Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge 2013 – piloti

Letecké akrobacii se, stejně jako ostatním motorovým sportům, věnují průměrní, dobří a nejlepší sportovci. My jsme si dali za úkol přivézt do Letňan absolutní světovou špičku, což se nám povedlo.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Aerobatic Freestyle Challenge
sobota 8. června 2013 10:00
(konec +- sobota 8. června 2013 17:00)
Letiště Letňany
Praha (CZ)
V desetičleném startovním poli se potká celkem osm národností – Čech, Maďar, Polák, Španěl, Angličan, dva reprezentanti Ruska a tři zástupci Francie. Osm mužů a dvě ženy.

Viktor Čmal (RUS)
Viktor Čmal patří k nejzářivějším hvězdám celého závodu. Absolutní mistr světa kategorie Unlimited z roku 1996, druhý vicemistr a vicemistr z FAI World Grand Prix v letech 1998 až 2000. Hotová legenda ruské akrobacie. Podle svých vlastních slov miluje svou vlast a vším, co dělá, chce Rusko proslavit. Narodil se na Ukrajině, dnes žije v Moskvě. Rád vaří, chytá ryby a hraje tenis.
Při loňském ročníku Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge skončil až na chvostu osmičlenného startovního pole, ovšem situaci mu ztížil „nedostatek“ suchojů, na kterých obvykle létá a dokonce nové výrobky ruského podniku také testuje. Narychlo se proto „přeškolil“ na Sbach 300 Marka Hyky a na pro něj takřka neznámém letounu předvedl docela povedené vystoupení. Letos by se měl konečně představit na Suchoji 31M – snad se nebude příběh z loňska opakovat.

Tamás Illés (HUN)
Zástupce maďarské leteckoakrobatické školy Tamás Illés se na Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge ukáže vůbec poprvé. Jeho největším úspěchem je stříbro z mistrovství Evropy v kategorii Advanced z roku 2007. Na mistrovstvích Evropy a světa, kterých se v posledních třech letech zúčastnil, se vždy vešel do první patnáctky. Sedlá akrobatický speciál Edge 540T a na tomto stroji by se měl divákům předvést i 8. června v Praze-Letňanech.

Světlana Kapanina (RUS)
Populární pilotka a asi nejslavnější žena za kniplem akrobatického speciálu všech dob. Po Viktoru Čmalovi další zástupce ruské letecké akrobacie na startu Hot Peppes Aerobatic Freestyle Challenge 2013. Profesionálka a velká elegánka každým coulem. Miluje létání a pohled na svět z vrchu, ale nade vše staví svou rodinu. Kdysi sportovala jako gymnastka a akrobatka na trampolíně, kotouly a smysl pro estetický výkon si však s sebou vzala i do kokpitu. Navzdory tomu, že se na každý závod pečlivě líčí a mohla by na leckoho působit jako manekýna, svými výkony si získala respekt i mužských soupeřů. Bezmála čtyřicet zlatých medailí ze světových šampionátů hovoří za vše.
Při loňském představení Světlana Kapaninová létala především krásně a právem obsadila bronzovou příčku. Přitom ještě den před závodem se jí při přistání po tréninkovém letu přihodil incident, když se jejího suchoje uvolnil kryt kabiny a vítr si začal vesele pohrávat s jejími vlasy. Ostřílená pilotka si se situací hravě poradila a důsledek byl pouze ten, že Viktor Čmal další den letěl v sbachu – to jen na vysvětlenou pro již řečené.Olivier Masurel (FRA)
Prvním mužský zástupce francouzské letecké akrobatické škola na Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge 2013 je vášnivý jachtař a jak sám říká, jenom jachtingem se dokáže odreagovat tak, jak to jako pilot vrcholné letecké akrobacie potřebuje. I díky tomu je asi druhým vicemistrem Evropy z loňského roku a vicemistrem světa v kategorii Unlimited z roku 2011.
Soutěže se měl původně zúčastnit už loni, ale kvůli nenadálé závadě jeho dvorního speciálu CAP 232 nakonec spolu s Aude Lemordantovou do Letňan nedorazili. Vše by měl napravit letos a i on se chystá v pražských Letňanech ukázat to nejlepší, co dovede.

Marek Hyka (CZE)
O co méně je ve startovní listině Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge 2013 českých vlaječek, o to více podpory od domácích fanoušků může čekat Marek Hyka. Jakýsi otec zakladatel, jeden z autorů myšlenky celého letňanského závodu. I letos usedne za knipl svého oranžového Sbachu 300 a pokusí se vylétat první místo opět pro Českou republiku. Charakterní pohodář, přitom milovník adrenalinu ve všech formách, který nemá z tréninku dobrý pocit, dokud se pořádně neunaví. Mistr světa ve volné tajné sestavě kategorie Advanced z roku 2010. Ve stejném roce si navíc získal i hlasy diváků na airshow Flymaster, kde skončil druhý.
Přitom do loňského závodního klání nemusel vůbec zasáhnout. Poté, co se na obloze v jeho stroji proletěl Viktor Čmal, odmítal oranžový speciál znovu nastartovat a s vypětím všech sil se nakonec vrtule dala do pohybu za pomoci přistavené autobaterie a vůle všech diváků. Snad relativní neznalost pro Marka Hyku nového letadla či dobíhající nervozita z málem neodletěného závodu způsobila, že Marek skončil až sedmý. O to více se těší, až to letos rozbalí naplno a v konkurenci dalších pilotů předvede, jak moc na hraně umí létat.

Gerald Cooper (GBR)
Britové neměli loni ve startovním poli žádného zástupce a Gerald Cooper bude na startu letošního ročníku příslibem velkého očekávání. Mistr Evropy v kategorii Advanced z roku 2003 a medailista z několika vrcholných týmových soutěží posledních let loni v září na mistrovství Evropy uchvátil titul šampiona právě v disciplíně freestyle, která je důležitou součástí i závodu v Letňanech, a dokonale zaskočil všech zbylých dvaadvacet pilotů. Bude tento zkušený Brit, který stejně jako Marek Hyka létá na sbachu, černým koněm Aerobatic Freestyle Challenge 2013?

Francois Le Vot (FRA)
Druhý muž s galským kohoutem na hrudi ve startovním poli. Francois Le Vot, příslušník francouzského letectva, vojenský pilot letounu Dassault Mirage 2000. Když zrovna přesedlá ze stíhačky do své Extry 330, je schopný si vyletět i bronzovou medaili na světovém šampionátu, jako se mu to povedlo v roce 2009. Baví ho studium dinosaurů a zálibu si našel také v paleontologii.
Loňského závodu se původně neměl zúčastnit. Když se ale začaly kupit omluvenky od jeho francouzských kolegů a účast odřekl Němec Philipp Steinbach, jakoby Francois Le Vot dostal nový rozkaz – přileť do Prahy a předveď, co umíš. Pózovat mezi letadlem a objektivy fotoaparátů se mu příliš nechtělo, na nebi potom ale ukázal, že je to prvotřídní pilot. Stal se asi největším překvapením celého horkého dne a po průměrné povinné sestavě, zato však excelentním freestylu po právu bral stříbrnou pozici. Loňský ročník si pochvaloval, a tak bude na startu Hot Pepper`s Aerobatic Freestyle Challenge 2013 znovu.Aude Lemordant (FRA)
Do třetice francouzské barvy, tentokráte však něžná kráska z Paříže, vzdušná voltižérka Aude Lemordantová. I pro ni je létání denním chlebem, kancelář však našla v kokpitu dopravního Boeingu 777 Air France. S 360 pasažéry v zádech si moc géček neužije, o to více potom tahá za knipl a kope do pedálů v kabině CAPu 232, v němž vybojovala v roce 2011 i titul vicemistryně světa kategorie Unlimited.
I ona bude na Aerobatic Freestyle Challenge 2013 nováčkem, ačkoliv se měla předvést již loni. Závadu na CAPu jí a Olivieru Masurelovi však účast znemožnila.

Artur Kielak (POL)
Šestou zemí, zastoupenou na Aerobatic Freestyle Challenge 2013, bude Polsko prostřednictvím Artura Kielaka. Pětatřicetiletý letec, který se z plachtaře vypracoval až na pilota Boeingu 737, se „v civilu“ živí jako kapitán u Ryanairu. Žije v Krakově a kromě létání se zajímá i o druhou světovou válku. Jeho největším úspěchem je šestá příčka z mistrovství Evropy 2012. V Letňanech by měl také provětrat stroj Sbach 300.

Castor Fantoba (SPA)
Fantoba patří mezi nejlepší akrobatické piloty světa. Několikrát se stal šampionem Španělska v kategorii Unlimited a v posledních letech sbírá četné úspěchy i ve freestylu. Mimo akrobatických speciálů létá s dopravními letouny Boeing 737, 757 a 767. Standardně sedlá svůj vlastní Suchoj 26M zvaný "Angry Fish", na Aerobatic Freestyle Challenge 2013 by však měl opět usednout za knipl Suchoje 31, se kterým bude chtít určitě vylepšit své loňské páté místo.

Závody Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge se konají v sobotu 8. Června na letišti Praha Letňany, nicméně již ve čtvrtek a pátek budou probíhat tréninky všech účastníků. Proto – pokud máte čas a chuť na individuální rozhovory a focení s piloty, doražte mezi 10:00 a 18:00 hodinou na letňanské Letiště.

Dodal: Marek Teyssler
Missquire
(Michaela Chovancová)
sobota 25. 5. 2013 08:00
Chovancová, Michaela. 2013. Hot Peppers Aerobatic Freestyle Challenge 2013 – piloti. Vychytané.cz. [Online] 25. 5. 2013. [Citace: 7. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=6644. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Hot-Peppers-Aerobatic-Freestyle-Challenge-2013-–-piloti
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.08s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.236.47.240
Serverový čas: úterý 7. února 2023 10:01