Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Muž a žena = kamarádi??

Můžou být z muže a ženy kamarádí? Pokud už je tam kamarádství, tak jak je to kamarádství bráno? Je možné mít mezi rozdílnými pohlavími stejné pojetí přátelství jako mezi pohlavími stejnými?
Přidat na Facebook
Odpovědi na tyto otázky jsou daleko víc komplikovanější než se může zdát.Podle průzkumů více než polovina hlubokých platonických "lásek" končí partnerským vztahem, nejčastěji dokonce manželstvím.

Zastánkyněmi platonických vztahů jsou především ženy. Pro ženy je velmi fascinující a příznivá představa silného ochránce, nejlépe dokonce několika, kterým se za ochranu nemusí odměňovat sexuální podřízeností. Tak totiž směna mezi mužem a ženou kdysi začala. On nabízel ochranu, ona něhu. Polovina z otázaných žen však přiznala, že se jejich velcí kamarádi rekrutují z řad bývalých milenců. Což sice odkazuje na jistou sexuální minulost, ale budoucnost se tu již neplánuje. V souvislosti se svým kamarádem/dkou mají lidé zpravidla dost nekamarádské myšlenky, takže bývalí milenci si své touhy už odbyli a kamarádství je pro ně něco jako další metou na vývoji jejich vztahu. Každopádně mít kamaráda na "druhé straně" je touha každé ženy, zvlášť pokud by byla odproštěna od všech sexuálně perverzních intimností.

Muži jsou k přátelství se ženami podstatně skeptičtější. Ale i je přitahuje představa, že by měli na druhém břehu spojenkyni, k níž by je nepřitahovalo žádné sexuální pouto (i když často je zase zdůrazňován vzhled kamaráda/dky-každý se rád pochlubí skvěle vypadající spřízněnou duší). Podle výzkumů může muž lehce a poměrně spolehlivě uhlídat platonický vztah v případech, kdy spojenectví se ženou je pro něj užitečnější než sex = a to jsou případy, kdy jde o business. Na neposkvrněném vztahu si tedy dávají záležet obchodní partneři, specialisté, kteří potřebují důležité informace, prostě všichni, které by věta: "Ty už mě nemiluješ, ty prde!" mohla jednoho dne připravit o pracovní půdu pod nohama. O kariéru, zdroj inspirace nebo cenných informací.

Představí-li vám váš nový partner kamaráda/dku s nímž ho pojí mnohaleté přátelství, není důvod k žárlivosti. Jenže to si možná myslela i Diana Spencer, když se jí přišla představit jistá Camilla Parker-Bowles, dlouholetá přítelkyně jejího manžela, prince Charlese. Tudíž mějte se na pozoru. Avšak přehánět, chodit partnerovi za prdelí a dělat scény jenom kvůli tomu, že "mně se zdálo", není zas nejlepším řešením.

Dobře víme, co je vztah, a co je kamarádství. Vezměte si například takové vodění se za ruku. V euroamerické společnosti se za ruku vodí nemohoucí. Malé děti a velmi staří lidé, aby neupadli. Slepí a dezorientovaní, aby našli cestu. A pak už jen milenci. Pro teenagery je ruka v ruce desítky ticíc let spolehlivým ukazatelem navázaného vztahu. Každý dospívající ví, že vezme-li druhého po cestě z kina za ruku, neznamená to, že náhle oslepl, zdětinštěl nebo byl atackován Alzheimerem. Tak začíná láska :)

Mezi herci se pojem kamarádství hodně zneužívá pro pocit většího klidu a bláhově si též myslí, že média je nechají být. Brad Pitt a Angelina se kamarádili tak usilovně, až se jim z toho narodila dcera :)

Možná vám připadá, že v tomto článku je až moc narážek na sex co se týče přátelství. Bohužel je to realita. Kdyby za porozuměním dvou lidí opačného pohlaví nestál sex, už dávno bychom jako lidstvo vymřeli. I téměř ve všech holywoodských filmech se přátelský vztah mění na milenecký, nebo dokonce manželský. Ve skutečnosti je to podobné. Podle mě se kamarádi z řad mužů a žen můžou vytvořit, ale pokud si hned na začátku nevytyčí hranice vztahu a nebudou je dodržovat, je kamarádství nemožné. Alespoň jeden z přátelského vztahu čeká na příležitost. Dokud ví, že nemá šanci, hlídá se. Pokud cítí z druhé strany nějaké náznaky, vystartuje. Často se však stává, že náznaky člověk hledá, i když vlastně žádné nejsou. Pak přichází velká zklamání, někdy dokonce přerušení veškerých přátelských jakožto i jiných pout, což je ta nejhorší možnost.

Mnoho lidí zůstává u kamarádství, protože by láskou možná někomu dalšímu ublížili. V jistém směru je přátelství mezi mužem a ženou vždycky vítězstvím ducha nad tělem. Jen ti, kteří jsou kamarády ví, kolik je to stojí sil. Hlavně psychické síly. Je možné si však uvědomit, že touhle zátěží ubližujeme hlavně sami sobě? Co si o tom myslíte? Je možné být kamarády, čistými kamarády bez žádných jiných požadavků, touhy, nebo přání?

Inspiration source: MF Dnes
DaDiKa
(Petra Daňková)
sobota 16. 6. 2007 08:00
Daňková, Petra. 2007. Muž a žena = kamarádi??. Vychytané.cz. [Online] 16. 6. 2007. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=661. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Muz-a-zena-=-kamaradi??
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.126s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 18:37