Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Český Woodstock k vysvědčení vybubnovává další kapely

Do podhorského ležení přiletí zaoceánští Anti-Flag, psychedeličtí The Flying Eyes a syn Leonarda Cohena, Adam.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Trutnov open air festival
čtvrtek 16. srpna 2012 21:00
(konec +- neděle 19. srpna 2012 21:00)
Trutnov
Trutnov (CZ)
„K vysvědčení a s prvními dny měsíce bouří vybubnováváme další zářezy do pažby letošního setkání a jeho pestrobarevné mozaiky. Do našeho podhorského ležení přiletí zaoceánští Anti-Flag, kapela známá punk rockovou energií a neuvěřitelně dlouhými a intenzivními tour, psychedeličtí The Flying Eyes a syn Leonarda Cohena, Adam,“ oznamují pořadatelé. Open Air Festival Trutnov, přezdívaný Český Woodstock, se koná od čtvrtka 16.8. do neděle 19. 8. a je věnován In Memoriam Václavu Havlovi a Ivanu Martinu „Magorovi“ Jirousovi.

Vrací se kapela, které hotelový personál spálil luxusní obytný autobus
Anti-Flag se vrací na místo činu. I tak by se dal nazvat návrat kapely, které před třemi lety hotelový personál v Trutnově napojil na obrácenou fázi přívodní elektrický kabel a luxusní obytný tour autobus tak vypálil. Kapela odjela se spálenými vnitřními elektrickými rozvody a na cestě byla nucena autobus vyměnit. Škodu zachránilo dobré pojištění a příhoda již nyní budí úsměv a oboustranné pochopení.
Anti-Flag jsou však především známí punk rockovou energičností svých vystoupení s neopunkovými prvky. „Při jejich prvním vystoupení na festivalu před třemi roky byli natolik strhující a energičtí, že jsme se je letos rozhodli pozvat znovu a dát jim více prostoru. Je to i malá satisfakce s omluvou a dýmkou míru,“ říká k tomu s úsměvem Eva Navrátilová Lipová.
O trutnovském festivalu se traduje, že podstatný není program, kapely a umělci, kteří zde hrají, ale moment setkání. Kdy budou jednotlivé kapely hrát se návštěvníci většinou dozvídají až na místě z Festivalového samizdatu. „I když program jednotlivých dnů od vzniku festivalu nezveřejňujeme, neb ctíme moment překvapení a především setkání, výjimky potvrzují pravidlo. Anti-Flag vystoupí první den festivalu, ve čtvrtek večer, “ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet alias Geronimo - Black Elk Warrior.

Who is ANTI-FLAG
Dnes již kultovní Anti-Flag vznikli v úspěšném působišti známého českého hokejisty, v Pittsburghu, v roce 1988, ale až po devíti letech vydali své první album. Už svým názvem kapela dává najevo, že není vůbec apolitická, ve svých textech se ostře vyjadřuje proti korupci v politice, rasismu, fašismu a policejní brutalitě. Svými texty Anti-Flag předčí mnohá přemýšlivější uskupení napříč žánry. „Kapela koketuje s až levicovým smýšlením, což by je možná přešlo, kdyby strávili několik let ve východní části Evropy před rokem 1989 či přímo v komunistickém kriminálu. Ale naopak by jim to asi slušelo ve stodolách na undergroundových a ilegálních koncertech,“ říká k hudbě a postojům kapely zakladatel festivalu, jež v roce 1987 rozprášila komunistická StB, Martin Věchet. S koncertem Anti-Flag se na Bojiště po roce vrátí i oblíbené šipky z pódia, kterými vloni publikum poctil jejich vynálezce a ikona punku a nezávislosti Iggy Pop. „Anti-Flag nejsou žádní uhlazení hoši, ale energická a rozskákaná kapela, která svoji hudbou, tancem a energií nenechá jeden mokasín v klidu. To, že začátkem roku 2009 museli zrušit zbytek svého evropského turné, protože si jejich frontman Justin Sane zlomil na pódiu klíční kost a krátce před ním bubeník tři žebra, mluví za vše,“ dodává s úsměvem Martin Věchet alias Geronimo.

Adam Cohen – prázdninová třešnička festivalu a nejen odlesk svého otce
Trutnov Open Air se vyznačuje neotřelou dramaturgií, zajímavou historií a specifickou atmosférou, kterou jeho častý návštěvník a kmenový náčelník Václav Havel označil za spikleneckou pospolitost. Je nasycen extrémy a hudebními rozličnostmi. To potvrzuje i letošní vystoupení syna slavného otce, který není jen otcovým odleskem. Do Trutnova přijede Adam Cohen, syn legendárního písničkáře Leonarda Cohena. „Tento muž se srdcem romantickým jak z Villonových básní, se šarmem a elegancí po tátovi, jehož hlas poznamenávají cesty pravdy, lásky a poznání, vystoupí na pódiu podhorského ležení před punkovou kapelou Anti-Flag,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

„Vzpomínám si, jak jsem mnohokrát viděl mého otce v tričku a spodním prádle u kuchyňského stolu brnkat na kytaru. Samozřejmě mě to ovlivnilo. Ani rozchod rodičů neměl negativní dopad na mou výchovu, rodiče byli i tak skvělí. Během rozvodu můj otec tábořil na konci naší příjezdové cesty, abychom se viděli, protože nesměl k nám do domu,“ vzpomíná Adam Cohen na své dětství. Když mu bylo 17, téměř zemřel při tragické dopravní nehodě. Utrpěl zlomeninu krku a měl devět zlomených žeber, propíchnuté plíce a rozdrcené břicho. Zranění nohou a pánve přinutilo Adama ležet sedm měsíců v nemocnici. Během tří měsíců, kdy byl Adam zcela bezmocný, jeho otec Leonard jej chodil denně navštěvovat a četl mu.

„Strávil jsem čas s Jakobem Dylanem a Seanem Lennonem. S Chrisem Stillsem jsme dlouho byli blízcí přátelé a Rufus Wainwright je nyní součást rodiny – je otcem dítěte mé sestry. Vytvořili jsme takový „klub synů“ - všichni jsme zdědili dobré jméno a snad i nějaké nadání,“ pravil Adam Cohen.
V roce 1998 vyšlo mladému šansoniérovi, který přišel do bližšího kontaktu s písničkářskou scénou během pobytu v newyorské čtvrti Greenwich Village a v Los Angeles, debutové album nazvané prostě Adam Cohen. Deska sklidila pochvalné kritiky a byla považována za slibný začátek. Vzešel z něj i rádiový hit Cry Ophelia.
„Když zpívá, slyšíme v jeho hlase zvuk prvních alb Leonarda Cohena, natočených ještě předtím, než slovutnému lady-killerovi udělaly cigarety a panáky z hlasivek prošívanou krajku. Jeho aktuální deska se jmenuje Like A Man, což je prý titul, který mu doporučil hrdý táta se slovy: „Na téhle desce už zníš jako muž.“ Sám Adam považuje za největší poklonu otcovo konstatování, že na albu jsou minimálně dvě prvotřídní milostné písně. Pravda - kdo jiný už by to měl vědět...,“ hodnotí Adama Cohena hudební publicista Michal Bystrov. „Hvězdné manýry jsou mu na hony vzdálené, i když má ve svých devětatřiceti na hudební scéně v rodné Kanadě velmi slušnou reputaci. Na svém třetím albu se Adam Cohen vypořádává se svými dosavadními vztahy, a to tak, že o každé z „bývalek“ napsal píseň. Vzhledem k tomu, že na CD je jedenáct skladeb, dá se předpokládat, že přinejmenším tolik bylo Adamových známostí,“ doplňuje Michal Bystrov.

Vrací se také americká kapela, která před dvěma lety málem zbořila Undergroundový stan
„Od chvíle, kdy před dvěma lety The Flying Eyes sestoupili z pódia Undergroundového stanu, často odpovídáme na dotazy, kde jsme ke kapele přišli, jak ji objevili a zda-li ještě někdy přijedou. The Flying Eyes totiž před dvěma lety rozčeřili psychedelické vody a doslova uhranuli zdejší alternativně smýšlející publikum. Svým dlouhým nočně ranním koncertem málem zbořili celý stan. Z pódia se linuly tóny jak z časů nejpsychedeličtějšího období hudby v současných aranžích,“ vzpomíná Martin Věchet. „Nejsme zařaditelní do žádné škatulky, nenabízíme žádné šťastné syntetizátorové linky. Naše hudba má příliš mnoho změn tempa a zvukových variací, aby byla jednoznačně zařazena do garážového rocku. Máme ji prostě rádi,“ říkají hoši z kapely. The Flying Eyes hrávají na různých nezávislých setkáních a festivalech na farmách podél východního pobřeží Spojených států. „Je nám to sympatické a evokuje to ilegální koncerty po stodolách undergroundových baráků za komunistů i nyní. Našli jsme se navzájem - oni nás a my je,“ uzavírá Martin Věchet alias Geronimo, tvůrce podhorského programu.
winslayer
(Lukáš Plaček)
sobota 30. 6. 2012 08:00
Plaček, Lukáš. 2012. Český Woodstock k vysvědčení vybubnovává další kapely. Vychytané.cz. [Online] 30. 6. 2012. [Citace: 30. 5. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=5773. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Cesky-Woodstock-k-vysvedceni-vybubnovava-dalsi-kapely
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.092s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.227.251.94
Serverový čas: úterý 30. května 2023 07:17