Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Balkánská smršť Dubioza Kolektiv se řítí do ČR!

A přiveze s sebou Apsurdistan!
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Rock for People
úterý 2. července 2013 16:00
(konec +- úterý 2. července 2013 23:00)
Festival Park / Letiště
Hradec Králové (CZ)
Málokterá kapela má v Evropě takový důvod k naštvanosti, smutku, skepsi a asi i opodstatněné nenávisti jako bosenská parta Dubioza Kolektiv. Otřesná zkušenost balkánského konfliktu v devadesátých letech minulého století poznamenala navždy životy muzikantů i jejich blízkých. Vedle autentických zážitků Dubiozy jsou namistrované pózy amerických rapperů lacinou rychlošípáckou selankou foglarovských epigonů.

Tuto nepřízeň osudu přesto dokázali členové Dubiozy přetavit v energické poselství o nutnosti porozumění a tolerance, které se zároveň nebojí ani teď poukázat bez okolků na současné neřesti světa nejen na Balkáně. To vše je zarámováno jedním z nejenergičtějších pódiových vystoupení, jaké lze v Evropě v současné době vidět a slyšet. Nářez kytarových riffů, dubu, reggae a rapu i rockové přímočarosti s názvuky balkánského folklóru - to vše po roce a půl opět napění krev českého publika na koncertní šňůře bosenské kapely Dubioza Kolektiv.Turné je také vlastně řadou warm-up parties pro letní festival Rock for People, kde tato bosenská kapela rovněž vystoupí. Již nyní se můžete nechat strhnout do víru nevídané balkánsko-hiphopové party 23. dubna v pražském Paláci Akropolis, 24. dubna v Divadle Pod lampou v Plzni, stejně jako 25. dubna na Flédě v Brně a 26. dubna v ostravské Rock And Roll Garage. Těšit se můžete nejen na prověřený repertoár z minula, ale také na materiál z nového alba Apsurdistán, které kapela vydává právě dneska - 15. dubna. A jistě jej vybalí, ještě vonící lisovnou a tiskárnou, i ze svého tourbusu.

„Miniturné Dubiozy je myslím tím správným zahřívacím předkolem letošního RFP, jejich skvělá muzika, nasazení a energie a zároveň silné humanistické sdělení podložené tvrdou autentickou životní zkušeností je tím nejlepším, co můžeme příznivcům Rock for People nabídnout pro první setkání. Těšíme se na ně a věříme, že budou nadšeni stejně jako my a po koncertech téhle nabušené partičky nezůstane na nikom suchá ani nitka,“ vysvětluje Michal Thomes, ředitel Rock for People.

Více na www.rockforpeople.cz

Dubioza Kolektiv má na kontě šest alb, z nichž zejména Firma Illegal z roku 2008, reflektující všudypřítomnou balkánskou korupci i následující nahrávka 5 do 12 burcující mladé Bosňany z letargie, kapele vytvořily pevné renomé a širokou základnu věrných fandů v Evropě i mimo ni. Předposlední album Wild Wild East vyšlo v USA, s anglickými texty a na svém labelu ho vydal nikdo jiný než Bill Gould, basista Faith No More. Jejich koncerty jsou pověstné neuvěřitelnou energií a vzájemnou komunikací s obecenstvem, za jakou by se nemuseli hanbit ani Manu Chao či Eugen Hütz a jeho Gogol Bordello.

I pokud by byly vyprávěnky některých navoněných, vyštajlovaných a zlatými řetězy ověšených gangsta rapperů o těžkém životě v amerických slumech a válkách pouličních gangů reálné, jsou jen odvarem toho, čím prošli se svými vrstevníky a rodinami členové bosenské kapely Dubioza Kolektiv. Dlouhé štreky pro vodu a základní potraviny pod palbou ostřelovačů nebo zaminovanou krajinou, neustálá obava o život svůj i blízkých...I ve válečném čase se snažili udržet život kulturní komunity, ve sklepech pořádali výstavy a koncerty. Nepřenosná zkušenost válečného běsu dává jejich poselství o potřebě porozumění, tolerance a nekompromisní kritice nespravedlnosti, národnostní nesnášenlivosti a korupce neochvějný punc autenticity. Kapela se na Balkáně stala respektovaným bojovníkem za demokracii a spravedlnost, burcující z letargie, k níž má tamní mládež pochopitelnou tendenci: ekonomická situace, míra korupce a to, čemu se říká vzletně kvalita demokracie, jsou v Bosně i u jejích sousedů dosti problematické i v současnosti.

Zmíněná angažovanost Dubiozy jde ruku v ruce s muzikantskou originalitou a nasazením. Toto spojení uvěřitelné jednoty životního postoje a spontánního umění předat pozitivní poselství s obrovskou energií vybudovalo kapele fanouškovské zázemí po celém světě. Před nedávnem sklidila kapela velký úspěch i na Nové Kaledonii v Melanésii. Stejně vřelého přijetí se Dubioza Kolektiv snad dočká nejen na dubnovém turné po zdejších městech, ale i v červenci na Rock for People.

Kapelu založili roku 2003 a od počátku jí vedou zpěváci a rappeři Adis Zvekić a Almir Hasanbegović ze Zenici a DJ a klávesista Brano Jakubović a baskytarista Vedran Mujagić ze Sarajeva. Později se přidali Armin Bušatlić s kytarou a bubeník Senad Šuta, mistr zvuku Dragan Jakubović, a v roce 2011 také saxofonista Mario Ševarac.

www.dubioza.org

Úterý, 23. 4. - Praha - Palác Akropolis, vstupné 220/270 Kč
Středa, 24. 4. - Plzeň - Pod lampou, vstupné 170/200 Kč
Čtvrtek, 25. 4. - Brno - Fléda, vstupné 220/270 Kč
Pátek, 26. 4. - Ostrava - Rock´n´Roll Garage, vstupné 200/250 Kč

Dodala: Silvie Marková / Rock for People
Missquire
(Michaela Chovancová)
pondělí 15. 4. 2013 15:00
Chovancová, Michaela. 2013. Balkánská smršť Dubioza Kolektiv se řítí do ČR!. Vychytané.cz. [Online] 15. 4. 2013. [Citace: 22. 5. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=6544. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Balkanska-smrst-Dubioza-Kolektiv-se-riti-do-CR!
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.088s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 34.236.191.0
Serverový čas: středa 22. května 2024 04:49