Výpravný příběh Nicka Carrawaye (Tobey Maguire), jež se jako mladík rozhodl na počátku 20. let minulého století vydat do tehdy neuvěřitelně pulzujícího New Yorku žít svůj americký sen. Děj Vás hned hned po několika minutách doslova pohltí a o tom, že se režisérovi a scénárostovi Bazovi Luhrmannovi, který v minulosti natočil například dvouoscarový Moulin Rouge s Nicole Kidman a Ewanem McGregorem v hlavních rolích (v němž se asi jako v jediném filmu dají najít s novým Velkým Gatsbym určité podobnosti), podařilo vytvořit další unikátní snímek, nemůže být pochyb.
Poté, co se Nick přistěhuje do malého domku poblíž New Yorku, zjišťuje, že má za souseda neskutečně zámožného a současně velmi tajemného pana Gatsbyho (Leonardo DiCaprio). Pravý gentleman Jay Gastby ve svém obrovském domě pořádá každý týden neskutečně honosné večírky, které pravidelně navštěvují politici, filmové hvězdy, policejní komisaři, vrcholoví sportovci, šéfové burzy a všichni ostatní, kdo v New Yorku roku 1922 něco znamenají.
I přes tento fakt je pro většinu z nich postava Gatsbyho velikou neznámou. Jedni tvrdí, že se jedná o člena císařské rodiny bývalého Rakouska-Uherska, jiní zase že jde o německého špióna a najdou se i názory, že jde o skrývajícího se vraha. Nic z toho však nikomu z hostů vůbec nevadí, protože párty u Gatsbyho je prostě něco naprosto jedinečného.
Proč se však najednou začne člověk, který má na první pohled naprosto vše, zajímat o svého skromného a až doposud nevýznamného souseda Nicka Carrawaye? Proč Nick jako jediný ze všech návštěvníků večírku obdržel vlastnoručně psanou pozvánku? Jde o to, že Nickovou sestřenicí není nikdo jiný, než krásná Daisy (Carey Mulligan), Jayova láska z předválečných let, ke které se nyní snaží za každou cenu vrátit. Daisy je však již vdaná za bývalou sportovní hvězdu a rovněž milionáře Toma Buchanana (Joel Edgerton), jež se své lásky samozřejmě nechce vzdát a pomalu se tak schyluje k velkému finále tohoto jedinečného dramatu.
Co se technické stránky filmu Velký Gatsby týče, tak mě osobně naprosto nadchla kamera a střih. Scény jsou poutavé, táhlé a přesto velmi svižné, což dodává filmu krásný náboj. Další obrovské plus lze filmu přiřadit za občas sice kýčovitý, ale přesto výborný soundtrack. Že se nehodí songy od umělců jako Jay-Z, Beyonce či Will.i.am do filmu zasazeného v roce 1922? Možná to napadne nejednoho z nás, ovšem jen do té doby, než film uvidíte a uslyšíte.
Herecké výkony jsou taktéž na velmi vysoké úrovni. Co jiného se dá taky čekat od herců, kteří se v minulosti objevili v tak skvělých filmech jako například Nespoutaný Django, Titanic, Star Wars, Bratři či Pravidla moštárny.
3D zpracování filmu nebylo tentokrát nijak výrazné a v mnohých scénách by se bez nich takto kvalitní film i obešel. Přesto si myslím, že několik scén (zejména z bujarých večírků) 3D efekt pěkně potrhl a ve zbytku filmu nijak nerušil, takže vlastně proč ně.
I přes všechna pozitiva, která jsem o filmu zmínil, si Vám nedovolím jednoznačně napsat „Ano, rozhodně na tento film běžte“. Mě osobně film opravdu nadchnul, skvěle jsem se u něj bavil a jako většina lidí v sále jsem po celou dobu neodlepil oči od plátna. Důvodem je, že podívám-li se na hodnocení filmu ostatními kritiky, pak jsou jejich názory opravdu neuvěřitelně různorodé (od naprostého odpadu, až po nejlepší film letošního roku). Nicméně průměrná hodnocení od stovek diváků - pohybující se okolo 80 %, jsou poměrně hodně slušnou zárukou kvality. Chcete vidět originální romantické drama, které se výborně hodí na návštěvu kina v páru? Velký Gatsby jím je.