Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Do Obecního domu se po sto letech vrátí přední česká díla

Unikátní výstava "1912" nabídne ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století. Vedle sebe budou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace. Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Jan Preisler, Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Josef Váchal a další).
Přidat na Facebook
Výstava pod názvem “1912”, která je pořádána k 100. výročí otevření Obecního domu představí historii vzniku této důležité národní památky v širších dobových souvislostech. Centrem pozornosti budou samozřejmě výtvarná díla. Nejen umělců, kteří se bezprostředně podíleli na výzdobě Obecního domu, jako byli např. Alfons Mucha, Jan Preisler, Josef Wenig, Karel Špillar, Max Švabinský, Fr.Ženíšek, J.V.Myslbek, Ladislav Šaloun a další. Jejich díla zdobící interiér Obecního domu můžeme obdivovat doslova na každém kroku. Od počátku svého vzniku se také Obecní dům stal prostorem pro významné výstavy. Proto jsou na této „jubilejní“ výstavě vystavena díla z uměleckého sdružení Sursum (Jan Konůpek, Josef Váchal) i díla českých kubistů (Emil Filla, Otto Gutfreund, Josef Gočár a další), která byla představena právě před 100 lety v rámci prvních výstav Obecního domu.

Obrazy a plastiky doplňují ukázky užitého umění, které nesou výtvarný rukopis doby před sto lety. Exponáty z celkem čtrnácti oficiálních institucí České republiky i ze soukromých sbírek zaručují opravdu jedinečný zážitek.

"Výstava nemá představovat jen vznik historie a architektury budovy, ale v širších kulturních a společensko-politických souvislostech přiblížit vizuální mozaiku samotného roku 1912," řekl Otto M. Urban, kurátor výstavy „1912“.

Kurátorem výstavy je Otto M.Urban, který má za sebou úspěšné výstavní projekty jako např. „V barvách chorobných. Idea dekadence a umění v českých zemích, 1880 – 1914“ (Obecní dům, 2006), nebo “Decadence Now. Za hranicí krajnosti” (Galerie Rudolfinum, 2010). Jeho nadčasový přístup ve spojení s odvážnou netradiční instalací předního českého designerského studia Olgoj Chorchoj v čele s Michalem Froňkem zaručuje velmi originální zážitek.

„Nejen lidé, ale i domy mohou slavit svá významná výročí. Zvláště jsou-li to „narozeniny“ stoleté a jde-li o tak významnou stavbu, jakou je Obecní dům v Praze. Představuje nejen jedinečný architektonický celek, v němž se harmonicky spojují architektonické a výtvarné styly konce 19. a začátku 20. století. Reprezentační dům města Prahy, jak zněl jeho původní název, je mnohem více nežli jen přehlídkou dekorativních stylů, unikátní výtvarné výzdoby od předních umělců té doby i dokladem kvality uměleckořemeslné práce. Sehrál také významnou úlohu při formování našeho státu v novodobých dějinách. Byla zde vyhlášena 28. října 1918 samostatná Československá republika, v listopadu 1989 se v Obecním domě uskutečnilo první setkání představitelů tehdejší komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Obecní dům se od svého počátku stal duchovním centrem Prahy a toto jeho poselství chceme i dále budovat, “ říká Vlastimil Ježek, ředitel Obecního domu.

V rámci výstavy je připravován rozsáhlý školní program a program pro děti, kdy v prostorách infocentra Obecního domu vznikne výtvarná dílna „Ateliér 1912“, kde si děti budou tvořit svá díla po vzoru secese či kubismu z roku 1912. Celý program připravuje Galerie umění pro děti GUD pod vedením PhDr. Jany Skarlantové.

Obecní dům tak po mnoha letech a pod novým vedením přináší zpět do dění této významné české památky kvalitní umělecký život. “Naším cílem je návrt společenského a kulturního dění české společnosti zpět do Obecního domu, kam patřila po mnoho let,” říká Ježek, ředitel Obecního domu.

Zdroj: TZ Blue Gekko
Lakina
(Lada Váňová)
úterý 18. 9. 2012 08:00
Váňová, Lada. 2012. Do Obecního domu se po sto letech vrátí přední česká díla. Vychytané.cz. [Online] 18. 9. 2012. [Citace: 3. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=5992. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Do-Obecniho-domu-se-po-sto-letech-vrati-predni-ceska-dila
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.072s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.211.239.1
Serverový čas: pátek 3. února 2023 15:33