dle uskutečněné ankety se nápad s hudbou ve vestibulech metra líbí 2 325 lidem, ovšem 528 má opačný názor.

Podle Hudečka má zavedení muziky do pražského metra jediný cíl: zpříjemnit lidem cestování v pošmourných stanicích. Na Můstku se bude pouštět hudba z CD. Zazní tu písně třeba z Růžového pantera či Strangers In The Night od Fausta Papettiho.

"Aparatura ve stanici Můstek už je. Nyní se jedná s Ochranným svazem autorským o výši autorského poplatku," řekla mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková. Podle ní by měl zkušební provoz na Můstku trvat až šest měsíců. "Rozšiřování o další stanice závisí na penězích. Aparatura by se tam musela zavést," upozorňuje Řehková.Je v metru až příliš hlučno?
Eva Štrausová z České hudební společnosti si však myslí, že v metru je na poslech hudby velký hluk.

"Největším darem pro lidstvo je dneska ticho. Metro je samo o sobě hlučné, slyšíte eskalátory a tisíce dalších zvuků, které už vám ani nedocházejí. A do toho tam ještě bude znít jakákoliv hudba. Zvýší se hlavně hluková hladina," říká Štrausová.

"Lidé by pak mohli být nervóznější," dodává Štrausová, která působila i v hudebně-ekologickém sdružení Hudekos. To se zabývalo mimo jiné všudypřítomnou hudbou, kterou lidé poslouchají v obchodech, kavárnách. Teď přibudou i chodby metra.

Jakou hudbu byste v metru rádi poslouchali?
Zapojte se do diskuse na Facebooku - Praha DNES

Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR však připomíná, že i u všudypřítomného hluku záleží na intenzitě. "Při nižších intenzitách hluku se jedná především o obtěžování. Člověka může obtěžovat i hudba při nákupu v supermarketu, která by naopak měla zpříjemňovat prostředí. Nebo hluk sekačky na trávu, když člověk odpočívá v neděli na chatě a soused právě zastřihává svůj pažit," vyjmenovává Syka.

Podle něj přitom může být člověku nepříjemná i relativně nízká hladina hluku z dopravy. "Nebezpečný je však hluk především při velkých intenzitách překračujících osmdesát pět decibelů. Hluk hudebních akcí nezřídka překračuje sto decibelů i více," dodal Syka.Zdroj: idnes.cz - Adéla Paclíková a Radka Římanová
Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 1. 11. 2013 14:00
Chovancová, Michaela. 2013. Po vagonech pro nezadané plánuje Praha další bombu!. Vychytané.cz. [Online] 1. 11. 2013. [Citace: 30. 11. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=7092. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Po-vagonech-pro-nezadane-planuje-Praha-dalsi-bombu!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.079s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.197.101.251
Serverový čas: čtvrtek 30. listopadu 2023 17:49