nejlepší český dokument, kultovní Trainspotting nebo hudební mystifikace režiséra Petra Zelenky
Malý filmový festival bude letos připomínat program kinoscény na Colours of Ostrava (12. – 15. července), který připravila Letní filmová škola Uherské Hradiště (21. – 28. července). Návštěvníci uvidí například snímek Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka, který se stal v mnoha hlasováních včetně Českého lva nejlepším dokumentem loňského roku. Dále také hudební snímky EM a ON o Xavieru Baumaxovi a EM Rudenkovi, For Semafor o vzniku alba coververzí písní z dílny Suchého a Šlitra, mystifikační dokumenty Petra Zelenky Visací zámek a Mňága Happy End, komedie Nic proti ničemu režiséra Petra Marka z kapely MIDI LIDI, netypický dokument o Jaroslavu Duškovi, hrané snímky jako například kultovní Trainspotting, oceňovaný Fish Tank a zlidovělí Samotáři nebo zcela nový drsný srbský snímek Klip, který si odnesl hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu a zatím ani nevstoupil do českých kin.
Páteční program nabídne snímky, ve kterých se představí známí hudebníci: dokument EM a ON režiséra Vladimíra Michálka je věnován dvojici nonkonformních umělců ze severočeského Litvínova - bývalému ukrajinskému dělníkovi a básníkovi EM Rudenkovi a originálnímu písničkáři Xavieru Baumaxovi. Film Visací zámek, výprava do intelektuálních duší členů stejnojmenné kapely z dílny režiséra - mystifikátora Petra Zelenky, ukáže, jaké dětství, dospívání a sny měli tito slušní chlapci. Chlapci z ČVUT, kteří svůj boj za svobodu korunovali zahájením Sametové revoluce, se stali nejlepší světovou skupinou, recitace jejich textů v hodinách jazyka českého je dávno povinná. Mňága Happy End, další mystifikační dokument od Petra Zelenky ze zákulisí českého hudebního průmyslu, vypráví prostřednictvím výpovědí několika zúčastněných o zrození uměle vytvořené kapely, jejím raketovém vzestupu, nejúspěšnějších letech i utajovaných neshodách, které vedly k nečekaným personálním změnám. For Semafor, celovečerní dokument Miroslava Janka, „hudební road movie s dvaceti zastávkami“, kdy celkem 23 současných muzikantů a kapel hledalo a natáčelo nové verze písní Suchého a Šlitra. Nic proti ničemu je komedií režiséra a hudebníka Petra Marka (MIDI LIDI) a jeho přátel z divadelního sdružení Láhor/Soundsystem. Vypráví příběh manželů Radka a Johany, kteří přijíždějí inkognito na sraz adoptovaných. Během několikadenního pobytu v kempu Jordán, kde se sraz odehrává, vyplouvá postupně napovrch, že nejsou jediní, kteří něco skrývají.
Sobotní program nabídne výběr z nabídky Asociace českých filmových klubů: Musíme si promluvit o Kevinovi o komplikovaném vztahu mezi Evou (Tilda Swintonová) a jejím synem Kevinem, jehož nenávist vůči okolí v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy. Kultovní Trainspotting režiséra Dannyho Boylea vypráví příběh asociálního mladíka Rentona a jeho skotských přátel, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže „skutečný život“ smutné protagonisty „semele“ a změní. Snímek inovuje žánr pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu, hudby a charakterizace hlavních postav. Stud je strhujícím, podmanivým a aktuálním náhledem, do toho jak žijeme a jak nás naše zkušenosti formuje. Brandon je třicátník žijící v New Yorku, neschopný zvládat svůj sexuální život. Poté, co se do jeho bytu přistěhuje jeho o mnoho mladší sestra, se jeho svět začne vymykat kontrole. Snímek Fish Tank britské režisérky Andrey Arnoldové vyhrává na filmových přehlídkách doslova po celém světě. Vysloužil si Cenu poroty na festivalu v Cannes a ostrovní publicisté ho označují za nejlepší britský film roku 2010. Fish Tank zaznamenává životní realitu patnáctileté Mii. Půdorysem jejího života je obrovský vztyčený prostředníček směrem ke všem.
V neděli diváci budou moci ochutnat něco z nabídky letošní Letní filmové školy: ve snímku Klip zachytila debutující srbská režisérka Maja Miloš svět dnešních dospívajících jejich očima. Šestnáctiletá Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. Když kámen promluví, film o Jaroslavu Duškovi, není typickým portrétem – jde spíše o zachycení jeho vnitřního života, názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Ve filmu uvidíme nejen ukázky z divadelních her, ale i setkání s mentálně postiženými, s delfíny, komunikaci s kameny, stavbu ekologického hliněného domu, chození po žhavých uhlících a mnohé další. Ve snímku Samotáři, který se stal zdrojem mnoha již zlidovělých výroků, prožívá sedm mladých lidí v průběhu několika dní události, které radikálně ovlivní jejich budoucí život. Pod sluncem tma, film Martina Marečka, se stal Nejlepším dokumentem roku 2011 – například v Cenách české filmové kritiky i Český lev, na MFDF Jihlava a získal Cenu AČFK na festivalu Finále v Plzni. Milan a Tomáš, dva čeští rozvojoví experti, se naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před čtyřmi lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se vše opravit a finálně předat. Zažívají zkraty všeho druhu, míjení a prolínání různých světů, ale i oslavné rituály vděčnosti.
Plaček, Lukáš. 2012. Filmová scéna na Colours of Ostrava.
Vychytané.cz. [Online] 13. 6. 2012. [Citace: 21. 11. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=5711. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Filmova-scena-na-Colours-of-Ostrava