Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Legendární Refused se v České republice nakonec představí

Na pozvání Rock for People vystoupí 30. září!
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Refused
neděle 30. září 2012 21:00
(konec +- pondělí 1. října 2012 04:00)
Lucerna - Music Bar
Praha (CZ)
I když mají v názvu odmítnutí a na letošní Rock for People nedorazily švédské post-hardcoreové hvězdy REFUSED vlastně dvakrát (kvůli zmeškanému letu a poté kvůli silné bouři), početným tuzemským fanouškům se nakonec představí! I díky maximálně vstřícnému přístupu kapely a jejího managementu se náhradní koncert uskuteční v neděli 30. září v pražském Lucerna Music Baru. Protože jde o určitou kompenzaci všem, kteří se REFUSED nedočkali na Rock for People. Sami muzikanti vyšli vstříc a umožnili stanovit velmi nízké vstupné. Fanoušci, kteří se budou moci u vstupu do klubu prokázat celofestivalovým náramkem Rock for People 2012 nebo jednodenním stripem na 5. července (a to i přestřiženým), REFUSED v Praze uvidí za 185 korun; hluboko pod průměrem ceny vstupenky na evropské koncerty této švédské formace je však i základní vstupné - 370 Kč.

REFUSED se spolu s Fugazi, Glassjaw, Drive Like Jehu, Unwound, Rocket From The Crypt, Quicksand, Sunny Day Real Estate, Jawbox, At The Drive-In, Ink And Dagger a Frodus řadí mezi tucet základních kamenů post-hardcoreového žánru. A stejně jako před Rock for People doplňme, že vidět tuto smečku ze švédského města Umeå naživo je pro všechny fanoušky už dvou generací post-hardcore povinností: Refused se totiž po létě, kdy ve Skandinávii odehrají poslední koncert své tříměsíční festivalové šňůry, opět vrátí ke svým civilním profesím – s výjimkou ojedinělých seancí na vybraných akcích. Řadit mezi ně můžeme i pražský koncert v Lucerna Music Baru…

Předprodej bude na www.ticketsforpeople.cz a v pokladně Lucerna Music Baru spuštěn v noci z 9. na 10. srpna. Pořadatelé z Ameba Production však s ohledem na omezenou kapacitu sálu a očekávaný zájem o exkluzivní klubový set REFUSED prosí všechny zájemce o vstupenky, aby postupovali přesně dle instrukcí v předprodejích. „Pokud nemáte pásku z letošního Rock for People, nekupujte si zvýhodněnou vstupenku. Nejen, že byste na koncert nebyli vpuštěni, ale navíc byste sebrali možnost zhlédnout dost možná jediné a poslední vystoupení REFUSED v Praze jinému jejich fanouškovi,“ apeluje Michal Thomes, ředitel Rock for People. Další informace na www.rockforpeople.cz a exkluzivní informace výhradně na Google+ - https://plus.google.com/101631169731955193608/posts

Švédská hardcore-punková parta Refused se letos dala znovu dohromady po neuvěřitelných čtrnácti letech. Hudební ikona, jejíž album The Shape Of Punk To Come zařadil trendo-tvorný časopis Kerrang! mezi padesátku nejdůležitějších alb historie na šťastné třinácté místo, v době své největší popularity "dojela" na nefunkční vztahy členů kapely. Po šesti letech slávy, třech albech, pěti EP a hlavně po stovkách koncertů ve vyprodaných koncertních halách se rozhodli v roce 1998 svou činnost ukončit.

Legenda ale žila dále: k Refused se začaly hlásit stovky kapel po celém světě, které se snažily podobně hlučně a neodbytně spojovat hardcore s punkem na trochu jiném základu než post-HC bandy nebo formace z 1. vlny HC/punku vychované Black Flag. M.D.C. či Dead Kennedys.

Ohromující zprávou pro stovky tisíc fanoušků této ostré party ze švédského maloměsta Umeå byl jejich reunion, který nečekaně ohlásili v lednu letošního roku, a který spojili s turné. Staré spory jsou zřejmě urovnány, protože kapela ve svém oficiálním prohlášení tvrdí, že důvodem rozpadu byly jiné kariéry, které se hoši rozhodli naplnit a které s hudbou souvisely jen vzdáleně. "Po čtrnácti letech, kdy jsme všechny nabídky k návratu na scénu se smíchem odmítali, jsme se sešli a přiznali si, jak moc nám muzika chybí," vysvětlili Refused, "pak už byl jen krůček k tomu, abychom se sešli a vyzkoušeli, jestli je vhodná doba na to, abychom vytvořili něco nového."Po krátkém období skepse spojeném s hlubokým filozofováním na téma, zda se dá znovu vstoupit do stejné řeky, se dohodli, že se před své věrné fanoušky (jejichž řady se díky kontinuálnímu přiživování odkazu ještě násobně rozšířily) vrátí. A protože podobné "návraty", z nichž se stalo druhé kolo existence mnoha kapel, vyvolávají spíše pobavený úsměv, vyslala kapela směrem k fanouškům poměrně rezolutní vzkaz: "Uděláme to. Ale je to naposledy."

Švédská smečka, jejíž zřejmě nejslavnější hit New Noise ani po tolika letech neztratil nic ze svého drivu, byla jednou z prvních, která do klasických punk - hardocoreových postupů začala míchat elektroniku. Možná tahle odvaha dnes působí legračně, ale nezapomeňme, že mluvíme o době, kdy se přísahalo na kytary a každý, kdo si snad chtěl hrát s počítačem, byl odkázán do patřičných mezí - nebo rovnou vyčleněn z HC komunity.

Ostatně, velmi zajímavý progres Refused je patrný na jejich klíčových nahrávkách: zatímco na prvním albu This Just Might Be The Truth ještě zněli jako klasický hardcore (inspirace Judge, Cro-Mags, Inside Out, Killing Time, Turning Point), druhé album Songs To Fan The Flames Of Discontent už bylo silně ovlivněno tzv. "new school" hardcorem (Snapcase, Boysetsfire, Unbroken,108, Born Against) a na evropské poměry znělo hodně progresivně.

Třetí deska The Shape Of Punk To Come v podstatě předběhla dobu a byla svým způsobem jedním z prvních "post-hardcore" počinů hudební historie. „Refused se nebáli oprostit se od veškerých klišé a natočili desku, která lidi zprvu šokovala natolik, že se spekulovalo o tom, zda to Refused nemyslí jako vtip, ale posléze se z ní stal naprostý kult,“ vysvětluje znalec HC/punkové scény Robert Vlček.

Jejich "utajený" koncert, který odehráli před časem pro skalní fanoušky v malém klubu ve Švédsku, měl obrovský úspěch a je ze všech stran probírán na hudebních fórech. Nepochybně se tedy naplní motto, které si napsali na svůj nově založený účet na Twitteru: "Refused are not fuckin' dead!", jakkoli sentimentální večírek pro pamětníky od těchto angažovaných křiklounů nemůžeme čekat ani v době, kdy už mají čtyřicítku zdárně za sebou. Co je to ale ve věčném žánru HC za věk, že..?

Do Prahy přijedou Refused v pětičlenné sestavě:

Dennis Lyxzén - vocals
Kristofer Steen - guitar
Jon Brännström - guitar
Magnus Flagge - bass
David Sandström - drums

www.officialrefused.com
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 7. 8. 2012 12:00
Chovancová, Michaela. 2012. Legendární Refused se v České republice nakonec představí. Vychytané.cz. [Online] 7. 8. 2012. [Citace: 4. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=5855. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Legendarni-Refused-se-v-Ceske-republice-nakonec-predstavi
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.129s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.56.9
Serverový čas: neděle 4. prosince 2022 23:29